„Postup není nereálný,“ řekl bývalý kouč Nymburka Michal Ježdík, kterého jsme před zápasem se španělským týmem v Bilbaa oslovili několika otázkami.

Michal Ježdík spatřuje naše šance především ve formátu soutěže, která podle jeho slov nahrává spíše týmům, které nejsou v sérii favorizovány. Michal Ježdík sleduje španělskou ligu velice podrobně, zúčastnil se stáže v této nejkvalitnější evropské lize, a tak může hovořit z vlastní zkušenosti.

Čím je tým Bilbaa charakteristický?
Stejně jako všechny týmy ACB ligy i tým Bilbaa se snaží hrát celoplošnou obranu. Je to obrovský tlak na hráče s míčem a má vynikající přechod na útočnou polovinu.

Tedy podobný styl jako má Nymburk?
Ano, v podstatě ano, ale na rozdíl od nymburského týmu hrají více přes podkošové hráče. Daleko častěji dostávají míč hráči zády ke koši. A tým Bilbaa má ještě jednu velkou výhodu, že nehraje těžké zápasy jen několikrát za sezonu v Eurocupu, ale ve všech zápasech domácí soutěže.

Co na takové hráče platí?
Důležité je, aby je Nymburk dostal pod tlak a nedovolil jim běhat ve stejných koridorech, jako jsou zvyklí. Je nutné je rozhodit, aby nemohli hrát své naučené systémy. Jejich každý útok, pokud to není rychlý protiútok, je velice precizně organizován.

Bude tedy hrát důležitou roli předzápasový skauting?
Bezesporu, i když to je nutné u všech týmů Eurocupu, protože jejich hra je daleko organizovanější než v naší lize.

Jak se vy osobně budete na zápas těšit?
Budu se těšit hodně, protože to je další možnost porovnání českého špičkového týmu s týmem s nejlepší ligové soutěže Evropy. Jedno srovnání tu už bylo a to s Gran Canarii a dopadlo pro český tým velice pozitivně.

Jaká je šance Nymburka, aby i proti tomuto soupeři uspěl?
Myslím si, že i proti Bilbau šance na úspěch je reálná. Nymburku nahrává systém soutěže, že se hraje jen na dva zápasy. To je výhodnější pro tým, který není favoritem. Pokud se hraje na více zápasů, tak se rozdíl ve výkonnosti týmů projeví. Pokud se vydaří první zápas, hraje se už jen jeden a to je vždy pro tým, který „má povinnost“ vyhrát velice těžké a musí pak odolávat daleko většímu tlaku.

Na koho se nejvíce těšíte v týmu Bilbaa?
Na atletismus Hervelleho, to je výjimečný pohybový talent v podkošovém prostoru. Obrovský dovednostní talent je Banič, to je velice komplexní hráč, i když není tak vysoký. Zkušený Mumbru – veterán a matador španělského družstva.

Komu z českých hráčů bude styl Bilbaa vyhovovat?
Nymburk má v Eurocupu vynikající sezonu. Mě bude zajímat, jak se porovná Nymburk jako tým se svým soupeřem. To bude velice důležité. Pokud Nymburk chce pomýšlet na postup, a není to nereálné, tak všichni hráči budou muset zahrát na hranici svého maxima. Klíčové bude, jak se podaří vybackupovat Leeho. Arthur je hlavou týmu.

Bude tedy Arthur klíčový hráč Nymburka?
Ne, Nymburk není postaven na výkonu jednoho hráče, ale na týmové spolupráci, ovšem role jejich středního rozehrávače na velice podstatná.

Věříte, že může být prostředí v pardubické hale pozitivním prvkem hry domácích?
Jednoznačně byla ve všech doposud odehraných zápasech. Diváci budou šestým hráčem. Trenér Katzurin na to neustále upozorňuje a má stoprocentní pravdu. Uvědomme si, že teď už Nymburk nehraje jen sám za sebe, ale za mimořádný úspěch celého českého mužského klubového basketbalu. Myslím si, že by si to lidé, kteří mají vztah k basketbalu, neměli nechat ujít. Je to obrovský svátek, že Nymburk dokáže přivést svými výkony do naší země pro naše oči významné soupeře.

Komentujete zápasy Euroligy ze studia a Eurocupu live. Co má pro vás větší náboj?
Mě zajímá basketbal jako sport a rád pochopitelně sleduji basketbal v televizi. Ale pokud mohu sedět u postranní čáry a být přímo vtažen do zápasu, je to úplně něco jiného. Tam je vidět ta obrovská dynamika současného pojetí basketbalu. Všem přeji, aby viděli basketbal z místa, co nejblíže k palubovce. Odtud je vidět, jak je basketbal rychlý sport, jak hráči nemají čas na dlouhé rozhodování.

Vidíte nějaké negativum úterního zápasu?
Nymburk se dostal do nepříjemné situace. Necelých 72 hodin po utkáních Českého poháru, bude hrát klíčový zápas pohárové sezony. Proto bude velice důležité, jak se podaří týmu zrelaxovat po zápasech Final 8 Českého poháru. Osm dní – pět zápasů. Toto je na hraně zvládnutelnosti.