V jeho obdivuhodné účasti není ani jedna série, kterou by čtrnáctinásobný šampión ztratil. Jeho skvostnou bilanci umocňuje ještě poměr vítězných zápasů. Z jednapadesáti utkání jich bylo 48 vítězných a pouze ve třech letech 2002, 2003 a 2007 Nymburk pohrál vždy jeden zápas. I celkové skóre 5139:3416 odpovídá výborným výsledkům a ukazuje, jak velký je rozdíl mezi Nymburkem a jeho soupeři v prvním kole play off. Vždyť průměrné vítězství činí téměř 34 bodů na jeden zápas.

Od roku 2000 má podobnou bilanci jen Prostějov, který také za dobu svého působení v lize neztratil ani jednu a nastřádal jich tucet. Od vstupu Nymburka do NBL je podobně úspěšný, co se týče počtu účastí, už jen Děčín se šestnácti a stejně jako Prostějov dvanáct má ještě Ostrava. Ovšem ani jeden tým se nemůže pochlubit stoprocentním postupem do dalšího kola.

Zatímco Nymburk byl pasován do role vítěze dlouhodobé části již na začátku sezony a po celou dobu prognózy naplňoval, o jeho čtvrtfinálovém soupeři se rozhodovalo až v posledním kole nadstavby A2. Kolín nakonec porazil o deset Brno a tím si zajistil svou sedmou část v play off. Během sezony přicházelo do úvahy pro Nymburk více týmů, ale před posledním kolem se výběr zúžil na dva – USK a Kolín. „Jsme rádi za Kolín, to je o třicet minut méně na jedné cestě oproti Praze. Po procestované sezoně v Evropě je to příjemná zpráva,“ smál se Pavel Pumprla, ale svého čtvrtfinálového soupeře nějak moc hráči neřešili. „Teprve když jsme byli na půli cesty z Olomouce, někoho napadlo zjistit, s kým vlastně hrajeme,“ přidal kapitán týmu Pumprla důkaz. Určitě v tom hrálo roli, že v možném výběru nebyla nějaká vzdálená destinace. „Jasně, kdyby to byla Ostrava, asi bychom se o to zajímali intenzivněji,“ potvrdilo nymburské křídlo Pumprla.

Systém soutěže, který je ve čtvrtfinále na čtyři vítězné zápasy, slibuje vždy dvojici zápasů na jedné palubovce v prvních čtyřech kolech. Začíná se na palubovce lépe postaveného týmu po nadstavbě, tedy v případě úřadujícího mistra se začíná ve Sportovním centru v Nymburce. První zápas je na programu v pondělí 9. 4. a druhý v úterý 10. 4. vždy od 18:30. Pak se polabské derby přesune na 13. a 14. dubna do Kolína. V dalších kolech už se střídají palubovky po jednom zápase. (tl)