VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MIROSLAV JILEMNICKÝ

Miroslav Jilemnický / Nymburský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V Nymburce má vyrůst přístaviště příští rok

Nymburk – Zřejmě jedním z posledních kroků končící koalice na nymburské radnici bylo dojednání termínu vybudování veřejného přístaviště. Stalo se tak krátce před volbami a místní si jistě dobře pamatují, že se o přístavišti v Nymburce, ale i dalších městech na Labi, zdaleka nemluví poprvé.

AKTUALIZUJEME

V areálu Kovony vypukl požár. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu

Lysá nad Labem /VIDEO, FOTOGALERIE/ – V Lysé nad Labem vypukl v pondělí večer požár v areálu firmy Kovona. S plameny bojují desítky hasičů. Vyhlášen byl nejprve druhý, později dokonce třetí stupeň poplachu.

Unikátní experiment. Vědci sledují přeměnu pole na druhově bohatou louku

Milovice - Jedinečnou příležitost sledovat přeměnu intenzivně obhospodařovaného pole na druhově bohatou pastvinu mají nyní vědci v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích. Díky vstřícnosti milovické radnice se totiž od letošního roku k pastvině divokých koní a praturů podařilo připojit devítihektarový městský pozemek, který dosud sloužil jako intenzivně obhospodařované pole.

Nymburští Sokolové oslavili 150 let

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Jsou o půl století starší než Československo, jehož kulaté jubileum si za pár dnů také připomeneme. Kdo? Nymburští Sokolové, kteří si během uplynulého víkendu hned několika akcemi připomněli 150 let existence jejich tělovýchovné jednoty.

V Poděbradech chtějí vyvěsit rekordně vlajek

Poděbrady – Skutečně velkolepé oslavy 100. výročí založení republiky chystají v lázeňském městě. Mimo jiné chtějí ve spolupráci s agenturou Dobrý den vytvořit rekord v počtu vyvěšených státních vlajek.

OBRAZEM: Cyklozavírák přilákal stovky lidí na bicyklech

Nymburk - Společenská cyklovyjížďka završující cyklistickou sezónu má v nymburském pivovaru už letitou tradici. Stejně jako její jarní masovější podobu s názvem Cyklootvírák ji pořádá několik nadšenců v čele se sládkem nymburského pivovaru Bohumilem Valentou.

Ježci v záchranné stanici mají plné misky díky dárcům

Poděbrady – Dárci se velmi rychle zapojili do projektu Plné misky ježkům. V rámci něj mohli přispět na krmení pro tato zvířata, která se pravidelně touto dobou objevují v Záchranné stanici na Huslíku u Poděbrad. Cílem bylo vybrat 20 600 korun a se sbírkou se počítalo do konce roku. Vedoucí stanice Luboš Vaněk však má vynikající zprávu.

AKTUALIZOVÁNO

Drama: zfetovaného řidiče honil vrtulník i v polích

Rašovice /VIDEO/ - Honička po dálnici a následně po okresních silnicích. Zločinec končí dostižen v polích a v poutech. To jsou časté scény z akčních filmů. Jenže jedno takové dějství se odehrálo i v noci na pátek na Nymbursku ve skutečnosti.

V Poděbradech chystaná koalice stále jedná

Poděbrady – Středeční večer, kdy došlo k dalšímu jednání avizované nové koalice v lázeňském městě, ještě nebyl tím klíčovým. Koaliční dohoda zatím nebyla podepsána a zástupci všech tří stran a hnutí hovoří ve společném prohlášení velmi neurčitě o personálním obsazení vedení radnice. Podle jejich slov se v této fázi jedná o programových věcech.

Část Poděbrad bude v neděli bez vody

Poděbrady – Poměrně zásadní přerušení dodávky pitné vody čeká tuto neděli část lázeňského města a některých přilehlých čtvrtí. Zpráva se týká také obcí Přední a Písková Lhota nebo Sokoleč. Na situaci upozorňují Vodovody a kanalizace (VaK) Nymburk, které také zajistí přistavení cisteren na potřebná území.

