VYBRAT REGION
Zavřít mapu

IVANA ŠMEJDOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kovář z Koutů zanechal unikátní svědectví o životě v legiích i doma

Kouty – Bohuslav Suchánek (1888 – 1975) byl po většinu svého života kovářem v polabské vísce, přitom také sedlačil, zkrátka žil život obyčejného venkovana začátku 20. století. Až na čtyři bouřlivé roky, které strávil v Rusku jako legionář. Nejen však ty, ale celý svůj život počínaje dětstvím barvitě vylíčil ve svých pamětech, které právě vydalo nymburské nakladatelství Vega-L. 

OBRAZEM: Opravená báň s křížem se vrátila do Kostomlat

Kostomlaty nad Labem - Neobyčejné představení se odehrálo v Kostomlatech nad Labem. Hlavním hrdinou byla měděně zářící báň s pozlaceným křížem, která se vracela po několika měsících rekonstrukce na střechu zvonice. 

Cestou Kněžic chce jít evropská energetika

Kněžice, Brusel – Evropská unie finišuje v přípravě legislativy, která by měla proměnit celou evropskou energetiku. Konvenční energetické zdroje jako hnědé uhlí se totiž podepisují na zásadních změnách klimatu a je nutné hledat jiné cesty. Řady jednání s europoslanci se zúčastnil spolu se zástupci mnoha dalších evropských institucí také starosta Kněžic Milan Kazda. Model energetické soběstačnosti této malé obce na Nymbursku je vzorem pro celou Evropu.

Do rezervace se již vracejí i divoké včely

Milovice - S příchodem divokých koní, zubrů a praturů do rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice se k nadšení vědců a překvapení veřejnosti objevila další důležitá skupina živočichů, divoké včely.

V Poděbradech se otevřelo nové fitcentrum, jedno z největších v kraji

Poděbrady – V neděli zavítali do Jeronýmovy ulice vyznavači pohybu, kvalitního cvičení a zdravého životního stylu. Otvíral se tu totiž nový Fitclub EVO, a to si nenechala ujít ani známá cvičitelka Hanka Kynychová nebo Miss ČR Aneta Vignerová.

Kamenná svatba rovná se pětašedesát let společného života

Hradištko /FOTOGALERIE/ – Pětašedesát úctyhodných let spolu prožili Jiřina Hlavičková a František Hlavička, a to je nepochybně důvod k velké oslavě. Prostory Obecního úřadu Hradištko určitě nezažívají kamennou svatbu několikrát do roka, ale tentokrát se tu odehrála a byli to manželé Hlavičkovi, kdo při ní symbolicky obnovil manželský slib.

Malířka hledá svými obrazy krásný čas. A nachází jej i pro druhé

Kersko /FOTOGALERIE/ – Lesní ateliér Kuba hostil do konce září výstavu nadšené amatérské malířky Dagmar Hartmannové nazvanou Hledání krásného času. Už sám název prozrazuje, jakou náladu vyvolávají v návštěvnících autorčiny obrazy, převážně krajiny a zátiší.

Na zámku v Křinci se uskutečnil první ročník retro festivalu Na Rohu

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Mimořádný retro festival probíhal v areálu křineckého zámku. Organizátorka Vendula Burger ho nazvala Na Rohu, tedy místě, kde se lidé potkají, aby společně oživili historickou paměť zcela mimořádného místa.

FOTO: Klan Fuksů se poprvé projel na jedné lodi

Nymburk - Jedinečnou posádku čtyřkanoe zažilo Labe v Nymburce. Do elegantní lodě zaklekli děda Josef, otec Petr, bratři Petr a Martin Fuksové. Známý vodácký klan, vlastnící řadu titulů mistrů republiky, ale i světa (ten poslední urval pro sebe a českou kanoistiku Martin na nedávném šampionátu v Račicích), splnil přání nejstaršímu, trenéru a předsedovi nymburského oddílu Josefu Fuksovi (71) svézt se s rodinnými příslušníky v jedné lodi. Ale třeba nezůstane jen u exhibiční jízdy, Josef má v hlavě účast na příštím mistrovství republiky. A ostatní členové posádky to nevylučují.

Kostel svatého Jiljí zaujal i Hrabala

Nymburk - Spolu se středověkými hradbami vytváří kostel sv. Jiljí v Nymburce typickou kulisu královského města. S gotickou grácií vzpíná svoji štíhlou věž k nebi a jeho zdi z červených cihel s prvky z bílého pískovce pamatují celou historii Nymburka. „Víme, že presbytář, nejstarší část kostela, byl vybudovaný jen pět let po založení města, tedy v roce 1280, a příštích šedesát let sloužil jako kostel,“ připomněl historik a starosta města Pavel Fojtík.

