VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LUKÁŠ TREJBAL

Lukáš Trejbal / Nymburský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Domov dětí slouží ve městě 120 let

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Dětský domov, budova sídlící v Resslově ulici, slaví letos 120 let od svého založení. 

V Ostré slavili 110 let školy. I s hercem Janem Čenským

Ostrá /FOTOGALERIE/ - V Ostré slavili svou školu. Má už úctyhodných 110 let.

Červeným vínem naoko pokřtili knihu o Nymburce

Nymburk /FOTOGALERIE/ - V rámci Dnů evropského dědictví pokřtili v areálu Starého děkanství autoři s představiteli města novou reprezentativní knihu Nymburk – Královské město na Labi. Ale jen naoko, asi jim bylo líto červeného vína. Nebo knihy. O ní pohovořil hlavní autor Jaroslav Kocourek a také architekt a autor kresleného pohledu na město a řezů některých objektů (pivovar, kostel sv. Jiljí a další) Jaroslav Staněk.

OBRAZEM: Nymburk zvrchu vypadá jako ledvina

Nymburk - Lidé se mohli v sobotu projít historií města Nymburk. To otevřelo jinak nepřístupné památky jako věž kostela sv. Jiljí, staré děkanství s hradební věží Kaplankou, okresní soud, mlýn Bašta nebo depo.

Mladý nymburský filmař Jan Koutek debutuje v kině dokumentem 42!

Kino Sokol promítne v neděli 16. září od 19 hodin dokument filmaře, režiséra a také patnáctiletého nymburského studenta Jana Koutka o běžkyni Adéle z Nymburka, která se připravuje na svůj první maraton. Film s názvem 42! je symbolikou čtyřiceti dvou kilometrů běžeckého závodu, kterému předchází jeden rok příprav. Pro režiséra Jana Koutka, který započal práce na filmu ve svých třinácti letech, byl velkou inspirací krátkometrážní film o závodním běhu od britského filmaře Simona Cada.

Sál bývalého kulturáku se promění na školní tělocvičnu

Nymburk - Mluví se o tom už dlouho. Město rozhodlo o koupi kulturního domu v roce 2015 pro Základní a mateřskou školu Tyršova, aby v něm zřídilo vlastní tělocvičnu. Škola musí dosud využívat malého prostoru v sokolovně nebo venkovního hřiště Na Hasičárně. Proč vznikla po nákupu tříletá proluka? Co se dělo v mezidobí?

OBRAZEM: Nevinná neděle v kině chutnala po burčáku

Nymburk - V neděli se konala fajn akce na zahradě před kinem Sokol. Dostala do vínku vtipný název Nevinná neděle a navštívilo ji hodně lidí. 

OBRAZEM: Sadské posvícení se vrátilo do starých časů

Sadská - Město tentokrát připravilo ryze staročeské posvícení. Podle ohlasů návštěvníků to bylo jedno z nejhezčích posvícení v Sadské vůbec. Mohli jste vidět například sličné panny a hrdé pány, kteří o ně bojovali. Trubadúry, tanečnice, potulné herce a kejklíře. Vše se odehrávalo na Palackého náměstí před knihovnou, večerní posvícenská zábava venku u sokolovny.

Country sletu v Pístech dominoval revival Brontosaurů

Písty - Festival Pístecký country slet se letos na hřišti konal již po sedmé. Hudební přehlídka je zaměřena na country, folkovou a bluegrassovou hudbu. 

OBRAZEM: Důstojná akce na zahradě kina připomněla srpen 1968

Nymburk - Opravdu vydařená po všech stránkách byla připomínka okupace z roku 1968. Ta se konala na velmi pěkném prostranství před kinem Sokol. Prostor tak dostal nový rozměr, který mu sluší.

Fotografka Salavová vystavuje pocity

Nymburk - Kapli sv. Jana Nepomuckého v Nymburce v současné době zdobí fotografie Kateřiny Salavové. Svůj projekt nazvala Mladá Milovice a má vyjadřovat pohled mladé umělkyně, která chce zmapovat pohnuté dějiny Milovic a zaniklé obce Mladá, aniž by je prožila.

Artmosféra z Lysé se neztratila na prestižním Sázavafestu

Lysá nad Labem /FOTOGALERIE/ - Rocková skupina Artmosféra z Lysé zahrála na Sázavafestu. 

Bochníčková zkouší stopovat lásku

Nymburk - Do pátku mají lidé ještě šanci vidět aktuální výstavu v kapli sv. Jana Nepomuckého. Je plná různých technik pístecké výtvarnice Ilony Boháčkové a nese název Stopa lásky. Obsahuje na tři desítky obrazů. 

