Při současném postavení týmů v tabulce a s ohledem na vzájemné zápasy je sice nymburská možnost hrát play off poměrně málo pravděpodobná, ale jak víme, nikdy se nedá předem lámat hůl. Vítězství v Rize však má ještě jeden rozměr, který také pro klubovou pokladnu není nezajímavý a to je prize money, tedy finanční bonus z umístění.

Pro účast v play off je nutné umístění do šestého místa. Tuto pozici aktuálně okupuje Triumf z předměstí Moskvy. Má o zápas více a k dobru také dvě vítězství. Při rovnosti bodů bude Triumf před Nymburkem, protože oba zápasy vyhráli podmoskevští hráči. Čekají je dva zápasy venku proti Jeniseji a Neptunasu, tedy proti dvěma týmům, kteří jsou v tabulce pod nimi. Dá se však předpokládat, že ani jeden z nich nebude chtít prodat svou kůži lacino a utkání by mohla být přinejmenším vyrovnaná. Poslední zápas odehraje Triumf s CSKA Moskva a tady se asi překvapení očekávat nedá.

Hráči Nymburka mají před sebou dva domácí zápasy s nejtěžšími možnými soupeři. Prvním zápasem je utkání proti Žalgirisu Kaunas, týmu, který v nedávné době ve VTB lize vyloupil svatostánek CSKA v Moskvě a je aktuálně na čele skupiny B ligy. Jedinou prohru v soutěži si přivezl Žalgiris z Rigy. Toto utkání se bude hrát 3. března v Nymburce.

Druhým domácím zápasem, který se bude hostit O2 Aréna v Praze, bude utkání s CSKA Moskva. Tento zápas se bude hrát 17. března a vstupenky už můžete kupovat nyní v předprodeji.

Připomeňme, že v minulém ročníku VTB ligy dokázal nymburský tým slavného soupeře v Pardubicích vysoko porazit. Letos to bude ještě těžší zápas. CSKA bude jednak chtít odčinit prohru a za druhé jim půjde o první místo ve skupině. Výsledky CSKA v poslední době nejsou zcela jednoznačné a možná výhra není utopií. Bude-li plná Aréna nymburských fanoušků, je zápas na počátku otevřený.

V dalších dvou zápasech čekají českého šampiona týmy, které jsou v tabulce pod ním. Nejprve to bude Jenisej Krasnojarsk a poté Minsk. Ten Minsk, který dovolil týmu CSKA vsítit v minulém kole v poslední čtvrtině pouze čtyři  body.

Resumé I: Chce-li Nymburk postoupit do play off musí do konce základní části získat o tři vítězství více než Triumf.

Prize money

Bonus, který vyhlásilo vedení VTB ligy za umístění týmů v jednotlivých skupinách, není rozhodě zanedbatelný. Ovšem to samé vedení před začátkem sezony upravilo, které týmy mají nárok a které už ne. V letošním roce zůstanou „na sucho" poslední dvě družstva z každé skupiny. Pokud chce být Nymburk na výplatní listině, nesmí se nechat předskočit dvěma týmy Jenisejem a Neptunasem. Aktuálně devátý Neptunas ztrácí tři vítězství (hraje Kubáň – venku, Triumf – doma a Jenisej – venku) a jeho šance na postup z devátého místa jsou velice nízké, i když ne nereálné. Zezadu na českého mistra nejvíce útočí Jenisej Krasnojarsk. Má o zápas více a stejný počet výher jako Nymburk. Ovšem všechny tři své poslední zápasy hraje doma a v mrazivé Sibiři se vystřídají týmy: Triumf, Nymburk a Neptunas. Jsou to soupeři, se kterými se může Jenisej v letošní kvalitě kádru rovnat. Při dobré konstelaci hvězd může Jenisej pomýšlet i na play off.
Resumé II: Chce-li Nymburk získat prize money, musí v posledních čtyřech zápasech alespoň jednou zvítězit.

TOMÁŠ LAŠ