OBRAZEM: Kaple zažila komorní příběh

Nymburk - V mystickém prostředí nymburské kaple sv. Jana Nepomuckého se doslova ze tmy vynořila ojedinělá komorní inscenace s názvem Od Madlenky k Madle, kterou tu představily herečky Hana Strejčková a Vendula Burger. Představení zpracovává formou předmětového, výtvarného a pohybového divadla složité období od roku 1919 do jara 1945. „Zkoumáme téma války, dobré ruce a pomoc bližnímu svému, a proto jsou kostely nebo kaple pro tuto inscenaci jako stvořené,“ uvedla autorka konceptu Hanka Strejčková. 

Kostelní Lhota patří v Evropě k nejkrásnějším

Kostelní Lhota – „Je to úspěch, který se nebude jen tak opakovat. Mně osobně se už víc v životě nemůže podařit,“ usmívá se starosta Kostelní Lhoty Tomáš Drobný. Ten dokázal spolu se zastupiteli a hlavně se všemi obyvateli dotáhnout dlouholeté úsilí obce o vytvoření příjemného životního prostředí až k mimořádnému a jedinečnému evropskému úspěchu.

Hořátev si poradila s nevyužitým teplovodem

Hořátev – Na papíře vypadal projekt bioplynové stanice velmi dobře. Firma Talpa chtěla vybudovat v blízkosti obce bioplynovou stanici a elektřinu dodávat do sítě vysokého napětí. Pro odpadní teplo, které vznikalo při její výrobě, neměla využití a nabídla je obci. Pro ni to měl být zdroj tepla pro vytápění obecních objektů, obecního úřadu, hasičské zbrojnice, školy a školky.

Slavný rocker hrál ve městě po 44 letech

Nymburk /ROZHOVOR/ - Bylo mu šestadvacet, když v roce 1973 stál v Nymburce u zrodu skupiny ETC. Vrátil se sem jako sedmdesátiletý, až po čtyřiačtyřiceti letech. Řeč je o Vladimíru Mišíkovi, po právu označovaném za legendu české rockové hudby. 

Krajské inovační centrum má vzor v Kněžicích

Kněžice – Zástupci Středočeského inovačního centra navštívili Kněžice s cílem ověřit si přímo na místě využití obnovitelných energetických zdrojů, kterými je obec známá doma i za hranicemi. Poznatky využijí pro připravovaný Program rozvoje kraje na příští roky.

Matematiku se budou učit v angličtině

Nymburk - Soustředit se na rovnice či zlomky dá samo o sobě fušku. Ale vstřebávat záludnosti matematiky v angličtině? Stejně jako diskutovat o dějinných událostech ve francouzštině? Právě taková výuka čeká studenty Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. S matematikou v angličtině se setkají žáci sekund nižšího gymnázia, s dějepisem ve francouzštině pak kvintáni na vyšším stupni školy.

FOTO: Výstava hub přilákala stovky návštěvníků

Poděbrady - Výstava hub, kterou uspořádal Spolek houbařů Poděbrady, představila veřejnosti na 260 druhů hub, mezi nimi i kuriozity jako hřib dřevožijný či rubínový. Návštěvníci si nejen prohlédli exponáty, ale od přítomných odborníků se třeba dozvěděli, že klouzek je velmi chutná houba, nebo že houby se správně suší pomalu. „Jedině tak si zachovají krásnou vůni,“ říká mykolog Jiří Baier. 

OBRAZEM: Setkali se ve Strakách

Straky – Zatímco jiná města a obce organizují sousedské slavnosti, které mají podpořit společné sdílení veřejného prostoru, ve Strakách funguje sousedská soudržnost jaksi přirozeně, ku radosti všech obyvatel. Důkazem bylo i tradiční Stracké setkání o uplynulém víkendu. Bylo spojené s výstavou domácího a hospodářského zvířectva a zemědělské techniky, v rámci doprovodného programu se početní návštěvníci bavili vystoupením Strackých žen a populární I. Břišní Straky, fandili soutěžícím v přetahování lanem či v různých pivních disciplínách. Nechyběly dílničky pro děti a jako pokaždé bylo k mání dobré jídlo a pití z místních zdrojů. Sečteno a podtrženo kolínskou dechovkou Starostova 12, ve Strakách bylo v sobotu zase báječně.