Město chystá nový skatepark a hřiště. Hasičárna ožije

Nymburk - Areál Na Hasičárně, jak Nymburáci nazývají hřiště u Labe a zimního stadionu, ožije. Kromě pravidelných závodů v požárním sportu se město chystá zrenovovat skatepark a vybudovat víceúčelové hřiště na volejbal a další sporty.

Bude se konat technopárty znovu u Poděbrad?

Nymbursko - Na sociálních sítích vyplavaly na povrch informace o chystané technopárty. Policie Nymburk obeslala bezmála osmdesát starostů v regionu s informacemi o možném konání. Bude toto setkání technařské komunity opět jako vloni poblíž Osečku?

Ze sídliště je staveniště, bude to tak až do září

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Už nějaký čas běží hlavně v nymburských Jankovicích pokládka potrubí horkovodu. Někdy to tady vypadá jako v zákopech, shodují se obyvatelé. To se musí přestát, i když je sídliště rozkopané dokola, od Sadové k Topolové ulici. Lidé mají, aby mohli domů, před vchody do panelových domů, přistavené můstky. Pro Thermoservis je to obří akce za 50 milionů korun.

OBRAZEM: Kněžice sportovaly pro Žanetku

Kněžice - Druhý Kněžický sportovní den se uskutečnil na zahradě hospody Na Křížovce a na asfaltovém okruhu kolem vesnice. Na dvou trasách se sešlo bezmála na třicet borců, kteří jeli na kolech nebo běželi charitativní závod. Ten podpořil malou Žanetku, která má obrnu.

První Koupák Fest ve Všejanech se vydařil

Všejany /FOTOGALERIE/ - I když měli velkou konkurenci v podobě poděbradských Barev léta, organizátoři se nebáli do toho jít. V pěkném prostředí areálu koupaliště, kde je pódium a částečně i hlediště zastřešené, se do toho v sobotu na Koupák Festgu opřely kapely jako Razz, Wotazník, Nespoutaní hoši, TMZTM, Eclipse of Heaven či Green Day Revival.

OBRAZEM: V Osečku vyrostl nový maják u přívozu

Oseček – Místní přívoz se má dočkat řady změn v souvislosti se zbudováním přístavišť pro rekreační lodě v nedalekých městech, například Poděbradech či Kolíně. Jednu zásadní změnu si však mohou příchozí prohlédnout už nyní. Na břehu se do výšky tyčí nový dřevěný maják.

V Kamenném Zboží jsou bez prodejny. Definitivně?

Nymburk - Nedávno v Kamenném Zboží u Nymburka skončila samoobsluha na návsi. Náhle a bez varování. Lidé ze Zboží, převážně starší, si tak nemohou nakoupit základní potraviny, jak byli po léta zvyklí.

Po třetí půjčily Kinoty svůj mikrofon

Nymburk - Kinoty je populární akce místního kulturního centra. Jedná se o open mic projekt, což znamená, že kdo chce, může vystoupit v kavárně kina Sokol. Jsou pozvaní hosté a k nim se mohou přidat další.

Lidé z Lysé si zvykají na město bez nadjezdu

Lysá nad Labem - Demolice a stavba nového nadjezdu přes železniční trať. To jsou dnes a denně základní témata lidí v Lysé nad Labem. Takový zásah do chodu města tady několik let nepamatují. Jsou tu objízdné trasy, které se podepíší na peněženkách řidičů, protože najezdí o mnoho kilometrů navíc. Je tu i druhá stránka věci: hluk a prašnost v posledních dnech sucha. Každopádně i to musí místní přestát.

Monika Lanz oživuje sochy v kapli

Nymburk /FOTOGALERIE/ - V úterý se v kapli sv. Jana Nepomuckého uskutečnila vernisáž výstavy Moniky Lanz s názvem Oživlé sochy. Básnířka, malířka a fotografka zde vystavuje fotografie doplněné básněmi, ty jsou z aktuální básnické sbírky Oživlé sochy. 

OBRAZEM: Nymburk má nové hřiště pro teenagery

Nymburk - V úterý došlo k slavnostnímu otevření nového hravého hřiště pro teenagery. To se nachází na nároží ulic Jurije Gagarina a Karla Čapka a má rozlohu asi 2 800 metrů čtverečních. Je určeno především dětem staršího školního věku a mládeži pro jejich volnočasové aktivity.

Senice vzdaly hold výsadkářům ze skupiny Silver A

Senice /FOTOGALERIE/ - Už tradičně připravila obec Senice ve spolupráci s Československou obcí legionářskou vzpomínkovou akci Pocta statečným konanou u příležitosti 76. výročí úspěšného působení paradesantní skupiny Silver A v okupované vlasti. 

