Když Palyza tři minuty před koncem utkání započal své velké představení, sám nasázel osm bodů za sebou a Nymburk srovnal skóre na 76:76, pardubická hala bouřila nadšením. „Vnímal jsem to a věřil jsem, že můžeme zápas otočit a vyhrát," líčil Palyza po utkání. Následná rázná odpověď Valencie a dva koše pivota Doellmana však zdrtily jej i celý nymburský tým.

„Když jsme dvě minuty před koncem zase prohrávali o čtyři a oni nám zase odskočili, bylo mně jasné, že by se nám musel povést nějaký další zázrak. Nebo by Valencie musela udělat šílené chyby. Ale tak dobrý tým to už samozřejmě nedopustil," vrátil se Palyza k dramatickému závěru, v němž se už domácí nezmohli na další odpověď.

Podle nymburského střelce si domácí dovolili až příliš velký luxus, když nezvládli třetí čtvrtinu a dostali se do šestnáctibodové ztráty. „Je to velká škoda. Ve druhé čtvrtině jsme dřeli, abychom stáhli první trhák Valencie, a když se nám to povedlo a šli krátce do vedení, třetí čtvrtka nám vůbec nevyšla. To byla chyba," řekl Palyza.

I tak považuje zápas s Valencií za cennou zkušenost. Přesto tajně pomýšlel na to, že Nymburk na domácí palubovce naváže na minulou výhru v Bilbau a senzačně pokoří i další tým z věhlasné španělské ACB ligy. „Byla to pro nás velká motivace. Po zápase v Bilbau jsme byli nahoře, věřili si. A nechybělo nám moc. Ale z té porážky se otřepeme. Při tom našem zápřahu, kdy odehrajeme asi sto zápasů za rok, se v těch zápasech ani moc dlouho pitvat nejde," připomněl Palyza účast Nymburka v Eurocupu, české lize a východoevropské VTB lize.

Do hodnocení se pustil také kouč domácího celku Ronen Ginzburg. „Byl to zvláštní zápas, oba týmy se dvakrát  dostali nahoru a dolů. Dokázali jsme se vrátit do hry, ale na konci to nestačilo. Nelíbila se mi hra, jakou jsme předvedli ve druhém poločase, ačkoliv jsme se vrátili do zápasu. Museli jsme změnit tempo hry. Když hrajete proti týmu, jako je Valencie a děláte chyby v obraně, takový tým je okamžitě potrestá. Na konci jsme vyrovnali, koš na 76:78 byl koš zápasu. Nyní jsem trochu zklamaný, ale musíme být realisté, prohráli jsme proti Valencii," uznal sílu soupeře kouč Nymburka.

Spokojený s vítězstvím byl hostující trenér. „Začali jsme zápas velmi dobře, vytvořili jsme si náskok a hráli skvěle v obraně. V posledních dvou minutách druhé čtvrtiny jsme ale ztratili vše, co jsme si vybudovali. To nejlepší jsme odehráli ve třetí části, kdy jsme se dostali do velkého náskoku. Ale zkraje poslední čtvrtiny jsme rychle dostali pět bodů v řadě a dostali jsme se do problémů. Víme, jak jsme hráli, takže je to pro nás vydřená a důležitá výhra," řekl po utkání kouč španělského týmu Velimir Perasovič.

TOMÁŠ  LAŠ, ČTK