Oba dva týmy Nymburk i USK Praha mají z minulých devatenácti let, co Polabané startují v NBL, s play off bohaté zkušenosti. Obhájce titulu je však v této části soutěžního pavouka mnohonásobně úspěšnější. Ani jednu ze svých osmnácti čtvrtfinálových sérií celkově neprohrál a počet ztracených zápasů se dá spočítat na prstech jedné ruky. Pražští vysokoškoláci jsou nejčastějším soupeřem nymburských mistrů. Už pětkrát je výsledky v základní části svedly do prvního kola play off ke vzájemným duelům a právě s USK má Nymburk jednu ze svých tří proher ve čtvrtfinále. Stalo se tak na jaře roku 2002 a USK vyhrálo v Nymburce o bod 77:76.

Ani v letošním ročníku KNBL neměl nikdo o favoritovi nejmenší pochybnost, přesto zápasy nebyly zcela jednoduché. „USK nešlo do žádného zápasu s poraženeckou náladou a snažili se nám naši úlohu maximálně znepříjemnit. Ovšem síla a vyrovnanost našeho kádru je obrovská a byla společně se zkušenostmi hlavní naší devizou,“ poznamenal k sérii Petr Benda.

Družstvo USK bylo bodově před Nymburkem v průběhu všech čtyř zápasů jen zlomek z odehraných 160 minut. Především v prvním zápase, kdy se na domácích borcích projevilo desetidenní bezzápasové období. Nicméně první zápas Nymburk vyhrál 100:78, především zásluhou posledních dvanácti minut. Ve druhém utkání na velikonoční pondělí hosté nevedli ani sekundu a kromě vyrovnané druhé čtvrtiny se každých deset minut náskok Nymburka navýšil o skoro deset bodů až ke konečnému výsledku 95:58. „Dnes jsme odpadli fyzicky,“ konstatoval po zápase hráč USK Jan Štěrba. Hostům v rotaci šesti hráčů na konci už rapidně docházely síly.

Po dvou výhrách se série přestěhovala do Prahy. Ani zde nedošlo k žádnému překvapení. V zápase číslo tři Pražané až na poslední chvíli nastříleli 50 bodů a zápas skončil výhrou mistra 88:50. Už bylo vidět, že se Nymburk dostává do rytmu a jeho plastická obrana nenechávala domácím žádné volné střely. „To byl nás nejlepší zápas z hlediska obrany,“ pochvaloval si Martin Peterka. Poslední, páteční, zápas byl ze strany Nymburka spíše průměrný, především v obraně. Několik volných proměněných trojek USK pomohlo k nejvyrovnanějšímu výsledku 77:92. „Trochu jsme změnili rotaci a nějaké další věci. Celkově to vypadalo dobře v útoku i v obraně,“ chválil svoje hráče trenér USK Dino Repeša.

Nymburk tedy má za sebou první schůdek ke zlaté, ve kterou věří všichni fanoušci polabského týmu. Ti dokázali svými bubny a fanděním změnit Folimanku na „domácí“ prostředí. „Nebýt tam jiné koše, ani bych nevěděl, že hraju v Praze,“ smál se po posledním zápas Jaromír Bohačík, který byl s 53 body nejlepším střelcem Nymburka v sérii. Potřeboval na to průměrně 23 minut na zápas. Podobnou dobu odehrál i Vojta Hruban, autor 49 bodů. Nestárnoucí Petr Benda přidal bodů čtyřicet dva. USK mělo dva výrazné hráče. Prim hrála dvojice Jakub Tůma (ze 160 minut nastoupil na 155 min) a Michal Mareš (134 min). Oba dva se poskládali na 117 bodů, což je skoro polovina všech nastřílených bodů USK Praha.

Nyní čeká hráče Nymburka opět dlouhé volno a vyhlížení semifinálového soupeře. Tím bude z postupujících týmů ten nejhorší po základní části NBL. Semifinále Nymburku začíná doma ve středu 8. května a pokračuje hned o den později opět v Nymburce. 

Tomáš Laš