Novgorod byl pasován mezi favority pořadatelství společně s izraelským celkem Hapoel Holon. Rusko a Izrael totiž pouští na stadiony fanoušky, což je v současném světě postiženým pandemií velká výjimka. A právě účast fanoušků na turnaji byla jednou z priorit při výběru hostitele.

„V dnešní době není nic snadného uspořádat takovou akci. Výběr kandidátů byl proto hodně úzký, zvláště když jednou z podmínek byla účast fanoušků. My jsme s volbou Novgorodu spokojeni, protože máme zkušenost z našeho účinkování ve VTB lize a víme, že pohostinnost a organizace tam budou na velmi vysoké úrovni,“ řekl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček.

Hrát se bude v Kulturním a zábavním centru Nagornij, což je víceúčelová hala, kterou kromě basketbalistů využívají i hokejisté Torpeda v KHL. Pojme téměř šest tisíc fanoušků a podle současných opatření by mohla pro Final 8 být zaplněná z padesáti procent.

„Jsme nadšeni, že pořadatelem bude Nižnij Novgorod. Jsme vděčni ruským autoritám, Ruské basketbalové federaci, VTB lize a domácímu celku za ochotu pomoci zorganizovat takovou akci co nejlépe a nejbezpečněji pro všechny zúčastnění. Skutečnost, že v ochozech budou moci být fanoušci, hrála důležitou roli při našem rozhodování,“ řekl výkonný ředitel soutěže Patrick Comninos.

Final 8 budou rovněž součástí oslav osmistého výročí založení města, které Novgorod v tomto roce slaví. „Final 8 bude pro nás největší sportovní událost od roku 2018, kdy jsme byli jedním z hostitelských měst mistrovství světa ve fotbale. Slibujeme, že to bude skvělá akce,“ dodal generální manažer klubu Nižnij Novgorod Sergej Panov.

Nymburk hrál v Novgorodu naposledy v listopadu 2019, kdy tam vyhrál zápas Ligy mistrů 82:73. Šlo o jedinou cestu do Ruska za posledních téměř pět let. Předtím tam ale Nymburk hrával pravidelně jako účastník VTB ligy. S Novgorodem se měl Nymburk utkat původně už v základní skupině této sezony, ale kvůli pandemii pak došlo na rozdělení skupiny a nakonec na vzájemné souboje nedošlo.

David Šváb