Básník Jiří Teper vydal novou knížku pro děti

Nymburk - Jiří Teper vydal v nakladatelství Albatros novou sbírku veršů pro děti (a, jak sám podotýká, trochu i pro dospělé) s názvem Co mně napsal hadilov písař. Knížku ilustroval a graficky upravil Pavel Hrach a už by měla být k dostání i v nymburských knihkupectvích Kanzelsberger a u paní Davídkové v Komenského ulici.

OBRAZEM: Loučeňský festival B – Day Gig má za sebou premiéru

Loučeň - Sympatický podnik vymysleli organizátoři B – Day Gig Festivalu na tréninkovém hřišti u zámecké zahrady. Je těžké dnes postavit zcela nový festival v konkurenci už zaběhlých. 

OBRAZEM: Britský dýdžej nadchl v pivovarských sklepích

Nymburk - Výjimečná akce se v pátek večer a v sobotních ranních hodinách odehrála v bývalých pivovarských sklepích pod penzionem Panorama.

Den piva se vydařil. Vyhříval se na slunci

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Sobota patřila v Nymburce největší akci místního pivovaru, kterou je Den Postřižinského piva. Žíznivých a zábavychtivých lidí prošlo areálem opravdu hodně. Počasí se převážně vyhřívalo na slunci a tak nebyl problém tady strávit celý den. 

Votvírák se rozjel jako parní válec

Milovice - Teplo, příjemný pocit volnosti, písně zpívané s kapelou, pohoda. To je festival Votvírák, který dnes začal a zítra ve velkém stylu pokračuje na bývalém vojenském letišti Boží Dar.

Votvírák otevře místní Sendwitch

Milovice - Letošní multižánrový Votvírák otevře festivalovou sezónu v pátek ve 14 hodin. Postarají se o to poděbradští Sendwitch. Hrát se bude až do nedělních ranních hodin tradičně na bývalém letišti Boží Dar.

OBRAZEM: Hotelovka oslavila padesátku pojídáním knedlíků

Poděbrady - Důstojná a zároveň rozpustilá byla víkendová oslava Hotelové školy. Ta slavila na kolonádě 50 let od založení. Na své si přišli pozvaní i náhodní kolemjdoucí. 

Dračí lodě ovládly Nymburk na Labi

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Již 14. ročník Dragonfestu se konal pod nymburskými hradbami. Na Špičce se utábořil rekordní počet týmů, letos se jich přihlásilo 48. V pátek se jela vytrvalostní jízda, sobota patřila trati 150 metrů a různobarevnému festivalu posádek kamarádů, firem a různých organizací.

OBRAZEM: Neprakta se v kapli představuje v jiném světle

Nymburk - Až do 22. června mohou zájemci navštívit kapli sv. Jana Nepomuckého, kde je momentálně nainstalována výstava reprodukcí kreslíře Jiřího Wintera Neprakty. Ten se tady na panelech odhaluje jinak, než jak ho zná většina lidí z jeho kreslených vtipů. Objevují se zde jeho kresby z pracovního tábora v Bernau, kresby zvířat, masek, návrhy známých hraček, ilustrace k básni Josefa Čapka. 

OBRAZEM: Park Mirakulum slavil Den dětí radostným smíchem

Milovice - Na Den dětí nezapomněli ani v milovickém rodinném parku Mirakulum. V sobotu se v místním amfiteátru vystřídali kouzelník Roberto, legendární oživlé loutky Hurvínek se Spejblem, sokolník či Michal Nesvatba a jeho show. Kromě tohoto speciálního programu měly děti šanci si vyzkoušet všechny ostatní stálé atrakce jako hrad s kovovými prolézačkami, vodní svět, podzemní bludiště, lanové prolézačky, velkou trampolínu nebo malé zoo. Tady mohou jít děti přímo do výběhu holandských minikoz a pohladit si je.

Noc kostelů rezonovala v srdci

Nymurk /FOTOGALERIE/ - Nymburská Noc kostelů letos opravdu zněla. Vnímavé posluchače zanesla do prostoru někde mezi nebem a zemí. 

Kinoty zabodovaly v kavárně kina Sokol

Nymburk - Ve středu se v kině Sokol odehrály druhé Kinoty, tedy večer, kdy se mikrofonu může chopit každý. Akce totiž nese i výzvu „open mic“. 

FOTO: Letiště Blata zažilo Kouty Fest

Kouty u Poděbrad - Tahounem Kouty festu, který organizátoři umístili na malé letiště Blata, byl bezesporu originální písničkář Xavier Baumaxa. Ten se ocitnul v obležení převážně regionálních rockových skupin jako například Flat Fly, Qwil, Pištův sklep nebo Diesel.

