Kromě Kotáska měl zápas na straně Nymburka ještě jednoho hrdinu. Byl jím rozehrávač Jan Mráz, který dal poslední dva koše ze hry. V předposlední minutě trefil během 21 vteřin dvě trojky a sám tak stáhl šestibodovou ztrátu svého týmu. Trenér pozdějších vítězů Pavel Beneš ho přitom jen o několik okamžiků dříve poslal na palubovku.

Zápas se hrál před skvělou kulisou zaplněné haly Komenského. Atmosféra posledních minut pak byla neopakovatelná a strhla i mužského reprezentačního trenéra Ronena Ginzburga či jeho nymburského kolegu Kestutise Kemzuru.

Pavel Beneš dovedl tým sedmnáctiletých nejprve k prvnímu místu po základní části extraligy U17, pak navždy změnil historii mládežnického basketbalu v dějinách nymburského basketbalu.

„Úplně první, co si budu navždy vybavovat, je rozhodně obrovská radost kluků po závěrečném klaksonu finále. Kluci po titulu moc toužili a během celé sezony pro něj opravdu hodně dřeli," chválil své hráče nadšený trenér Pavel Beneš. „Připomnělo mi to zisk mého druhého hráčského titulu, kdy už jsem měl svoji roli v týmu významnější a dostával jsem větší porce minut. Ta radost z úspěchu se nedá popsat," uvedl nymburský kouč Beneš.

Atmosféra byla při finále v hale přímo elektrizující. To potvrdil i Beneš. „Atmosféra, kterou diváci v hale na Komendě vytvořili, byla neuvěřitelná. Takto vypadá šestý hráč družstva. Nejvíce však na fanoušcích oceňuji, že stále věřili ve vítězství a hnali nás svojí podporou i za kritického stavu. A jestli mi běhal mráz po zádech? Jsem opravdu rád, že Mráz běhal především po hřišti," smál se nymburský kormidelník.

Kouč ocenil práci celého družstva. Nejmenoval jednotlivce, ale vyzdvihl sílu a víru ve vítězství celého týmu. „Mým hrdinou turnaje je celý tým a to včetně marodů. Všichni táhli za jeden provaz, když se nám dařilo, ale především, když jsme byli v obtížné situaci. To je pro mě jedna z největších výher na turnaji. Kluci byli opravdu skvělí," zářil spokojeností Pavel Beneš.

TOMÁŠ LAŠ
VLADIMÍR  MALINOVSKÝ