VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nymburk dnes hraje play off ULEB CUPu!

Nymburk - Dnes večer čeká Nymburk důležitý zápas. Poprvé si zahraje play off evropského poháru ULEB!

19.2.2008
SDÍLEJ:

Nymburk už proti Turówu nastoupil v přípravném utkání.Foto: Tomáš Laš

Basketbalisté Nymburka se probojovali do play off evropského poháru a dnes si zahrají první utkání. Ve dvojzápase se Nymburku postaví polský tým Turów Zhořelec, vítěz skupiny „I“.

První zápas se hraje dnes v Pardubicích, kde Nymburk nastupuje ke svým domácím zápasům v tomto poháru.

Favoritem je Zhořelec, který v letošním ULEBu jen dvakrát prohrál. Nymburk padl ve své skupině pětkrát. Ovšem sázkové kanceláře favorizují Nymburk, na něhož je vypsán kurz 1,5 oproti 2,7 na Turów.

Každopádně domácí tým požene v Pardubicích diváky zaplněná hala. Mohlo by jich přijít i rekordních deset tisíc!

Pro Zhořelec je postup do play off stejně jako pro Nymburk úspěch. Vůbec poprvé totiž nastupuje v evropském poháru.

Oba týmy se spolu utkají dvakrát. Odveta se hraje za týden v Liberci, neboť Zhořelec nemá odpovídající halu a Liberec je od něj vzdálen 50 kilometrů. Dál postupuje tým, který dvakrát vyhraje, v případě stavu 1:1, rozhoduje větší počet nastřílených bodů. Vítěz se utká s postupujícím z dvojice Ostende – Kyjev.

 

Muli Katzurin: Po úterním zápase budeme v půlce

Jaká jsou Vaše očekávání před zápasem?

Především to bude úplně jiné utkání, než jsme doposud v ULEB Cupu hráli. Turow předvádí excelentní obranou hru na opravdu vysoké úrovni. Zatím jsme na podobnou v ULEBu nenarazili. Turow má velmi kvalitní rozehrávače, Logan a Kelati jsou vynikající hráči. Celý tým se snaží oponentovi vnutit svůj rytmus hry, takže je proti nim opravdu těžké hrát.

Kudy tedy vede cesta k vítězství?

Asi je zvláštní, že to říkám zrovna já, ale klíčem dle mého názoru bude náš útok. Právě kvůli úrovni jejich defenzivní činnosti bude útok velmi důležitý. Pokud překonáme jejich obranu, máme šanci. Nebude to ale vůbec lehké. Za druhé budou důležité doskoky. Nesmíme je nechat nás přeskákat.

Pokud se podaří vyhrát, bude Nymburk o malý krůček blíž k další části play off. Jak se s tímto „tlakem“ vyrovnávají hráči?

Určitě si to všichni uvědomují. Na druhou stranu systém soutěže je takový, že se hraje na dva zápasy, takže po tom úterním utkání budeme v půlce. A v basketbalu platí, že pokud jste v půlce, tak ještě není konec, v té druhé se může všechno změnit. Rozhodně se ale v tuto chvíli nemůžeme soustředit na to, co by bylo kdyby. Plně se koncentrujeme na nejbližší zápas a to je jediné, co nás zajímá.

Posledních pár týdnu jsme měli od Vás možnost slyšet, že tým není v takové kondici, jako byl před vánoční pauzou. Nešetří hráči síly právě na tento zápas?

Pevně v to doufám. Je to pro nás jeden z vrcholů dosavadního průběhu sezóny, věřím, že to hráče probere a vrátí nám to energii, kterou postrádáme v domácí lize. Pomůže nám k tomu určitě ten obrovský dav fanoušků, který se na zápas přijde podívat a svým fanděním nás bude tlačit ke skvělým výkonům.

 

Šístek: Turów je silnější, než jsme si mysleli

Polský tým je v současné době na špici tabulky a z prvního místa jej v sobotu sesadila prohra se sedmým týmem Kwidzynem. Ovšem ani tato porážka nás nemůže naplňovat optimismem. Trenér Katzurin i Vráťa Šístek se byli podívat na utkání v Polsku. O své pocity se podělil vedoucí týmu Šístek.

Co jste viděli ve Zgorzelci?

Že jsou silnější, než jsme si mysleli.

Ale vždyť prohráli se sedmým týmem tabulky…

Jenomže to byl zápas, jaký se tady v lize nevidí pomalu ani ve finále. Jejich soupeř Kwidzyn je sice sedmý, ale v minulém kole porazil Prokom Sopoty o deset bodů (89:79), a tak je vidět, jak silná je polská liga.

Dominovaly obrany?

Přesně tak, byly precizní na obou stranách. Všichni hráči jsou velice pohybliví silní. Čeká nás velice dobrý soupeř.

Dá se srovnat přípravný zápas s tím, co jste viděli?

