Nejlepší možný dárek k jedenadvacátým narozeninám dostal talentovaný pivot z Pardubic Jiří Jelínek. Angažoval ho totiž český basketbalový gigant - tým Nymburka. 203 centimetrů vysoký Jelínek debutoval v nejvyšší soutěži 20. října roku 2004 v Pardubicích, které byly doposud jeho jediným ligovým působištěm. Rodák z Vysokého Mýta také prošel reprezentačním výběrem U 18 a U 20. "Každá minuta v Nymburce bude pro mě dobrá. Pokusím se udělat všechno pro to, aby jich bylo co nejvíce," řekl mladý hráč, který bude v Nymburce oblékat dres s číslem 42. "Už má hotový dres a v Ostravě nastoupí k zápasu," řekl manažer nymburského klubu Vratislav Šístek.

Ten tvrdí, že Jelínek je pro Nymburk hlavně investicí do budoucna. "Pochopitelně nemůže počítát s tím, že v play off dostane dvacet nebo třicet minut. Spíše si ho připravíme pro příští rok. Záleží pochopitelně na něm, jak se k tomu postaví a na trenéru, jaké mu dá šance," řekl Šístek. Nymburku se Jelínek v současné době náramě hodí. Rančík je totiž zraněný. "Je to podobný typ hráče, jako Rančík," vysvětlil Šístek.

Jelínek měl z angažmá radost. "V Pardubicích v šatně jsme se o angažmá v Nymburku bavili spíše žertem. Když to dopadlo, byl jsem překvapený," řekl hráč. S novými spoluhráči se zná spíše ze hry. "Nejvíce znám Pavla Slezáka s kterým jsem byl na univerziádě," řekl Jelínek. Dnes se zúčastnil prvního tréninku. "Byli jsme v posilovně a trénink byl takový volnější. Co mám čekat večer to nevím," poznamenal hráč. Angličtina, která je úředním jazykem v nymburské šatně mu prý trochu dělá problémy. "Moje komunikace v angličtině není nejlepší. Trochu ale rozumím, tak se snad domluvíme. Takové ty basketbalové věci rozumím," dodal hráč.

V dosavadním průběhu Mattoni NBL se Jelínek objevil v dresu Synthesie v patnácti utkáních, kdy v necelých dvanácti minutách zaznamenal v průměru 3 body a 2.6 doskoku.

Ivan Horyna: Jelínek potřebuje nový impuls

Manažer pardubického klubu usoudil, že pro Jelínka bude hostování nejlepším možným řešením.

Proč jste se „zbavili“ Jelínka?

My jsme se ho nezbavili, my jsme ho poslali na hostování na tři měsíce. Myslíme si, že potřebuje nový impuls, aby na sobě začal více pracovat. V Pardubicích se nedostával tolik do sestavy a nebyl tolik vytěžovaný. Chyběla mu motivace.

Byli jste překvapení, když Nymburk o něj požádal? Přeci jen Jelínek hraje hodně v B-týmu, Nymburk je lídrem ligy.

Překvapeni jsme byli, ale Jelínek je stále hráčem A-týmu, ale po zranění se vracel do sestavy ve druhém našem týmu. Impulsy k hostování nám dával i jeho agent, ale mezi kandidáty nebyl Nymburk.

Může jeho hostování pomoci i vám?

Předně to pomůže hráči. Prostředí, které v Nymburce je na hodně profesionální úrovni, by mu mohl otevřít oči a měl by poznat, že chlebíček je tady tvrdší než u nás.

Bude vám chybět?

Jiří je v podstatě druhým střídajícím hráčem na pozici čtyři, takže nám trochu chybět bude. Vedení klubu zvážilo, že jemu změna prospěje a klubu tolik neuškodí.

Proč jej pan Vojtko tolik nestaví?

Trenér staví svoji filosofii na osmi cizincích, které máme a on byl tím devátým. U nás to mají mladí těžké, aby se dostali na palubovku. To, že nehrají, se pak může odrazit na jejich tréninkovém úsilí a kruh se uzavírá.