Seniorka dostala k narozeninám 97 gerber

Poděbrady /FOTOGALERIE/ - V pondělí 8. října v novém domově pro seniory Hvězda oslavila neuvěřitelné 97. narozeniny paní Evženie Janáková, rodačka ze Sadské. Na oslavu jí přišla blahopřát její rodina, především dcera Jaroslava s vnučkou Renatou, vedení a personál celého domova.

V první řadě obsadili posty, kritizuje nymburská opozice

Nymburk – Rychlý vznik nové koalice zástupců Nymburka s klidem, ODS a ČSSD a podpis příslušné dohody tvrdě kritizují zástupci dosavadní koalice, kteří by měli zasednout do opozičních lavic. Dokument vydalo společně 10 zastupitelů, kteří podle všeho skončí v opozici.

V Sadské se rýsuje pokračování koalice s komunisty

Sadská – To, že Milan Dokoupil z vítězného hnutí Společně pro Sadskou obhájí post starosty třítisícového města, se zdálo jasné od zveřejnění výsledku voleb. Otázkou bylo, zda setrvá v koalici s místními komunisty nebo bude k jednání přizvána i v pořadí druhá ODS. Zatím to vypadá, že bude platit první varianta.

Muž odklopil podlahu a uviděl živou krajtu královskou

Městec Králové /FOTOGALERIE/ – Pořádné překvapení zažil šestačtyřicetiletý muž při rekonstrukci svého domu v Městci. Poté, co odklopil část podlahy, uviděl velkého hada. Reagoval tak, že okamžitě vytočil 158. Na místo vyrazila hlídka policistů.

Nymburk s klidem obsadí i posty místostarostů

Nymburk - Před úterní půlnocí bylo jasno. Trojice Nymburk s klidem, ODS a ČSSD podepsala koaliční dohodu. „Naše sdružení obsadí místo starosty a dvou místostarostů. V radě města budeme mít 4 posty, ODS 2 a ČSSD 1,“ informovala noční zpráva na stránkách vítězného sdružení.

V Milovicích je zatím dohoda v nedohlednu

Milovice – Nechceme nic uspěchat. Hledáme programové shody. Budeme jednat téměř se všemi. Tyto věty zaznívají hned z několika stran při vyjednávání o nové milovické koalici. Ta je na rozdíl od Nymburka nebo Poděbrad zatím v nedohlednu. Faktem je, že místní volby nedopadly tak, aby se okamžitě po oznámení výsledků dalo spekulovat o tom, kdo s kým se během pár dnů domluví.

Knihovnice v papučích pomáhají hospicům

Nymburk – Tento týden probíhá akce Doma – týden pro mobilní a domácí hospice. Význam těchto služeb si mohli všichni připomenout už v pondělí netradičním gestem. Nasazením papučí doma či na svém pracovišti.

Nymburk má koalici předjednanou, starostou bude Mach

Nymburk - „Koalice je v tuto chvíli předjednaná, uvidíme, jestli se shodneme na vzájemných požadavcích. Po jednání bychom měli vydat prohlášení, zda jsme se dohodli či nedohodli.“ To řekl lídr vítězného hnutí Nymburk s klidem (NSK) a designovaný starosta Tomáš Mach.

Účast zvyšují kandidátky na jméno

Nymbursko - Pozoruhodným fenoménem letošních voleb jsou místa, kde se rozhodli postavit řadu kandidátek pouze s jedním jménem. Zkrátka na férovku, každý „kope“ sám za sebe. Pokud se v obci se sedmi zastupiteli postaví proti sobě 10 či 11 místních osobností, pak je vysoká účast voličů zaručená. To letošní volby prokázaly naprosto jednoznačně.

Langr: Volební zákon jednání bez vítěze umožňuje

Poděbrady /ROZHOVOR/ - Co na dosavadní jednání o koalici říká dosavadní starosta Ladislav Langr?

Zvrat v Poděbradech! Starostou už zřejmě nebude Langr

Poděbrady – Překvapivě se ubírají jednání o nové koalici v lázeňském městě. Jasným vítězem voleb je hnutí Volba pro Poděbrady dosavadního starosty Ladislava Langra. On sám získal i nejvyšší počet hlasů jako lídr kandidátky. Přesto všechno nyní nasvědčuje tomu, že po dvou volebních obdobích jej ve funkci vystřídá někdo jiný. Podle neoficiálních informací by to měl být Jaroslav Červinka. Lídr hnutí STAN, do současnosti referent odboru dopravy. V minulosti 12 let starosta Dymokur.

Ritter: Překvapil mě zisk Nymburku s klidem

Nymburk /ROZHOVOR/ – Hnutí Nymburští demokraté nakonec skončilo v aktuálních volbách na druhém místě. Přesto skončí s ostatními partnery z dosavadní koalice zřejmě v opozici. Co na to říká lídr hnutí a stále ještě místostarosta Jan Ritter? Zastihli jsme ho před koncem sčítání ve volebním štábu v nymburské čajovně na Malých Valech.

Fojtík: Propadlo skoro 20 procent hlasů

Nymburk /ROZHOVOR/ – Štáb dosavadního starosty Pavla Fojtíka a jeho hnutí Změna pro Nymburk měl sídlo v hotelu Grand na Palackého třídě. Ještě kolem osmé večer se s napětím čekalo na dopočítání posledních okrsků. O celkovém výsledku voleb však už nebylo pochyb. Změna pro Nymburk své vítězství z před čtyř let nezopakovala a skončila třetí.

Referendum o bazénu je neplatné

Poděbrady – Souběžně s komunálními volbami se v Poděbradech konalo také obecní referendum. To by v případě úspěchu zavazovalo budoucí zastupitele, aby ve městě vybudovali krytý bazén o délce 25 metrů se šesti dráhami v období od dvou do pěti následujících let. Jenže nic takového budoucí samosprávu nezavazuje.

V Poděbradech obhájil Langr, v Milovicích prohrál starosta Pour

Nymbursko – Kromě Nymburka se s napětím čekalo na výsledky také v dalších šesti městech našeho regionu. A zatímco v Poděbradech a zřejmě i v Lysé nad Labem dosavadní starostové a jejich strany či hnutí své pozice v koalici velmi pravděpodobně obhájí, v Milovicích je situace po vítězství ODS poměrně nepřehledná.

V Nymburce se schyluje k výměně starosty i koalice

Nymburk – To, že volby v Nymburce vyhraje zhruba před rokem vzniklé hnutí Nymburk s klidem se i díky masivní kampani tak trochu čekalo. Že však bude jeho vítězství tak drtivé, překvapilo zřejmě úplně všechny.

AKTUALIZOVÁNO

U Milovic byl při airsoftu postřelen muž

Milovice - K neštěstí došlo v bývalém vojenském prostoru u Milovic, který je vyhrazen pro airsoft. Tedy hru, při níž po sobě jednotliví účastníci střílí airsoftovými pistolemi.

Vzácný dudek se vrátil do Milovic

Milovice - Jeden z nejvzácnějších ptačích druhů se vrátil do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci letos na pastvinách poprvé pozorovali dudka chocholatého.

OBRAZEM: V malé obci u Nymburka kandiduje každý šestý

Nymbursko - Volební místnosti se otevřely v pátek 5. října úderem 14. hodiny. Voliči vyrazili do volebních místností napříč okresem, aby rozhodli o novém obsazení městských a obecních zastupitelstev a někde i třetiny Senátu ČR. Nymburský deník monitoruje dění napříč regionem a zajímavosti vám budeme postupně přinášet ve fotoreportáži.

Nemocnice během pěti let nepřijde o žádné oddělení

Nymburk - Zachování všech stávajících oddělení určených pro hospitalizaci a ambulanci ve stejném rozsahu, jako jsou nyní. To je zásadní výsledek jednání zástupců nemocnice, města a Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Garantuje tak nejméně stejný rozsah péče, jaký mají pacienti k dispozici v současnosti. Potvrdili to jak zástupci radnice, tak vedení nemocnice.

Lávka by se mohla začít stavět už na jaře!

Nymburk /VIZUALIZACE/ - Nikoliv rok 2020, ale už rok 2019. To je překvapivá možnost týkající se nové situace kolem chystané lávky pro pěší a cyklisty přes Labe. S touto informací přišel starosta, který kontaktoval projektanta vítězného návrhu a ten mu urychlené dokončení projektu slíbil.

Dálnici D11 u Bříství uzavřela smrtelná nehoda

Bříství /VIDEO/ - K vážné nehodě na dálnici D11 ve směru na Hradec Králové došlo ve čtvrtek kolem 10. hodiny dopoledne.

V Poděbradech budou hlasovat také o bazénu

Poděbrady – Nový krytý městský bazén by podle svých vyjádření chtěly prakticky všechny strany a hnutí zastoupené v poděbradské samosprávě. Většina však uznává, že město na stavbu v současné době nemá peníze, dotační titul je v nedohlednu a zadlužit se starosta odmítá.

V Nymburce změří kvalitu ovzduší

Nymburk – Jaká je kvalita vzduchu, který dýchají Nymburáci? Obsahuje nebezpečné látky, které mohou vypouštět místní firmy? Opravdu je situace po zastavení některých provozů firmy APP (bývalého Azosu) na Zálabí mnohem lepší?

Dva kilometry po dálnici v protisměru, pak tragický střet

Nymbursko – Nymburský deník získal podrobnější informace k páteční nehodě na dálnici D11, jejímž viníkem i jednou ze dvou obětí byl Jan Kočka, vnuk provozovatele Matějské pouti.

Nymburkem hýbaly kauzy Azos a bazén

Nymburk – Pavel Fojtík a Tomáš Mach. To jsou jména dvou starostů, kteří „vládli“ Nymburku v posledním čtyřletém období. Oba shodně dva roky. Nejprve Tomáš Mach, což přestalo platit v září 2016, kdy bylo dosavadní vedení města odvoláno a starostou se stal Pavel Fojtík.

Jak lávka mohla vypadat? Projekty visí na náměstí

Nymburk - O vítězném návrhu a podobě nové lávka pro pěší a cyklisty přes Labe je již rozhodnuto. Řada Nymburáků je však zvědavá, jak vypadají i další návrhy, které nezvítězily. Tedy jak také mohla lávka vypadat, kdyby se odborná porota 14. září rozhodla jinak. V těchto dnech jsou na náměstí umístěny instalace podob projektů, které skončily na 2. a 3. místě.

Posprejovaný starosta budí vášně

Poděbrady - V minulém týdnu zatím neznámý vandal dost razantním způsobem postříkal kancelář a kandidáty hnutí Volba pro Poděbrady současného starosty Ladislava Langra. Ano, jeho podobizna neušla svérázné úpravě a pod ní nápisu STB.

Knihovna na sídlišti otevře snad už v říjnu

Nymburk - „Zatím jsme neprošli kolaudací. Jinak jsme připraveni zapnout počítače a začít fungovat v plném rozsahu.“ To jsou slova zástupkyně ředitelky knihovny Heleny Marešové, týkající se očekávaného otevření pobočky na nymburském sídlišti. To by se mělo uskutečnit ještě letos v říjnu.

Město chystá sdíleného logopeda i inspirativní kavárny

Nymburk – Inspirativní kavárny, sdílený logoped nebo projekt Příběhy našich sousedů. To vše je součástí vzdělávacího programu, který financuje ministerstvo školství a v němž chce Nymburk pokračovat i pro příští léta. Stvrdili to radní podpisem nové smlouvy.

Milovice těší Relax park, chybí lepší sekání trávy

Milovice – Při vyslovení jména města Milovice se většině lidí vybaví dlouhodobější projekty. Trvající spory o využití přilehlého letiště, které je majetkem kraje. Letní festivaly navštěvované desítkami tisíc lidí z celého světa. Největší základní škola v republice. V poslední době pak úspěšný projekt návratu divokých koní, zubrů a praturů do přírody.