Vrátila se ke kořenům a začala psát knihy

Nymburk /ROZHOVOR/ - Rovinaté, klidné Polabí jí zůstalo pod kůží. Peripetiemi osudu uvízla Otilie K. Grezlová na velkou část života sice také u Labe, ale ve městě na severu země. Na grunt po babičce ve Starém Vestci se vrátila pár let před důchodem, když se rozhodla pro nezávislost. Odešla z pozice personalistky v zahraniční firmě a vybavena zkušenostmi učitelky, knihovnice, vědecké pracovnice i redaktorky pustila se na venkově do psaní knih. Dnes má na kontě čtyři a chystá pátou. I ta se bude zabývat vztahy mezi lidmi a možná v ní bude i vražda.

OBRAZEM: PivoTest a pocta Mišíkovi

Nymburk – Pivo i rocková muzika tekly proudem na třetím ročníku Pivo testu, který se odehrál v pátek a v sobotu na bývalém fotbalovém hřišti Polabanu. Páteční den byl oslavou narozenin muzikanta Vladimíra Mišíka, který před 44 lety v Nymburce vyslal na oběžnou dráhu legendární skupinu ETC. Teď se Mišík s ETC vrátil a hold mu vzdávalo publikum, ostatní vystupující kapely i město, které hudebníka ozdobilo městským vyznamenáním – Stříbrným nymburským lvem. 

OBRAZEM: Výstaviště v Lysé nad Labem patřilo koním

Lysá nad Labem – Snad žádný milovník koní zblízka i zdaleka si nemohl nechat ujít mezinárodní výstavu Kůň 2017, která se konala na lyském výstavišti. Návštěvníci měli jedinečnou příležitost potkat se tu s našimi i zahraničními vystavovateli a užít si bohatý doprovodný program. Ti, kdo dorazili do haly C například v pátek odpoledne, viděli přehlídku koní různých plemen, ale třeba také koníky, kteří vystupují ve filmech. Ti si v čele s matadorem Romeem vysloužili za své „kousky“ bouřlivý potlesk.

OBRAZEM: Harfenistka Englichová vystoupila v kapli

Nymburk - Kaple sv. Jana Nepomuckého v Nymburce zažila výjimečný koncert. Vystoupila zde naše přední harfenistka Kateřina Englichová se svými hosty, uznávanými hudebníky. V prostoru s mimořádnou akustikou zazněly staré francouzské tance, Dvořákovy Biblické písně, Debussyho skladby a další klenoty. Před koncertem proběhla v kapli, mimochodem po sedmdesáti letech, bohoslužba P. Vojtěcha Novotného za Jana Nepomuka Zedricha, nymburského měšťana, purkmistra a mecenáše, který se o kapli zasloužil. Právě k jeho poctě byl koncert uspořádán.

KRÁTCE: Trombony rozezní kapli v Sadské

Nymbursko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

FOTO: Na Nymbursku vyrostl obří hřib

Nymburk - Úterní výprava do loučenských lesů se Ivu Müllerovi z Nymburka vyplatila. Stačila hodinka a téměř celý košík zaplnil parádní kousek - hřib dubový vážící 85 dkg. 

KRÁTCE: Burza nabídne zaměstnání

Nymbursko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Žebrající bezdomovce u školy město vyhání

Nymburk – Přinejmenším od začátku letošního roku řeší město, obyvatelé ulice V Kolonii, ale i žáci místního učiliště a střední školy situaci s bezdomovci. Ti se usídlili v křovinách kolem jehličnanu na zeleném plácku hned vedle školy a podle svědectví několika lidí obtěžovali kolemjdoucí včetně školáků žebráním peněz a jídla.

Kdo asi vytvořil unikátní malby na zámku v Křinci?

Křinec – Unikátní nástěnné malby v šedomodré barvě na stěnách rokokových salonků, jakými se pyšní křinecký zámek, se nikde jinde v Čechách nenajdou. Ještě před pár lety o nich nikdo nevěděl…

Mrazivé léto zažila letos osmdesátka dětí

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Mrazivé léto zažila letos osmdesátka dětí v Městské knihovně Nymburk. 

První třída bude bez domácích úkolů

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Netypický začátek školního roku zažilo deset prvňáčků z Nymburska. Právě se vrátili z adaptačního výletu ve skautském tábořišti, kde si v prostředí lesa, bez teplé vody a elektřiny, zvykali na sebe, na novou paní učitelku, a dokonce zkusili být pár dní bez rodičů.

KRÁTCE: Letní fesťák ovládne Bezděz

Nymbursko - Co se děje na Nymbursku? Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT