Vítězi Českého poháru v basketbalu mužů se už počtvrté v řadě stali basketbalisté Nymburka, kteří v sobotním finále v hale v Čapkově ulici v Klatovech porazili hráče Nového Jičína.

Mlékárna Miltra Nový Jičín – ČEZ Basketball Nymburk 48:66

Začátek utkání vyšel lépe Novojičínským, kteří se dostali do vedení 6:0. Pak ovšem zapracovali i Nymburští a otočili na 6:7, do konce první čtvrtiny pak zvýšili svůj náskok na šest bodů. Hráči Miltry se ovšem nevzdali a o vítězství se oba týmy přetahovaly až do konce třetí části hry, kdy Nymburští vedli pouze o čtyři body.

Zlom přišel v poslední čtvrtině, ve které Novojičínští přestali svému soupeři stačit a ten ovládl palubovku. Nymburk dokázal nastřílet dvanáct bodů během čtyř minut, celou čtvrtinu vyhrál o čtrnáct bodů, když soupeři jich dovolil vstřelit pouze sedm.

„Ve třech čtvrtinách jsme hráli vyrovnaný zápas. Ve čtvrté části jsme udělali určité změny v obraně, což nám velmi pomohlo. Přidali jsme na důrazu proti hráčům s míčem a dovolili jsme Novému Jičínu pouze sedm bodů, což hovoří samo za sebe,“ zhodnotil finále trenér Nymburka Muli Katzurin a pochválil své svěřence: „Na hráče jsem velmi hrdý. Když se podíváte na program našich zápasů, uvidíte, jak je tvrdý, abych přiznal pravdu, nevím, kde vzali hráči při tak náročném programu tolik energie. Za to, jak finále zvládli, zaslouží vysoký kredit.“

Podle trenéra Nového Jičína Zbyňka Cholevy viděli diváci dobré utkání. „Myslím, že to bylo kvalitní finále. Z naší strany to byl tři čtvrtiny dobrý výkon, potom už jsme bohužel nedokázali vzdorovat neustále se stupňujícímu tlaku Nymburka. V poslední čtvrtině jsme nakupili spoustu ztrát a ty rozhodly,“ řekl po zápase.

Čtvrtiny: 12:18, 19:14, 10:13, 7:21. Body a sestavy: Šarovič 9, Muirhead 9, Šteffel 8, Pandula 6, Walker 4, Pelikán 2, Gavlák 0, Hájek 0, Jurečka 0, Sanders 0 – Nečas 13, Lewis 12, Benda 10, Lee 9, Lenzly 8, Ricci 8, Pumprla 4, Sokolovský 2, Křemen 0, Slezák 0, Tsiaras 0. Rozhodčí: Dolinek, Lukeš V., Karásek. Trestné hody: 11/8 – 9/6. Fauly: 15:18. Trojky: 2:4.

Ostatní výsledky: Čtvrtfinále: Nový Jičín – Ústí nad Labem 87:51, Pardubice – Děčín 85:74, Opava – Nymburk 53:96, Prostějov – Plzeň 84:62. Semifinále: Nymburk – Prostějov 70:66, Pardubice – Nový Jičín 74:89.

Finálový turnaj Tiposport Cup Final 8 českého poháru mužů hostily Klatovy a Strakonice (ve Strakonicích se hrály dva čtvrtfinálové zápasy). Akci se rozhodlo vedení klatovského basketbalového oddílu uspořádat vzhledem k 75. výročí klatovského basketbalu, ve spolupráci s radnicí byl turnaj zařazen také do seznamu oficiálních oslav 750. výročí založení Klatov.

„Myslím si, že v rámci finálového turnaje se nám podařilo do Klatov dostat basketbal, který ještě západní Čechy neviděly. Akci jsme pořádali hlavně kvůli propagaci basketbalu a abychom našim mladíkům, tedy minižákům, žákům i dorostencům ukázal, jak nejlepší basket vypadá. Aby viděli, že i ti nejlepší hráči jsou úplně normální lidé, kteří začínali stejně jako oni,“ řekl Deníku za oddíl basketbalu TJ Klatovy Stanislav Křiváček.

Finálové utkání slavnostně zahájil starosta Klatov Rudolf Salvetr. „Bezesporu je to jedna z nejvýznamnějších akcí letošního roku v Klatovech, je to vrchol v týmových sportech, který jsme mohli vidět. Organizátorům v čele s panem Křiváčkem patří poděkování, protože 'dotáhnout' takovou událost do Klatov rozhodně není jednoduché. Beru to jako ocenění všem, kteří v Klatovech pracují s basketbalovou mládeží, a je dobře, že mladí hráči z Klatov a okolí mají možnost vidět špičkový basketbal,“ poděkoval Salvetr organizátorům.