Domácí suverén posledních let Nymburk doma jasně vyhrál obě finále nad prostějovskými Orly, kteří v neděli nastoupili s pouhými šesti hráči. Následně požádali o zkrácení série a podle internetové stránky soutěže NBL bylo Prostějovu vyhověno. Informoval o tom sportovní ředitel ligy Zdeněk Ringsmuth.
„Čtvrté utkání se na sto procent hrát nebude," řekl Ringsmuth. „Prostějov mi oznámil, že ať už třetí utkání dopadne jakkoli, vzhledem k hráčskému kádru, zraněním a přetížení hráčů nenastoupí ke čtvrtému zápasu. Je to přesně podle pravidel, právo na to mají. Od prostějovského klubu bylo maximálně korektní, že to oznámil takto dopředu," dodal.

Podle něj je tato varianta i důstojnější. „Rozdíl mezi týmy je velký a dosavadní zranění prostějovských hráčů byla zřejmě z přetížení. A než hrát dál v pěti lidech, je důstojnější se rozloučit s finále takto než dalším výsledkem například o 90 bodů," uvedl Ringsmuth.

Nymburští basketbalisté v prvním zápase finálové série vyhráli nad Prostějovem 108:51, v neděli zvítězili 73:49. Pokud by ale došlo k ohromnému překvapení a Nymburk by přeci jen náhodou prohrál, nic se neděje. Titul má jistý už teď. „Vlastně je to tak. Pokud bychom nečekaně prohráli a já pevně věřím stejně jako všichni hráči a fanoušci, že se to nestane, čtvrté utkání už by se nehrálo. To  se bude kontumovat ve prospěch Nymburka, což by znamenalo konečné vítězství. My ale chceme samozřejmě rozhodnout o titulu už ve třetím zápase pod prostějovskými koši," dodal vedoucí A týmu Vratislav Šístek.

Nejužitečnější hráč Rado Rančík

Nymburk – Slovenský tahoun nymburského týmu Radoslav Rančík byl zvolen Nejužitečnějším hráčem Mattoni NBL pro sezonu 2012/2013. Ocenění získali i další hráči Nymburka Vojtěch Hruban, Petr Benda a Jiří Welsch.

Rančík se kromě titulu MVP dostal také do nejlepší pětky ligy, kde jsou s ním také Petr Benda a Vojtěch Hruban. Rado je jako jediný zástupce Nymburka také v elitní pětce cizinců. Do ryze českého All-Star byl kromě Petra Bendy a Vojtěcha Hrubana vybrán ještě Jiří Welsch.

V pátém ročníku ankety, kterou spolupořádá Česká basketbalová federace a Basket magazín o tom rozhodli trenéři, manažeři a kapitáni ligových týmů a basketbaloví novináři. Podruhé za sebou získal titul MVP hráč aktuálního kádru Nymburka, ale loňský vítěz Pavel Houška si své ocenění vydobyl jako hráč Děčína.

„Je to pro mě úžasný pocit a zadostiučinění za práci, kterou odvádím," řekl Rančík a dodal: „Jsem strašně vděčný svým spoluhráčům, kteří mi dávají celou sezonu důvěru, stejně jako trenéři a činovníci. Stavějí mě tak do pozice, kdy můžu ukázat, co ve mně je. Bez spoluhráčů bych nebyl nic. Tedy ještě jednou velké díky všem," vzkázal Rado.

VLASTIMIL DUDÁČEK
TOMÁŠ  LAŠ
ČTK