„Roko přináší tvrdošíjnost a vyrovnanost výkonů. Jeho hra je kombinací zkušenosti s vášní a hladem po úspěchu. Roko je nadšený z příležitosti hrát za Nymburk. Už jen fakt, že jsme se zavázali na spolupráci na dvě sezony, ukazuje jeho i naše ambice a cíle,“ řekl o nové akvizici trenér Nymburka Oren Amiel.

Rogič měřící 185 centimetrů je odchovancem Cedevity Záhřeb. V roce 2009 šel hrát druhou ligu za Mladost Záhřeb. Poté vystřídal Alkar Sijn, Krizevci, KK Záhřeb, Velikou Goricu, Skrijevo, než se v sezoně 2016/17 vrátil do Cedevity, se kterou si zahrál i EuroCup. Pak zamířil do zahraničí a hrál druhou italskou ligu za Imolu, v Bosně za Spars Sarajevo.

Svými výkony si řekl o pozvánku do národního týmu, který dostal možnost zúčastnit se Letní ligy NBA v Las Vegas. Zde odehrál pět zápasů s průměry 24 minut, 8,4 bodů, 3,4 doskoků a 5 asistencí na duel.

„Ze začátku jsme byli ohromeni fyzickou silou a rychlostí hráčů v Letní lize, ale rychle jsme se adaptovali a našli svůj rytmus. Dokázali jsme hrát vyrovnané zápasy a prohráli jsme až v závěru. Byli jsme konkurenceschopní a dokonce nás chválili za obranu,“ řekl Rogič nedávno při hodnocení chorvatského vystoupení v Letní lize.

Chorvatsko se neprobojovalo na mistrovství světa, a tak buduje novou reprezentaci pro kvalifikaci o mistrovství Evropy 2021. A právě Roko by mohl hrát důležitou roli. Po Letní lize totiž zamířil s národním týmem i na turnaj do Číny, kde pomohl porazit Lotyšsko i Čínu a byl zvolen nejužitečnějším hráčem turnaje. Proti Číně zaznamenal 20 bodů, tři doskoky a šest asistencí.

„Udělám vše, co je v mých silách, abych zůstal v národním týmu. Máme před sebou velké úkoly. Musíme se především kvalifikovat na EuroBasket a také doufáme v účast na olympijských hrách v Tokiu,“ řekl Rogič, jehož vzory jsou hvězdy NBA Rajon Rondo a Ray Allen. „Je úžasné sledovat hru Ronda, jak je prospěšný pro tým, aniž by vystřelil na koš,“ svěřil se v nedávném rozhovoru.

Nyní bude v kariéře pokračovat v Nymburce, kde si poprvé zahraje Champions League. „Roko Rogič má všechny parametry a předpoklady stát se prvotřídním rozehrávačem, což naposledy potvrdil na turnaji v Číně. I proto jsme se pro něj rozhodli. Nicméně trenéři ho velmi důkladně skautovali. Rokovy ukazatele a opět velká chuť hrát za Nymburk, podobně jako u první posily Zacha Hankinse, dávají naději, že bude tou správnou volbou na klíčové pozici rozehrávače,“ prohlásil generální manažer nymburského klubu Rudolf Šimeček.

Nymburk se tak po delší době vrací k modelu s rozehrávačem z Balkánu. Naposledy to byl Makedonec Vlado Ilievski v sezoně 2013/14. Před ním Srbové Miljan Pavkovič, Nemanja Danilovič či Slovinec Matej Venta.

Rogič bude teprve čtvrtým Chorvatem v nymburském dresu po Darko Vuksaničovi, Denisovi Mujagičovi a Borisovi Baračovi. Z Cibony naposledy přicházel Srb narozený v Chorvatsku Marko Jagodič Kuridža.

David Šváb