Hodina H je tady. Šestinásobného mistra v řadě v novodobé historii, čeká další finále basketbalové Mattoni NBL, v níž bude překvapivě soupeřem Prostějov. Finále se hraje n a čtyři vítězné zápasy a první dvě utkání se hrají v Nymburce, když úvodní duel zahájí aktéři finále v 18 hodin.

Prostějov je po utkání s Novým Jičínem na vítězné vlně a v Nymburce rozhodně neprodá kůži lacino. I proto bude hodně záležet na prvním zápase. „První zápas je vždy nejdůležitější, pro vývoj série může mít velký význam. Navíc platí, že na utkání máte více času, což neplatí o zápasu druhé, který se hraje následující den. Platí, že obě strany jsou nervóznějí a na hráče je vyvinut větší tlak. První dva zápasy hrajeme doma a o to víc jsou oba zápasy pro nás důležitější,“ připomněl kouč Nymburka Muli Katzurin, kterého postup Prostějova do finále příliš nepřekvapil.

„Jeho týmová chemie funguje, Landry chytl před play off fazónu a navíc je v defenzivě lepší než Nový Jičín,“ upozorňuje Katzurin, který by si přál, aby finálová série skončila jako vloni, tedy 4:0. Na druhé straně ale přiznává, že to letos bude složitější.

Předsezonní cíl Prostějova byl splněn, a tak nemůže nic ztratit. Všichni si uvědomují, že mohou jen překvapit. „Věřím, že letošní finále nebude pro Nymburk tak snadné, jako to před lety, kdy jsme neuhráli ani zápas. Náš tým je natolik silný, že doufám, že Nymburk potrápíme. Nechceme sérii zabalit, když jsme se dostali tak daleko," řekl před utkáním kouč Prostějova Peter Bálint.

TOMÁŠ LAŠ