To je jako den a noc. Je vidět, že tým na prvním místě ligové tabulky musí v Polsku hrát daleko častěji těžká utkání v rámci své ligové soutěže. Naše zápasy se šestým nebo sedmým týmem jsou poměrně jednoznačné, kdežto u našich severních sousedů se i při takových zápasech musí tým koncentrovat celých 40 minut. Díky tomu pak obrovsky roste kvalita týmu.

Nebudou zase příliš opotřebovaní?

Turow má silnou i lavičku. Trenér střídá kromě Nana všech 11 hráčů.

Jak se dařilo turowským individualitám?

Solidní zápas odehrál Logan. Jejich prvnímu rozehrávači Rodrigezovi se dnes tolik nedařilo, měl velice špatnou střelbu i přes otevřené pokusy a to byla dnes jejich možná příčina porážky. Kelati měl v první polovině velice dobrou střelbu za tři body z odskoku, absolutně nebranitelnou. Ve druhé polovině byl při vedení o deset bodů vystřídaný a po svém návratu se už nedostal do rytmu. Pod košem odvedl výbornou práci Drobnjak, který posbíral hodně odražených balónů. Oba dva klíčoví hráči Logan i Kelati dokáží bez problémů střílet za tři body z odskoku i přes obranu. Jen velice těsná obrana může vést k jejich zastavení.

Čekali jste, že by mohl být Turow hratelnějším soupeřem?

Ano, čekali.
Může na nich prohra v lize zanechat nějaký stín i do zápasu v Pardubicích?
Určitě nepočítali, že by mohli doma prohrát. Tím že bojují o první místo, je každá porážka pro ně nepříjemná. Do úterý moc času nezbývá.

Jaká byla atmosféra v hale?

Velice bouřlivá. Možná 2000 diváků hnalo domácí dopředu. Fan klub vytváří obrovský hluk a ostatní fanoušci dokáží také spontánně povzbuzovat svůj tým. Komentátor zápasu neopomněl několikrát za zápas připomenout, aby přijeli fanoušci do Pardubic fandit.

Jsou fanoušci nějací hrubí?

Naopak, fandí dobře. Mají připravené chorály a byla to velice pěkná atmosféra.

Vy jste byli asi před třemi lety ve Zgorzelci na turnaji. Jak se posunul klub dopředu?

To je obrovský rozdíl. Tým je na profesionální úrovni. Spousta lidí, kteří je kolem hráčů točí – na lavičce dva asistenti, kondiční trenér, technický zápis…..

Má Nymburk na to, aby Poláky porazil?

Před Vánoci bych byl optimističtější, ale věřím jednak v sílu nymburských hráčů a také v podporu deseti tisíc diváků v hale. Věřím, že hráči hodí na hlavu ne zcela ideální výkony posledních utkání a věřím, že se nám podaří utkání vyhrát.

Máte nějakou perličku ze Zgorzelce?

Mám. Zdá se, že trenér Katzurin je v Polsku velice oblíbený. Když komentátor přivítal našeho kouče v hale, dostalo se mu potlesku na otevřené scéně. To bylo příjemné překvapení.

 

PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE

Pokud bychom měli najít jednoho z nejrychleji rozvíjejících se klubů v současném Polsku, pak by to byl určitě PGE Turow Zgorzelec, „nová alternativa“ k věčnému vítězi polské ligy Prokom Trefl Sopot. Sportovní klub byl založen v roce 1948 a o 17 let později otevřel svůj první basketbalový oddíl a do svého středu přivedl vynikající hráče jako byl Mieczyslaw Mlynarski a výborného kouče Jana Grucu. Turow vyhrál v v letech 1977 a 1978 polský titul, potom ale jeho sláva oslabila a klub se propadl do druhé a třetí polské ligy.

V roce 2003 vyhrál Zgorzelec druhou ligu a měl tak možnost postoupit do první, nicméně nabídku odmítl a tuto příležitost využil až následující rok, opět po vítězství v druhé lize. V sezóně 2004/2005 Turow s pomocí Charlese Bennetta nebo Yanna Mollinariho skončil v nejvyšší lize čtvrtý, když je v semifinále porazil mistrovský Prokom. V následující sezóně Turow spadl o pár příček níže, ale v loňské sezóně po podpisu slovinského kouče Saši Filipovského a hráčů jako Andres Rodriguez, Dragisa Drobnjak, Thomas Kelati nebo Lance Williams se týmu podařilo dostat až do finále, které prohrál se Sopotami.