OBRAZEM: Na Noc literatury přijel i Nosek a Kocábová

Nymburk - Zábavné bylo sledovat korzující posluchače, kteří přecházeli z místa na místo při již druhé nymburské Noci literatury. Celkem na čtyřech méně obvyklých místech totiž četli většinou známí herci ze současných evropských románů. Herec Jaromír Nosek například na výletní lodi Blanice, kotvící pro tento účel pod Šafaříkovým mlýnem, rozverně z knihy Davida Foenkinose Záhada Henriho Picka. V prostorách rádia Patriot předčítala spisovatelka a zpěvačka Natálie Kocábová, v Café Society David Matásek. Zajímavý prostor vybrala Městská knihovna ještě pro Bereniku Kohoutovou, která četla ze španělské detektivky na balkóně sokolovny.

Něžný Barbar z Nymburka je nejlepší pivní speciál pro letošní rok

Nymburk - Postřižinské pivo má stále větší úspěchy nejen v našem regionu. Neztratilo se ani v celorepublikové soutěži Cerevisia Specialis – Pivní speciál roku 2016

Bigbíťák a zvukař Jiří Hájek z Nymburka: Z Nároďáku až do Carnegie Hall (2.)

Nymburk - Druhá část rozhovoru s muzikantem a zvukařem Jiřím Hájkem z Nymburka. 

Bigbíťák a zvukař Jiří Hájek z Nymburka: Z Nároďáku až do Carnegie Hall (1.)

Nymburk - První část rozhovoru s bigbíťákem a zvukařem mimo jiné i Karla Gotta Jiřím Hájkem.

Kdyby mě básničky přestaly bavit, půjdu třeba prodávat auta

Nymburk - Rozhovor s nymburským básníkem, novinářem a textařem Jiřím Teperem

Motorkář Tomáš Vrchota z Nymburka: 
Můj gang jsem já a moje žena

Nymburk – Se sympatickým „rodinným" motorkářem Tomášem Vrchotou, jsme se sešli u něj na zahradě a pak v kuchyni. Stal jsem se tak na dvě hodiny členem jeho velké rodiny. A cítil se tam dobře.

Akustici: Máme svůj středeční kroužek. Někdo sbírá známky a my si takhle hrajem

Nymburk - Sešel jsem se s kapelou Akustici (se všemi, kromě perkusisty Rolničky, kterému nebylo zrovna ten den nejlépe – pozn. aut.) v jejich domovině – Hudebním klubu Mlejn v Nymburce. Dole 
v místnosti, kde jsou pohodlné gauče, měli pravidelnou středeční zkoušku. Akustici jsou vlastně kapelou odpočinkovou, alespoň pro Káďu, Mílu Navrátila i Rolničku.

Skupina Inosculation: Až Honza dovrší osmnáct let, budeme plnoletá kapela

Nymburk - V nekuřácké části restaurace Na Tarase jsem se sešel s mladými muzikanty Martinem Jeníkem (J, kytara) a Honzou Baštou (B, kytara, zpěv) z nedávno vzniklé, ambiciózní kapely Inosculation. Oba protagonisté mají už nějakou posbíranou zkušenost v jiných skupinách, i když je to zatím opravdu sběr. Martinovi je totiž 19 a Honzovi teprve 17 let. Letos se ale dočkají. Stanou se kompletně plnoletou rockovou kapelou.

Zvukař Martin Vávra: Chtěl bych se časem zvukařinou živit

Nymburk - Martina Vávru zná skoro každý, kdo se 
v Nymburce a jeho okolí zajímá o hudbu a navštěvuje koncerty v kavárně U Strejčka. Tam je totiž v podstatě klubový zvukař.

Zemřel Zdeněk Kopeček (7.1. 1930 – 28.11. 2014). Flašinetář, hasič a dobrý muž

Nymburk - Ta zpráva mě zastihla nepřipraveného. Chvíli jsem nevěděl, co si s tou informací počít. Zdeněk Kopeček, kterého mnozí Nymburáci znali jako železničáře, pastevce a flašinetáře, zemřel v tichosti v pátek před vstupem do posledního listopadového víkendu. 

Lucie Janková: Pouťovou zábavu v Městci mám nejradši

Nymbursko - Rozhovor s Lucií Jankovou, vítězkou v anketě Nymburský Otík 2013 v kategorii zpěvačka

Když jedu do Čech, je to pro mě něco jako cesta domů

Nymburk - Rozhovor s překladatelem a popularizátorem české kultury v Maďarsku László Polgárem, který jezdí často i do Nymburka po stopách Bohumila Hrabala

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT