Byla to reklama na basketbal, kterou by žádný režisér nezvládl. Byl to koktejl bojovnosti, šťastných střel, výborně připravených akcí, radosti a smutku. Košíkáři Nymburka zdolali v nádherném pátém finále Mattoni NBL celek Prostějova po prodloužení 86:84 a pokud se jim podaří v pátek vyhrát na palubovce soupeře, budou slavit šestý titul mistra republiky v řadě.

„Věděli jsme, o co jde, proto jsme od začátku hráli trochu nervózně,“ připustil nymburský hráč Petr Benda. „Pak jsme začali hrát lépe v obraně, agresivně a nenechali jsme soupeře střílet. Nakonec se nám podařilo zvítězit,“ uvedl Benda.

Nymburk v zápase prohrával až o devět bodů, ale ani to ho nezlomilo. „Ukázali jsme, že si stále věříme a jdeme si za vítězstvím. Nesklopíme hlavy a neřekneme si, že je to prohrané,“ řekl Benda.

A co tým může v těžkých chvílích nakopnout? „Zlepšili jsme obranu, byli jsme agresivní a Nissim dal dvě trojky. Takové momenty celé družstvo nakopnou a pak víme, že neprohrajeme,“ našel důvody vítězné bitvy nymburský hráč.

Utkání bylo hodně náročné pro oba týmy. Zbývají ještě nějaké síly na závěr série? „Na konci střetnutí jsem na hřišti viděl pět běhajících hráčů v bílých dresech, na kterých nebylo vidět, že by měli problém s kondicí. A po vítězství se únava vstřebává lépe, takže s tím nebudeme mít problém,“ řekl kapitán Nymburka Ladislav Sokolovský.

Nymburk zvládl velice důležitý krok, hodně se přiblížil k titulu. Možná to byl zápas roku. „Já už hraju letos asi šestý zápas roku. Bylo to hodně důležité a vítězství v lize je pro nás nejdůležitější. Strašně by mě mrzelo, kdybychom nevyhráli,“ přiznal „Sokol“.

Utkání bylo skvělou propagací basketu. „Pro diváky je to dobré. Je to hodně boj,“ dodal kapitán.

Šesté utkání série hrané na čtyři vítězné zápasy se hrajev pátekod 18 hodin v Prostějově. Psychickou výhodu má Nymburk, který vede 3:2. „Vyhrajeme o deset bodů,“ vystřelí Benda. „Musíme nastoupit koncentrovaně a jít si za svým, tedy obhajobou titulu. Nevěřím, že Prostějov dokáže počtvrté za sebou zopakovat takový výkon,“ dodal Benda¨.

TOMÁŠ LAŠ