Po náhlém úmrtí spolumajitele basketbalového klubu v Sadské a duše klubu Karla Vrby přetřásali basketbaloví příznivci, obzvlášť fanoušci Sadské, otázku, jak to bude s basketbalem dál. Bude hrát Sadská Mattoni NBL? Zanikne klub? „Fanoušky mohu ujistit, že basketbalový klub Sadské bude pokračovat,“ uvedl druhý ze spolumajitelů Milan Barták. „Karel by to tak určitě chtěl.“

Po úmrtí pana Vrby jste se stal jediným majitelem klubu. Budete zajišťovat chod klubu sám, nebo hledáte nějakého strategického partnera?

Okolo toho se objevila spousta polopravd a „zaručených informací“. Dovolte drobnou opravu. Nejsem jediným vlastníkem klubu, neboť vše je spojeno s dědictvím pozůstalým pana Vrby. S jeho rodinou teď řešíme, co dál.

Jak to tedy v současné době s klubem vypadá?

Jednou z možností bylo klub prodat jinému subjektu. Některá jednání už proběhla v březnu a dubnu s konkrétními zájemci, ale nedosáhli jsme odpovídajícího vyústění v prodej nebo převod. Další možností bylo soutěž jednoduše nepřihlásit. V tomto okamžiku Karel zemřel a na tak důležité rozhodnutí jsem zůstal sám. Po dohodě s rodinou Vrbových jsme si řekli, že by byla škoda, aby basket v Sadské zanikl. A začali jsme hledat možnosti, aby klub pokračoval. Karel by to tak určitě chtěl. Aby ta všechna práce nepřišla vniveč. V současné době se finalizují jednání o převodu BK Sadská pod jednu pražskou akciovku.

Bude se třeba měnit název klubu?

Název klubu bude hodně blízký Poděbradům. Tímto bych rád poděkoval lidem, kteří sadský basket podporovali, včetně zástupců města Sadská. Ale dál takhle s basketbalem s velkým B pokračovat nejde. Podívejte se například na problémy se stavbou haly v Sadské. Kolik už bylo předloženo termínů dokončení…

Ale fanoušky tedy můžete ujistit, že vrcholový basketbal bude.

Opravdu mohu příznivce ujistit, že vrcholový basket pokračovat bude. Všichni mají zájem pokračovat, ale bude se to točit okolo poděbradského regionu. Chceme přitáhnout více lidí a místních sponzorů a chceme, aby se lidé basketem dále bavili.

Hledíte zatím na nejbližší ročník nebo je vaše vize dlouhodobá?

Počítáme s dlouhodobou perspektivou. Chceme navýšit rozpočet klubu, zkvalitnit péči o hráče a zlepšit sportovní zázemí. Bude jmenován nový generální manažer. Snažíme se stavět na dobrých základech něco, co může mít slušnou perspektivu. My jsme vlastně s Karlem dosáhli maxima, čeho jsme ve stávajících podmínkách dosáhnout mohli a naše ambice jsme naplnili. Nyní bychom se zastavili a řešili, jak a co dál. Basket tady u nás musí nabrat novou dynamiku.

Můžete prozradit, jaký je vlastně rozpočet klubu?

To prozradit mohu. V minulé sezoně byl šest až sedm milionů, letos ho chceme o dvacet procent navýšit.

Jaké jsou vaše vyhlídky do budoucna?

Divákům chceme nabídnout vzrušující zážitky, aby se lidé chodili basketem bavit a nechceme, aby chodili přihlížet jasným porážkám, jako v první sezoně účinkování BKS v Mattoni NBL, ani jasným vítězstvím, jako v sousedním Nymburce.

Jak hodně poznamená odchod Karla Vrby klub po sportovní stránce?

Odchod takové osobnosti znamená velký problém. Basketbalový klub v Sadské by se dal personifikovat do osoby Karla Vrby. Jeho odchodem se spousta věcí mění – způsobem řízení klubu počínaje, přes budování nových vazeb a prezentací navenek konče. Myslím, že jsme to nedělali špatně a že je třeba na to navázat. Základní struktura zůstává.

