Eurocup (doposud známý pod jménem ULEB Cup) bude hrát 32 týmů. Z toho je 24 týmů nasazeno přímo do hlavní soutěže, dalších 8 vzejde z kvalifikačních bojů. Výherce Eurocup bude automaticky kvalifikován v další sezóně do Euroligy. Eurocup je soutěž organizovaná ULEBem, kvalifikaci však organizuje a řídí FIBA Europe.

EuroChallenge (v loňské sezóně hrán po názvem FIBA Europe EuroCup) bude hrát 32 týmů. První osmička týmů byla do prvního kola zařazena, dalších 8 týmů vzejde z kvalifikace 32 týmů. Zbylých 16 týmů se bude rekrutovat z těch, kteří nepostoupí v kvalifikaci do Eurocupu (viz dále). První dva týmy soutěže Eurochallenge bude v další sezóně postupovat do Eurocupu. EuroChallenge je soutěž organizovaná FIBA Europe.

V Eurocupu se v úplném počátku představí 48 týmů. Jak už bylo uvgedeno, 24 týmů bylo vybráno do hlavní soutěže Eurocup přímo. Dalších 24 týmů bude mít možnost vybojovat svou účast ve dvoukolové kvalifikaci. Dvoukolová kvalifikace bude organizována pod hlavičkou FIBA Europe a vzejde z ní 8 dalších týmů do Eurocupu, který je organizován ULEBem (systém kvalifikace - viz dále). Eurocup bude složen z 8 skupin, v každé budou hrát 4 týmy (Regular season). Regular season se bude hrát systémem každý s každým (doma - venku) a odehraje se tedy 6 zápasů celkem. Do dalšího kola (Last 16) postupují z každé základní skupiny 2 týmy, které vytvoří šestnáctku. Ty budou rozděleny do 4 skupin po 4 týmech. Ty budou hrát opět systémem každý s každým dvoukolově. První dva týmy z každé skupiny se utkají v závěrečném Final Eight.


Přehled systému soutěže EUROCUP 2008/2009 – 32 týmů:

- týmy automaticky kvalifikované do Eurocupu = 24 týmů
- týmy automaticky kvalifikované do druhého kvalifikačního kola = 8 týmů
- týmy hrající kvalifikaci v prvním kvalifikačním kole = 16 týmů

Kvalifikační kola:
První kvalifikační kolo (14. – 21. říjen 2008) – organizováno FIBA Europe

Šestnáct týmů se utká v 8 skupinách po 2 týmech (doma - venku), vítězové se kvalifikují do druhého kvalifikačního kola. Poražení se budou účastnit EuroChallenge.

Druhé kvalifikační kolo (28. říjen – 4. listopad 2008) – organizováno FIBA Europe. Utká se mezi sebou 8 týmů kvalifikovaných na divokou kartu a 8 vítězů prvního kvalifikačního kola. Systém je stejný jako v prvním kole – jeden zápas doma, jeden venku. 8 vítězných týmů postupuje do základní části (Regular season) Eurocupu. Poražení budou hrát EuroChallenge.

Eurocup:

Eurocup Regular season (25. listopadu 2008 – 13. ledna 2009) – organizováno ULEB
NYMBURK, se zapojí do soutěže až v této fázi. Osm skupin po čtyřech týmech, systémem každý s každým, jednou doma a jednou venku (dohromady tedy 6 zápasů). První dva z každé skupiny postupují do Last 16.

Last 16 (27. ledna – 10. březen 2009) – organizováno ULEB
4 skupiny po čtyřech týmech, systémem každý s každým, jednou doma a jednou venku (dohromady tedy 6 zápasů). První dva z každé skupiny postupují do Final Eight.

Final Eight (9. – 12. květen) – organizováno ULEB
Ve čtvrtfinále se utkají 4 první týmy z předchozího kola a 4 druhé týmy. Vítězové čtvrtfinále se utkají v semifinále, poražení si zahrají o třetí místo, vítězové finále. Vítěz Eurocupu se automaticky kvalifikuje na následující sezónu do Euroligy.

Losování proběhne v úterý od 15:00 hodin v Berlíně. Výsledky se dozvíte okamžitě po rozlosování.