Turow Zgorzelec hraje nejvyšší polskou soutěž v posledních čtyřech sezonách a stále patří k top-týmům. Ani jednou nevynechal účast v play-off, přičemž v sezoně 2005/06 postupoval ze sedmého místa a „nepřežil“ čtvrtfinále s pozdějším finalistou Anwilem. V ostatních třech sezónách byla účast Turowu minimálně semifinálová. Ve své premiérové sezoně 2004/05 skončil tým ze Zgorzelce na štítě pozdějšího vítěze ze Sopot, o dva roky později prohrál Turow opět s Prokom Sopot, tentokrát však až ve finále a dokázal ukořistit svému soupeři jedno vítězství.

Rovněž v této sezoně patří Turowu místo na výsluní polské ligy. Po 17. kole byl Turow dokonce na čele ligového pořadí společně s Prokom Trefl Sopoty a Anvil Wloclawek. Všechny tři týmy mají na svém kontě čtyři porážky, přičemž Zgorzelec má nejlepší skóre. V počtu obdržených bodů nemá v polské lize konkurenci, jako jediný tým nemá na svém kontě více než 1200 bodů. Průměrné skóre v lize dosahuje poměru 78,2 : 69,3. Jak už bylo uvedeno, prohrál Zgorzelec čtyři utkání. Nymburk by se měl učit od Górniku Walbrzych, který vyhrál jako jediný oba zápasy, po jednom skalpu Turowa získaly týmy Sopot a Anwilu.

V polské lize patří k největším oporám oba dva Američané. V dosavadním průběhu si drží David Logan čtvrté místo ve valoziraci a Thomas Kelati je patnáctý. Oba dva, ve stejném pořadí, zaujímají tabulky nejlepších střelců. Logan je druhý s průměrem 20 bodů na zápas a Kelati devátý s průměrem 15,1 bodů na zápas. Nejúčinnějším střelcem za dva body je však Ščekič 75% (1.v polské lize) a Drobniak 71,1% (3.). Kelati a Logan jsou také výbornými střelci z perimetru s úspěšností nad 46%. Nejvíce za polskou elitou zaostávají zgorzelečtí hráči na doskoku. Jejich nejlepším hráčem je Robert Witka až na 23.místě v průměrem 5,2 doskoků na zápas.

V poháru ULEB prohrál Turow Zgorzelec dva zápasy a to v Zadaru (74:85) – 2.kolo a v Jeruzalémě (74:89) – 10.kolo. Všechna utkání skončila základní části ULEB CUPu poměrně malým bodovým rozdílem. Kromě utkání s Eiffel Towers a Strasbourgem, neskončilo ani jedno z utkání o více než deset bodů. Tým Turowa má výborně propracovanou obranu a méně bodů než Zgorzelec obdržela ve skupině "I" jen dvě družstva: Lyubertsy Moskva a Joventut Badalona. Přestože Turow skončil v pořadí valorizačních bodů ze všech týmů ULEB CUPu hluboko za nymburským týmem (44. místo vs. 14.místo), nebude polský tým jednoduchý soupeř.

Stejně jako v Polsku patří k největším oporám v poháru ULEB Kelati a Logan. Střeleckým lídrem je Logan se 184 body. Díky tomu mu patří v celkové pořadí 11. místo s průměrem 18,4 bodů/záp. (Rančík je čtvrtý s počtem 20,5 bodů/zápas). Nejpřesnější střelec za dva body se 73,5 procenty je Ščekič. S touto úspěšností mu patří 3.místo. Z nymburských hráčů je nejlepší Schilb (28.místo + 64,7%). V úspěšnosti tříbodové střelby prim Sopot patří Kelatimu až 63.místo (37,8). Z týmu ČEZ Basketball Nymburk je na 8.místě Mack (51,6%).

 

Autor: Tomáš Koníček

19.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

V Rožďalovicích byl o volby velký zájem, během prvních 40 minut po otevření volební místnosti dorazilo 70 voličů. Raritou je dřevěná urna, která byla podle jednoho ze zkušenějších členů volební komise vyrobena pro první svobodné volby po roce 1989.  Foto:
148

KRÁTCE: Komunisté propadli

FOTO: Košíkáři předvedli smršť, dali jednou tolik bodů než soupeř

Nymburk – Nastříleli přesně o polovinu víc bodů než jejich soupeř. Favorizovaní basketbalisté Nymburka sfoukli v dalším kole Kooperativa NBL mužstvo Olomoucka. A se soupeřem se nemazli, předvedli opravdovou smršť.

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Ve městech se stály fronty u uren

Nymbursko /FOTOGALERIE/ – Nečekaně velký zájem voličů ve městech, naopak nízká účast hlasujících v malých obcích. A rozhodování se na poslední chvíli, koho zvolit. To jsou asi nejzajímavější zjištění v rámci prvního dne parlamentních voleb na Nymbursku.

V Opolanech a Sánech se dveře netrhly hned po čtrnácté hodině

Nymbursko – O volby je letos zájem. Alespoň to tak vypadá několik hodin poté, co se otevřely dveře volebních místností v malých obcích. A potvrzují to i členové komisí v daných obcích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení