Měl jste více nabídek?

Měl. Byly to týmy z Polska, Německa, ale mě se v uplynulých dvou letech v Čechách líbilo a jak jsem na minulou otázku odpovídal, Nymburk splňuje většinu mých představ o dobrém týmu. Muli Katzurin se stal také národním trenérem polské reprezentace.

Vidíte v tom větší šanci se prosadit v polské reprezentaci?

O tom jsem nepřemýšlel. Pokud budu chtít uspět v reprezentaci, musím především pracovat sám na sobě a plnit všechny úkoly, které budu mít v Nymburce.

Trenér Katzurin je velice náročný trenér. Neobáváte se spolupráce s ním?

Trenér musí být tvrdý. Já jsem trénoval pod Boby Knightem a to je legenda v Americe. Tam člověk udělal chybu a do konce zápasu si už nezahrál. A někdy třeba pět zápasů po sobě.

Na čem chcete nejvíce zapracovat?

Musím hodně trénovat střelbu. Když jsem hrál v Americe, nedělalo mi to problémy, ale v posledních dvou letech je to horší. Věřím, že v Nymburce budu mít dostatek příležitostí, abych se zlepšil.

A co kondice?

Myslím si, že s tím nebudu mít problémy. Už jsem od Gorana Savanoviče slyšel, že při atletické přípravě dostaneme dost do těla. Ale mě osobně to nevadí, protože já vyžadují tvrdého trenéra.

Na co se ještě těšíte?

Těším se na nymburské fanoušky, kteří dokáží vždycky svůj tým podpořit. Vzpomínám si, když jsme hráli Final Four Českého poháru, tak bylo z tábora nymburských fanoušků každou chvíli slyšet „Tomaszek, Tomaszek,…“ , ale myslím, že to bylo spíše negativní. Doufám, že se to od příští sezony změní!

V očích fanoušků byste mohl být považován za náhradu Rado Rančíka, i když vy jste na pozici pět a Rado byl čtyřka. Nebojíte se konfrontace?

Nebojím se, spíše to pro mě bude větší motivace. Rado byl super hráč, ale je jiný a jen těžko lze srovnávat.

Proč si myslíte, že si vás Nymburk vybral?

To nevím, ale myslím si, že i kvůli tomu, že dokážu hrát každý zápas až do konce, že hraji fyzický basketbal.

Reprezentanti se připojí k týmu až po kvalifikaci. Nebude složité se s nimi sehrát?

To mi nevadí. Já si myslím, že všechno bude OK. Hodně hráčů hrálo spolu v minulé sezoně a tím pádem se znají. Já doufám, že se rychle přizpůsobím a že i moji spoluhráči poznají, co mám rád a co ne.

Hru podkošových hráčů tvoří často rozehrávači. Jste rád, že klub obnovil smlouvu s Arthurem Lee?

Arth je výborný hráč, který v minulé sezoně dělal dobře svou práci. Má vynikající periferní vidění a dokáže adresovat překvapivé přihrávky na volné spoluhráče.

Připravujete se už v této době?

Ano, snažím se každý den chodit do posilovny, chodím běhat, prostě pracuji na kondici a také s kamarády střílím na koš nebo hrajeme tři na tři nebo čtyři na čtyři. Pochopitelně také u rodičů relaxuji.

Plánujete nějakou dovolenou?

Pojedu na pár dní do Španělska k moři. Mě stačí týden. Moje nejlepší dovolená je u maminky. Ona mi vaří a stará se o mě.

V Prostějově jste měl často problém s fauly. Myslíte si, že přestupem do Nymburka se to zlepší?

Já si myslím, že se to zlepší, protože v Nymburce bude více dobrých hráčů, kteří budou lépe bránit svoje hráče. Já pak nebudu muset tolik vypomáhat a tím pádem nebudu mít tolik faulů jako v minulém roce. Taky mám trochu problém s tím, že někteří protihráči padají jen když se objevím v jejich blízkosti. Myslím ale, že se budu muset taky trochu uklidnit.

Jednou z vašich přezdívek před první sezonou bylo „Psycho“. Platí stále?

Ne, to teď můžete změnit na Gentleman.

Líbí se vám v Čechách?

Líbí a teď v Nymburce to budu mít jen kousek do Prahy, a tak se těším, že když budeme mít den, dva volna, pojedu se tam podívat.

Na koho s budoucích spoluhráčů se těšíte nejvíce?

Všichni moji spoluhráči budou určitě fajn, ale těším se na Radka Nečase, se kterým jsem strávil v Prostějově půl roku.

ROBERT TOMASZEK

Narozen: 16. června 1981
Post: pivot
Výška: 205 cm
Váha: 114 kg
Kariéra v Mattoni NBL
Dvě sezony
Liberec: 15 zápasů
Prostějov: 91 zápasů
Sezona 2007/2008
Minuty: 23,9 / zápas
Střelba 2b.: 61,7%
Střelba 3b.: 29,1%
TH: 54,7%
Doskoky: 6,8/ zápas
Užitečnost: 14,7 / zápas
Bodů: 653 (12,6/ zápas)