Na náměstí má vzniknout nová pasáž. U Startu

Nymburk – Projekt, který by měl zásadním způsobem proměnit část centra Nymburka. To je představa vedení města zhmotněná konkrétní smlouvou mezi radnicí a majitelem dosud zanedbané zahrady u domu číslo 169 na náměstí Přemyslovců. Pro místní bude jednodušší sdělení, že se jedná o zahradu za někdejším legendárním bufetem Start. Prodej zmíněného dvora do rukou soukromníka, který se jej chystá zvelebit i komerčně využít, schválili také zastupitelé.

Hasiči vynášeli raněné z nemocnice. Naštěstí jen cvičně

Nymburk – Výbuch kyslíkové bomby v jedné z nemocničních budov s následným požárem a závalem osob. Statika budovy je narušena. To byl námět velkého cvičení složek Integrovaného záchranného systému pod vedením hasičů. Postup záchranných prací včetně vynášení „zraněných a usmrcených“ osob se odehrával ve čtvrtek v pavilonu E nymburské nemocnice.

Město poslalo peníze diakonii i Centru pro všechny

Nymburk – Rada města vyhověla dvěma žádostem o finanční příspěvek. Podpořila tak Diakonii provozovanou Českobratrskou církví evangelickou, která se stará o znevýhodněné seniory. Ve druhém případě vyhovělo žádosti předsedkyně spolku Centrum pro všechny, které provozuje sportovní i další aktivity především s dětmi.

Na Nymbursku kandiduje hned deset čerstvě plnoletých

Nymbursko /INFOGRAFIKA/ – Náš region společně s Příbramským jsou jediné, které v nadcházejících volbách nabízí hned 10 osmnáctiletých kandidátů. Ve středních Čechách jinde tolik čerstvě plnoletých na kandidátkách nalézt nelze. Naopak lze u nás nalézt i druhé věkové extrémy. Například druhému nejmladšímu kandidátovi za komunisty v Nymburce je 63 let.

V nemocnici exploduje bomba. V Nymburce se chystá velké cvičení

Nymburk - Nejprve exploze bomby. Vzápětí zachvátí požár celou jednu budovu. Krátce nato se rozezní sirény a na místo tragédie se začnou sjíždět vozy hasičů, záchranářů i policie.

Za sražení si cyklista mohl sám, rozhodl soudní znalec

Sadská - Pokud dojde ke střetu auta s cyklistou, v řadě případů nese hlavní vinu či alespoň spoluvinu řidič vozu. Případ, na který aktuálně upozorňují nymburští kriminalisté, je však výjimečný – s nečekaným výsledkem a především varující.

Od čtvrtka se parkuje v Nymburce půl hodiny zdarma

Nymburk – Rok od zavedení radikálních změn v systému parkování včetně parkovacích zón, dochází k další zásadní úpravě. Potěší řidiče parkující zejména v centru města. Ti totiž budou mít od 20. září první půlhodinu parkování zdarma. „Cílem je umožnit občanům snadněji si vyřídit pochůzky i nákupy v centru města, aniž by museli platit za parkovné,“ uvedl mluvčí radnice Petr Černohous.

Odsouzení tátové vařili při Dnu dětí v jiřické věznici

Jiřice – Pódium s kapelou, dobrá nálada. Otcové s dětmi v barevných trikách podle týmů, společenské hry a soutěže, grilování. Na první pohled běžné zábavné odpoledne pro celé rodiny. Ovšem toto se odehrávalo v uzavřeném objektu jiřické věznice. I když v parku a tedy místě, které vězeňské prostředí připomíná ze všeho nejméně.

Známý malíř Jan Severa pořádal kurz krajinomalby

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Asi jen málokdo nezná malířskou legendu našeho regionu Jana Severu. Nedávno jej místní mohli vidět jako vedoucího výtvarné dílny na Starém děkanství v rámci nymburského posvícení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT