Dneska už je úplně jasné, že Evropu čeká těžký podzim a ještě složitější zima. Kola průmyslu se stále víc zadrhávají. Navíc tu jsou obavy o energetickou bezpečnost. Nesmíme zapomínat ani na pokračující potíže v dodavatelském řetězci, který se po lockdownech stále úplně nezotavil. A inflace minimálně v české ekonomice dosud není na vrcholu. Kdybychom nepočítali pandemické období, tak nové zakázky v průmyslu padají nejrychleji od dluhové krize v eurozóně v roce 2012. Podobnost a zmínka o dluhové krizi čistě náhodná? Vůbec ne.

Tereza Semotamová
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, viní Ukrajince

Jaké vlastně byly během dluhové krize spouštěče tehdejších trablů? Jedním z nich bylo, že Řecko dlouhá léta maskovalo, jak na tom skutečně je vládní pokladna. V roce 2009 se ukázalo, že deficit veřejných financí v daném roce bude mnohem vyšší než plánovaných zhruba 4 procent HDP (nakonec přesáhnul 15 procent HDP).

Markéta Šichtářová
je ekonomka

Ne že by jednotlivé státy dnes fixlovaly se statistikou veřejných financí – respektive nevíme o tom. Stejně jako před dluhovou krizí v Řecku ale vidíme, že schodky státních rozpočtů končí mnohem horšími než plánovanými výsledky. V koronavirových letech 2020 a 2021 Itálie dosáhla masivních schodků státních rozpočtů – konkrétně v roce 2020 to bylo 9,6 procenta HDP a v roce 2021 7,2 procenta HDP. Schodkové hospodaření se v eurozóně stalo standardem.

Dalším spouštěčem před deseti lety bylo, že v Irsku a Španělsku byly předlužené domácnosti a došlo ke splasknutí realitní bubliny. Tento vývoj následně dostal do problémů bankovní sektor. Následoval známý příběh pomoci ze strany veřejných rozpočtů.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Zvláštní výroky ministra zemědělství

Dnes jsou ceny nemovitostí v řadě evropských zemí kvůli období nízkých úrokových sazeb citelně nadhodnocené. Analýza z dílny společnosti Bloomberg varuje, že v devatenácti členských zemích OECD je poměr ceny bytů k nájmům a k příjmům aktuálně vyšší než před finanční krizí v roce 2008. A jak známo, finanční krize z roku 2008 měla zdroj v přehřátých cenách nemovitostí a následném prudkém zvýšení úrokových sazeb – přesně jako dnes, jenom dnes jsou nemovitosti ještě přehřátější a úroky rostou ještě rychleji. To signalizuje výrazné nadhodnocení cen nemovitostí, které neodpovídají situaci v ekonomice. Jen v Česku ke konci loňského roku šlo podle České národní banky o nadhodnocení zhruba o 40 procent.

Zdroj: DeníkDalší dvojice dluhových hříšníků z období před deseti lety se nazývá Itálie a Portugalsko. V jejich případě byla problémem slabost samotných ekonomik v kombinaci s vysokým zadlužením, což s sebou nese vysoké náklady na obsluhu dluhu.

Dnes italský vládní dluh přesahuje 150 procent HDP. Do toho by Itálie podle prognózy MMF letos měla letos růst jen o 3 procenta a příštím roce o pouhých 0,7 procenta. Aby toho nebylo málo, Itálie se plácá v politické krizi, italský premiér Mario Draghi podal rezignaci. Jde přitom o stejného Draghiho, který ještě jako prezident ECB stál před 10 lety u záchrany eura. Finanční trhy jej i jako premiéra Itálie vnímaly jako určitý stabilizační prvek. Nyní Itálie míří k předčasným volbám.

Český premiér Petr Fiala.
Energetickou krizi zvládneme a také nás posílí

Jen tak mimochodem, vztah veřejných financí a hospodářského růstu se otočil o 180 stupňů. Zatímco před minulou dluhovou krizí převládal konsenzus, že k vyššímu hospodářskému růstu je nezbytné se pro-spořit, nyní už dominuje názor, že je naopak nutné se pro-utrácet skrze levné peníze sponzorované centrálními bankami. Tady ovšem ideologie už narazila na to, že prostě není pravdivá – prostě vede k inflaci a růst nezpůsobuje. Proto doba těch opravdu ultralevných peněz končí. S rostoucím tempem inflace se stávají záporné úrokové sazby minulostí.

Podhoubí pro příchod další evropskou dluhovou krizi je zkrátka perfektně vytvořené.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.