Protože byly vypsány kategorie pro sudé ročníky narození, neměly mladší sadské basketbalistky možnost startovat proti stejně starým hráčkám, zapsaly se tedy mezi starší ročník 96, aby alespoň sbíraly zkušenosti. Svojí výškou vzbuzovaly na počátku zápasů vždy ironický úsměv soupeřek, ale co jim chybělo na vzrůstu, nahrazovaly bojovností a rychlostí. Skupinu vyhrály překvapivě bez ztráty kytičky a podle losu postoupily rovnou do semifinále. Tam narazily na pozdějšího vítěze, nizozemský tým BV Hoofddorp, ve kterém měly 3 hráčky výšku 180 cm, a to bylo přes nesmírnou bojovnost Vosiček nad jejich síly. I tak je čekal překvapivě boj o bronz, ve kterém narazily na další nizozemský tým Celeritas Donar. Na průběhu a výsledku zápasu se podepsala především nesmírná únava obou družstev. Celý zápas se skóre přelévalo ze strany na stranu a konečná výhra pro sadské basketbalistky (33:25) byla cenným skalpem a nečekaným ziskem bronzu ve starší kategorii.

Druhý sadský tým dorostenek prošel skupinou ještě lépe, než Vosičky. Výsledky (27:18, 50:21, 56:20, 50:8) je řadily mezi favority turnaje. Bohužel neúprosný systém K.O. ve čtvrtfinále, skončil jejich tažení po prohře s pozdějším finalistou a mistrem Dánska, týmem Virum BBK.

Výběr Středočeského kraje potvrdil svoji kvalitu od prvních zápasů. Po únavné cestě měl mírné potíže s belgickým DB Brugges (44:38), v dalších zápasech se však rozjel stejným tempem jako na olympiádě a drtil všechny soupeře, kteří mu přišli do cesty (Skovbakken DK - 82:9, Ahrensburger D - 77:10, Tonego NL - 61:2, Lokomotief Rijswijk NL - 62:14, BC Sofia B - 46:14). Sehranost nejlepších hráček kraje se ukázala nakonec i ve finále, kde se opět setkaly s DB Brugges. Tento zápas byl pro všechny obrovský zážitkem. Hala, zcela zaplněná stovkami belgických hráčů ostatních kategorií a fanoušků, kteří si tento zápas nenechali ujít, ještě před začátkem zpívala oslavné chorály, povzbuzovala svoje hráčky a hnala je do boje o zlato. Mráz běhal po zádech při atmosféře po počátečním hvizdu. Středočeškám se však kolena nepodlomila. Hrály trpělivě, stavěly svou hru na důsledné obraně a rychlých protiútocích. Poločasový výsledek 23:13 byl slibný, ale rozhodnuto ještě nebylo. Druhou část utkání však české hráčky proměnily v koncert basketbalových akcí, střel a bloků. Úžasný zápas dovedly Středočešky do zlatého konce výsledkem 52:19 a staly se pro pořadatele největším překvapením turnaje. Úžasné belgické publikum aplaudovalo pak vestoje při závěrečném ceremoniálu oběma týmům.

Všechny tři týmy reprezentovaly skvěle svůj region a získané pocty o tom svědčí více než výmluvně.

BLANKA ŽÁNOVÁ