Byly na pana Vrbu vázány důležité finance?

Samozřejmě. Klub se kromě celé řady sponzorů opíral o přímou podporu pana Vrby osobně, o podporu mojí a o podporu obchodních partnerů z našich podnikatelských aktivit. Tito partneři budou podle posledních informací většinou v podpoře pokračovat. Za to jim patří velký dík. Zároveň musím poznamenat, že nový projekt ponese pracovní název Basket Poděbrady.

Už jste podali přihlášku do dalšího ročníku nejvyšší soutěže?

Termín je tuším do 20. června a stoprocentně ji podáme.

Přejděme ke sportovní stránce. Jak vypadá současný stav kádru? Máte někoho pod smlouvou?

Některé hráče pod smlouvou máme. Někteří zůstávají, ale chystáme se tým dále posílit o zkušené a kvalitní hráče. O tom budeme veřejnost průběžně informovat.

V kuloárech se hovoří o tom, že jste podepsali Pavla Beneše z Nymburka. Co je na tom pravdy?

Už se něco objevilo v médiích, ale bylo to nepodložené. Nyní tuto informaci potvrzuji. O dalších hráčích se budou příznivci dovídat.

Takže jste ulovili první velkou rybu…

Je to tak. Od Pavla si slibujeme, že nám dá to, co nám chybělo na začátku loňské sezony – dobrá rozehrávka, klid a tvořivost. Do týmu vnese kvalitu a měl by také tmelit kolektiv.

A jak bude vypadat realizační tým? To už je také jasné?

Trenér Karel Forejt zůstává. Po vývoji na začátku minulé sezony, kdy výsledky neodpovídaly našim představám, se spolupráce výrazně zlepšila. Pana Forejta si nesmírně vážím nejen za to, co pro Sadskou udělal. Je to kvalitní trenér a výborný člověk. I hráči pod ním chtějí hrát. Komunikace mezi vedením a trenérem je vynikající.

Laťku máte nyní hodně vysoko. Mužstvo skončilo deváté, do posledního kola bojovalo o účast v play off. To nebude snadné zopakovat, ale fanoušci jsou namlsaní…

Předně bych chtěl říct, že pro fanoušky budeme připravovat spoustu dalších akcí, abychom přitáhli i další lidi do hlediště. Nesmírně si vážíme poděbradského publika, ale samozřejmě i diváků ze Sadské a z Nymburka. A právě Nymburk bych podtrhl, protože lidé z Nymburka se k nám jezdí bavit. Vyrovnali jsme se soupeřům výše postaveným v tabulce, hráli jsme dramatická utkání. Doma máme stoprocentní nasazení.

Kde bude hrát Sadská v příští sezoně? Předpokládám, že v Poděbradech. Nebo existuje jiná varianta?

Jiné možnosti nejsou, budeme hrát v Poděbradech. Žádáme ještě o jednoroční výjimku. Jak město Poděbrady, tak basketbalová federace nám vycházejí vstříc. Výjimka už to bude poslední. Čekají nás totiž dvě roviny úprav. Před začátkem soutěže budeme eliminovat problémy, na které si stěžovala hostující družstva, a to zejména na nedostatečné zázemí v šatnách. Za druhé byly stížnosti na osvětlení, ale to už bylo upraveno. Hledáme zdroje, abychom byli schopni postavit hlediště s kapacitou mnohem vyšší, než je minimálně možné pro Mattoni NBL.

Jakou bude podle vás hrátmužstvo roli v příštím ročníku soutěže?

Chceme do play off, to je náš hlavní cíl.

To si na sebe pletete bič…

Nepleteme. A také chceme postoupit do čtvrtfinále českého poháru a průměrnou návštěvnost navýšit na čtyři sta diváků.