Ladislav Sokolovský dovedl basketbalový Nymburk opět na vrchol. Klub získal sedmý titul v řadě a radovat se mohl také ze zisku Českého poháru.

„Sezona se hodnotí velice dobře, i když byla trochu zvláštní. V Eurocupu jsme došli až mezi posledních osm celků a nebylo daleko k postupu, v lize jsme nakonec posbírali šest proher. Ovšem to nejdůležitější, vítězství v Mattoni NBL i Českém poháru, se nám podařilo, proto hodnotím sezonu jako nejúspěšnější,“ řekl na úvod rozhovoru Ladislav Sokolovský, kapitán nymburských basketbalistů.

Sám jste odehrál famózně finálovou sérii…
Nevím, jestli to bylo famózně (opatrně). Dostal jsem více příležitostí než během sezony a myslím, že kdyby stejný prostor dostal někdo jiný, bylo by to podobné. Nehledal bych v tom nic individuálního, protože výkon jednotlivců je závislý na výkonu kolektivu. Je to závislé na volbě systémů od trenéra a těch vlivů je hodně.

Dokázal tým vždy využít hráče, který byl momentálně ve formě?
Trenér Katzurin se o to hodně snažil. Když viděl, že některý hráč je ve fazóně, volil systémy tak, aby se prosadil.

Trenér hodně dirigoval hru. Setkal jste se někdy s takovou organizací hry?
Je to netradiční. Většinou mají důvěru rozehrávači a trenér zasáhne jen občas. Je to zvláštní, ale my hráči to respektujeme.

Před sezonou se hodně spekulovalo, že tým je slabší než minulou sezonu. Jak jste se na to díval vy?
Na začátku sezony se to nedá poznat. Teprve když přijdou těžké zápasy, ukáže se kvalita týmu. V zápasech Eurocupu jsme to dokázali. Ale i v jiných zápasech jsme ukázali, že tým nebyl slabší než předešlé, ale nemyslím si ani, že by byl lepší.

Ve které části ligy jste se cítil nejspokojenější?
Na konci sezony. Jednak že už je konec a za druhé že jsme vyhráli titul.

Který úsek sezony byl nejnáročnější?
Velice těžký byl Český pohár, kdy systém nedává možnost opravy. Navíc se semifinále proti Prostějovu nevyvíjelo moc dobře. Právě v tomto zápase jsme ukázali svou sílu. Možná si už mnoho našich fanoušků říkalo, že takový zápas se už nedá vyhrát a nakonec se to povedlo. Náš tým měl hodně velkou vnitřní sílu, opět byla v Nymburce výborná parta. Vedení klubu a trenérům se podařilo poskládat tým, jehož hráči nepotřebují individuálně vynikat a dovedou balón pustit dál.

Máte na svém kontě devět titulů. Neštve vás už, že jste stále polévaný šampaňským?
Kdepak (smích), koho by to omrzelo!? Já si toho nesmírně vážím. Stačí se jen podívat, kolik českých hráčů si ani nezahrálo finále. A u mě se oslava titulu mísí s oslavou konce sezony, na který se stále více těším (smích).

Máte devět titulů a příští rok to bude naposledy, abyste ukázal na prstech, kolikrát jste byl první. Co budete dělat potom?
Kdo ví, co bude za dva roky… Já se teď těším na příští sezonu a zároveň přemýšlím, co s týmem udělá tak náročná sezona především na cestování. Bude to náročná sezona nejen pro hráče samotné, ale i pro jejich rodiny, manželky nebo přítelkyně.

V čem vidíte největší pozitivum účasti v Jadranské lize?
Pro hráče to bude zkušenost a možnost konfrontace jejich kvality s evropskou špičkou. Do Česka přijedou minimálně tři euroligové týmy, několik eurocupových týmů a ty „slabé“ týmy zbytku by se v české lize také neztratily. Dá se tedy čekat kvalitní podívaná, ke které bychom chtěli přispět svým dobrým výkonem.

Budete hrát kvalifikaci o Euroligu. Má Nymburk šanci postoupit?
Bude to záviset na tom, které týmy jí budou hrát, v jaké budeme skupině. Podívejme se na Ventspils, který se v kvalifikaci dostal do druhého kola nebo Alba Berlín, která vypadla až v posledním kole. Tedy může se to stát, ale moc bych s tím nepočítal.

TOMÁŠ LAŠ