„Měl bych být užitečný hlavně v obraně a na doskoku,“ odpovídá téměř dva metry vysoký křídelník na otázku, jaká je podle trenéra Benáčka jeho úloha v týmu.

V Kolíně trénujete už měsíc, ale zatím jste se dostal jen do dvou zápasů. Naposledy poprvé před domácím publikem proti Svitavám. A to jste vyhráli 94:63. Jaký to byl podle vás zápas?
Zápas byl docela dobrý. V týdnu jsme se na něj hodně připravovali. Do hry jsme se dostali všichni a myslím, že celý tým do utkání vložil značné úsilí, nikdo nic nepodcenil.

Jak se zatím ve hře cítíte vy?
Stále se učím, jak se český basketbal hraje, jaká jsou pravidla. Stále se s českým basketbalem sžívám. Ale řekl bych, že se cítím fajn.

Je to hodně těžké si zvyknout?
Není to zase tak těžké. Už hodně věcí znám, myslím tím různé systémy hry.

A jak se vám zatím v Kolíně líbí?
Už jsem poznal hráče, trenéry, město. Dost i hru Kolína. Cítím se tu dobře.

Jste Američan, kouč třeba anglicky mluví, ale spoluhráči ne všichni. Jak si s nimi rozumíte?
Někdo v týmu mluví anglicky jen málo, ale i tak je to dost na to, abychom si porozuměli. Takže je to fajn. Při hře nejsou vůbec žádné problémy.

Slyšela jsem, že se znáte s Terrym Smithem…
Ano, ano. Studovali jsme spolu na univerzitě, takže Terryho znám už docela dlouhou dobu. Jsme celkem dobří přátelé. Zůstali jsme v kontaktu i po ukončení univerzity, když jsme se každý vydali jinou cestou v basketbalové kariéře. Telefonovali jsme si, skypovali.

Takže je toto jedním z důvodů, proč jste v Kolíně?
Ano, je to jeden z důvodů, proč jsem tady. Kouč zná Terryho a Terry mu o mě řekl, o mé situaci.

Prý jste Kolín kontaktoval už loni. Je to pravda?
Ano, už loni jsem kontaktoval trenéra a on mi říkal, že v tuto chvíli hráče nepotřebuje a že neví, jakým směrem se tým bude ubírat v další sezoně, že se případně ozve. A nakonec jsme se dohodli letos.

Do Čech jste přijel z Islandu. Jak dlouho jste tam hrál?
Na Islandu jsem byl dvě sezony. Šel jsem tam vlastně hned po univerzitě.

Jaká to byla zkušenost?
Asi dobrá. Poznal jsem několik trenérů a způsob jejich práce, od čehož se odvíjely různé způsoby hry. Ale taky to bylo o mém osobním přístupu k zápasům a tréninkům, takže jsem v tomto směru poznal i sám sebe. Musel jsem se taky naučit poznávat cizí jazyk.

V Kolíně máte podepsanou smlouvu do konce sezony. Už jste přemýšlel, co pak dál, kudy se bude ubírat vaše kariéra?
To je těžké říci takhle brzy. Určitě chci basketbal dál hrát, učit se a vyhrávat se. Ale jestli zůstanu třeba v české lize to zatím nevím.

TEREZA HÖLZLOVÁ