K určitému mezníku dospěly také obě soutěže, ve kterých polabský tým startuje. V polovině je základní část jak české Kooperativa NBL, tak Basketball Champions League.

V domácí lize Nymburk podle očekávání kraluje a zatím se nenašel nikdo, kdo by patnáctinásobného mistra výrazně trápil. Pouze jeden zápas z deseti skončil rozdílem menším než deset bodů a celkové skóre nastřílených bodů se vyšplhalo jeden a půl bodu pod stovku.

„V zápasech NBL jsme doposud vnutili všem svým soupeřům svůj styl hry a ve všech duelech jsme měli utkání pod kontrolou. Nevyvarovali jsme se občas poklesu koncentrace, které umožnilo soupeřům uhrát někdy přijatelnější výsledek, než to po poločase vypadalo,“ shrnul deset zápasů Kooperativa NBL kapitán týmu Pavel Pumprla.

Nymburk má v čele ligové tabulky k dobru před pronásledovateli minimálně tři výhry.

Liga mistrů

Také v Lize mistrů probíhá právě poločas základní části. Po sedmi zápasech má český mistr dvě výhry a pět proher.

„Podle síly soupeřů jsme před sezonou počítali se třemi možná čtyřmi výhrami. Čekali jsme, že z Litvy nebo Francie přijedeme se dvěma body. Jsme tedy trochu pod plán a spokojení být nemůžeme, ale žádná tragédie to není. Všechno je stále otevřené,“ nehází flintu do žita Pavel Pumprla. Nahrává mu fakt, že ve druhé polovině bude jeho tým hrát více zápasů doma.

Pokud chce Nymburk postoupit do play off, což je cíl pro letošní sezonu, musí skončit nejhůře na čtvrtém místě a k tomu jim chybí jediné vítězství. Pokud by se umístil na pátém nebo šestém místě, čeká je pokračování v nižší soutěži FIBA Europe Cupu. „Dokud existuje jakákoliv naděje pokračovat v play off, nebudeme o nižší soutěži ani uvažovat,“ odmítá úvahy kapitán týmu.

Družstvu trenéra Amiela zdá se nesvědčí přesun některých zápasů do Prahy, kde ztratil dva zápasy proti těžkým soupeřům až v koncovce.

„Nedokážeme říct, zda bychom zápasy proti AEK a Bambergu v Nymburce vyhráli. Ano, jsme v Nymburce silní, ale zda by ten konkrétní zápas dopadl stejně, to si neodvažuji předjímat,“ nehází vinu za prohrané zápasy na halu Pavel Pumprla a dodal: „Věřím, že na konci sezony převáží z přesunu do Prahy plusy.“

Problémy v útoku

Nymburk se potýká v Lize mistrů s problémy na útočné polovině. V počtu nastřílených bodů se pohybuje až v poslední třetině pořadí týmů a v úspěšnosti střelby je dokonce poslední. „Pokud to vezmu tak, že jsme dva zápasy vyhráli a minimálně ve čtyřech dalších jsme byli vyrovnanými soupeři, byť jsme prohráli, musíme být silní v těch ostatních položkách,“ podíval se z jiného úhlu Pavel Pumprla a pokračuje ve svém zamyšlení: „Teorie velkých čísel praví, že na konci se všechna čísla dostanou do obvyklého průměru.“

I to kapitánovi pomáhá v optimistickém pohledu do druhé poloviny soutěže. „Na posledních třech zápasech je vidět i náš herní progres poté, co se snad stabilizoval náš kádr,“ naráží Pumprla na výměnu obou před sezonou příchozích hráčů Englishe a Smitha.

Ovšem do týmové chemie zasáhlo i delší zranění pivota Davise. „Hráčské výměny a zranění týmu nikdy nepředají. Hledání rolí v útoku prostě chvíli trvá. Stačí jeden hráč a je to celé rozhozené. Každá další výměna by nás zase srazila o kus zpátky,“ doufá Pavel Pumprla v ukončení hráčských výměn.

Svůj posun výkonnosti mohou hráči dokázat v úterý 11. prosince, kdy přivítají v Nymburce od 18.30 hodin družstvo z Dijonu. „Tenhle zápas musíme vyhrát, jinak bude situace kritická,“ označil důležitost zápasu kapitán Pumprla.

Tomáš Laš