Po dvou jednoznačných výhrách Nymburka v úvodních duelech finále Mattoni NBL nenasvědčovalo nic tomu, že by letošní pouť českého basketbalového krále měla být jiná, než v letech uplynulých. Prostějov se ale s jasným průběhem nesmířil a Nymburku uštědřil první finálovou porážku, na domácí palubovce jej po výborném výkonu udolal 86:74 a dnes mají šanci bitvu o zlato vyrovnat.

Prostějov – Nymburk 86:74

Domácí věděli, že pokud chtějí sérii zdramatizovat, musejí na svého soupeře nastoupit rázně a to také udělali. I díky Landrymu, nad jehož startem visel otazník, si rychle vypracovali náskok, který před závěrem první části činil už sedm bodů. Nymburk ale nakopli Češi v jeho barvách – Pumprla, Sokolovský a Slezák, kteří rozdíl stáhli a v úplném závěru vyrovnal Ricci na 20:20.

V úvodu druhé čtvrtiny nefungovala Hanákům střelba, bez Landryho na palubovce působili bezradným dojmem a až návrat kanadského pivota znamenal uklidnění prostějovské hry. V poločase vedli domácí 41:36.

Nymburk se stále potýká se zraněním Atrhura Leeho, který ani v Prostějově nebyl stoprocentní a na hře úřadujícího šampiona to bylo znát.

Ve 27. minutě šli hosté díky Bendovým trestným hodům do vedení 52:53. K jejich smůle to bylo poslední vedení v zápase.

Závěrečná část ale byla jednoznačně v rukou Hanáků. Veikalas v jejím úvodu trojkou zvýšil na 66:56, Nymburk se nedokázal chytit a postupně odpadal.
„Prostějov hrál daleko lépe než v těch zápasech u nás,“ uznal po zápase trenér Nymburku Muli Katzurin. „Dnes vyhrál zaslouženě. Naše obrana nebyla na dobré úrovni a proto jsme prohráli. Soupeř nás uzemnil akurátní střelbou ze střední vzdálenosti a jeho rozehrávači byli jednoznačně lepší než naši,“ dodal zkušený kormidelník.

„Bylo to něco úplně jiného než v Nymburce,“ začal podobně domácí kouč Peter Bálint. „Byli jsme daleko živější, hýřili jsme pohybem a náš výkon byl podobný jako v semifinálové sérii s Novým Jičínem. Nejdůležitější bylo, že jsme Nymburk zastavili pod košem, kde jsme uhlídali Bendu, Ricciho i Nečase, tedy hráče, kteří nám dělali velké problémy. Za naší bojovnost to bylo zasloužené vítězství, jsem rád, že jsme sérii protáhli,“ řekl trenér Orlů.

Série pokračuje čtvrtým zápasem dnes opět v Prostějově. „Bude to velmi těžké. Nymburk bude hrát daleko lépe, ale my uděláme vše proto, abychom si udrželi tempo,“ dodal Bálint. Utkání začíná netradičně až v 20.30.

Body: Veikalas 21, Lawrence 17, Landry 11, Hyzy 9, Chán 9, Veselovs 7, Skibniewski 5, Prášil 4, Dokoupil 3 - Sokolovský 20, Lewis 15, Pumprla 9, Lee 8, Ricci 6, Tsiaras 6, Slezák 5, Benda 4, Nečas 1. Čtvrtiny: 20:20, 21:16, 20:20, 25:18. Trojky: 17/10 – 19/7. TH: 22/18 – 17/13. Doskoky: 32:28. Fauly: 19:19. Rozhodčí: Dolinek, Zachara, Paulík. Diváci: 2104.