Vše odstartovalo už ve čtvrtek oficiální částí oslav. Během odpoledne přijali basketbalovou delegaci na radnici starosta města Poděbrad Ladislav Langr a místostarosta Ivan Uhlíř. Ti odevzdali do rukou předsedy basketbalového klubu Luboše Rejchrta ocenění v podobě Křišťálového srdce města Poděbrady. Poté se všichni přesunuli k oficiálnímu křestu nové knihy „Srdce bije pro basketbal“ autorů Václava Svobody a Miroslava Paskovského, která mapuje celých sedmdesát let historie poděbradské košíkové. Role kmotrů se ujal starosta Ladislav Langr a také klubová legenda Josef Hampl.

V Poděbradech bojovaly atraktivní týmy

Ve stejné době už na lázeňské kolonádě rostl rozsáhlý basketbalový areál, který čítal čtyři basketbalová hřiště. Zde se odehrál mezinárodní turnaj reprezentačních celků v 3x3 basketbalu – Royal cup. Ten slavnostně zahájila ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová, která popřála všem zúčastněným mnoho štěstí v turnaji.

„Díky zajímavé lokalitě a načasování dva týdny před Mistrovstvím Evropy ve Francii se nám podařilo do Poděbrad přilákat řadu atraktivních celků. Jen Francie postavila v mužské i ženské kategorii tři celky. Dále jsme přivítali reprezentace Rakouska, Maďarska, Ugandy, Srí Lanky, Holandska, Slovenska, Slovinska a samozřejmě také domácí výběry,“ uvedl Luboš Rejchrt, předseda klubu Basket Poděbrady. 

V mužské části nakonec uspěl A tým Francie, který ve finále porazil český výběr o jediný bod. V ženách dominovaly domácí reprezentantky v čele s loňskou mistryní světa Michaelou Uhrovou. Výborné Češky ve finále vyhrály před zaplněným hledištěm nad Maďarkami.

V kategorii zvané Fast Track – určené pro hráče a hráčky do 23 let, zvítězili muži Slovinska a hráčky z Holandska. Vítěze na královském turnaji dekoroval samotný král Jiří z Poděbrad se svou družinou.

„Na turnaj jsme měli výhradně pozitivní ohlasy. Všechny týmy nám velmi chválily organizaci i prostředí, ve kterém se sportovní zápolení odehrálo. Pevně věříme, že jsme zaujali i pozorovatele z mezinárodní basketbalové federace FIBA, a že nám přidělí v příštím roce oficiální turnaj pod hlavičkou World Tour Challenger,“ dodal Luboš Rejchrt.

Exhibici sehráli reprezentanti

Na hřištích v parku se odehrálo sedm exhibičních utkání vybraných týmů klubu. Sportovní část vyvrcholila exhibicí bývalých i současných reprezentantů a reprezentantek. V utkání se například představili Edita Šujanová, Pavel Staněk, Pavel Pumprla, Tomáš Vyoral a mnoho dalších.

Vyvrcholení oslav se odehrálo na dalším místě, kde se psala historie poděbradského basketbalu, v zámecké zahradě. V 70. a 80. letech zde hrály národní týmy Kuby, USA, Holandska, SSSR a mnoha dalších. Svou kariéru zde začínali olympionici Růžička, Klimeš a Kantůrek. A právě tito pánové ozdobili svou účastí galavečer poděbradského basketbalu.

V rámci oficiálního programu byly navíc oceněny tří významné týmy. Zlaté generace žen, jejichž největším úspěchem bylo účinkování v nejvyšší československé soutěži (1970 – 1972). Dále mužský tým ročníku 1962, historicky prvních žáků v Poděbradech, kteří sbírali úspěchy od začátku. No a pak také mužský celek Benešovi lipicáni, kteří přesně před dvaceti lety získali titul přeborníků kraje a pak ho v následujících pěti letech dvakrát obhájili. 

Hudební část večera obstarala dvojice odchovanců poděbradského basketbalu, lékaři Pavel a Jan Fričovi, dále zpěvák Ondřej Ruml. O důstojnou tečku se postarala dívčí skupina The Apples.

Poděbradský basketbal je ve velmi dobré kondici. Svědčí o tom zájem tisíců lidí, kteří přihlíželi sportovním kláním a stovkám účastníků galavečera v zámecké zahradě. V době oslav navíc patnáctiletí basketbalisté bojovali o postup do národní ligy.

Na svůj největší dárek k narozeninám však basketbalisté čekají. Už na podzim by měla být zahájena přestavba městské sportovní haly, která je v havarijním stavu. Rekonstrukce by udělala krásnou tečku za tímto jubileem.