Pak si ale osud zápasu vzal do ruky ruský rozhodčí Sergej Michajlov. Sice zcela v duchu pravidel, ale naprosto necitlivě odpískal Petru Bendovi faul a ještě nesportovní faul. Což znamenalo dvě a dvě šestky pro Rigu.

Bertans, který zachoval chladnou hlavu, všechny čtyři proměnil a bylo vyrovnáno. Následoval další útok Rigy, ten ale Valters nedotáhl do bodového vyjádření. Poslední útok tak zbyl pro domácí. Simmons však střelu za tři body neproměnil a utkání šlo do prodloužení.

V nastaveném čase byl Nymburk sice zpočátku ve vedení, ale hosté nájezdy pod koš neustále dotahovali a domácí dokázali ve skóre předběhnout. Minutu před koncem prodloužení vedla Riga o pět bodů. Koncovku si pak pohlídala zásluhou trestných hodů, které bezpečně dávala. Celkově bral výhru 84:80.

„Ztratili jsme vyhrané utkání mými dvěma fauly za 0,1 vteřiny… I takový může být basketbal. Naše naděje i po vyrovnání žila. V prodloužení jsme měli dvě minuty navrch, ale do druhé části už na tom byli lépe hosté. Při vší smůle jsme alespoň prohrou menší než deset bodů uchovali naději na postup. V Gravelines šanci na výhru máme. Podle mě bude záležet, jak přistoupí Valencie k zápasu v Rize,“ komentoval utkání brzy třicetiletý basketbalista Petr Benda.

„Je to velká škoda. Na konci jsme byli ve vedení, pak ale přišlo to sporné písknutí rozhodčích. Pak jsme ale stále měli k dispozici poslední útok a dvacet vteřin. Tady jsme to mohli zahrát trochu lépe. Prodloužení je pak už vždy vabank,“ doplnil ještě Ladislav Sokolovský.

Tomáš Laš