VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vězni v Jiřicích nesedí za mřížemi. Sadaří a včelaří

Jiřice - Ve věznici v Jiřicích byl slavnostně otevřen ovocný sad 
s včelstvem. Vybudovali jej sami odsouzení, kteří se budou 
o sad a včely nadále starat. Vězni, kteří pracují, se snáze zařadí do společnosti 
a získají zaměstnání. 

6.6.2016
SDÍLEJ:

Vězni v Jiřicích sadaří a včelaříFoto: DENÍK/ Ivana Šmejdová

Slavnostním přestřižením pásky byl v Jiřicích zahájen vzdělávací projekt, který umožňuje vězňům pracovat v ovocném sadu a včelařit. Jako první ho spustila zdejší věznice s cílem zaměstnávat odsouzené v průběhu výkonu trestu, naučit je nové věci, posílit jejich pracovní návyky a zvýšit tak jejich šance získat zaměstnání poté, co opustí zdi věznice.

„V Jiřicích máme velké, dlouhodobě nevyužívané pozemky. S příchodem nového pana ředitele jsme se začali zabývat myšlenkou jejich využití. Tak vznikl ovocný sad a založení sedmi včelstev. Pracovalo na tom od dubna 53 odsouzených," říká tisková mluvčí jiřické věznice Hana Prokopová.

To je však teprve začátek dlouhodobého záměru, kterým je vzdělávání a zaměstnávání odsouzených. Vězni v Jiřicích se budou 
o ovocný sad starat, hospodařit na zeleninových záhonech, které zde rovněž vybudovali, a budou se učit včelařit pod vedením zkušených včelařů, zaměstnanců věznice.

„Vězni reagovali na možnost pracovat v ovocném sadu a se včelami velice dobře. Byli nadšení, protože mohli být celý den venku, 
a hlavně viděli za sebou práci, která má smysl," říká tisková mluvčí.

Vedení věznice předpokládá, že první tamní med by se mohl začít stáčet 
ještě letos. Chce jej věnovat některému dětskému domovu. V budoucnu by jej chtělo prodávat. Vězni by měli projít rovněž kurzem včelaření, díky němuž se budou moci jednou uplatnit třeba jako soukromí včelaři.

Součástí projektu je i nová, rovněž vězni vybudovaná okrasná zahrada s koutkem pro děti, která bude sloužit jako příjemné prostředí pro terapie a návštěvy odsouzených.

Projekt je jedním z prvních, který naplňuje novou koncepci ministerstva spravedlnosti. To chce odsouzené víc vzdělávat a zaměstnávat. „Mám velkou radost, že se nám povedlo uskutečnit zavedení chovu včel do českých věznic. Věznice Jiřice je první, které se to podařilo, ale k projektu se už přihlásilo 11 dalších věznic 
z celkových 35. Myslíme si, že zaměstnaný vězeň má mnohem lepší výchozí podmínky pro úspěšný návrat do společnosti," říká náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Zimmel.

Generální ředitel Vězeňské služby (VS)Petr Dohnal poděkoval v úvodu řediteli věznice Marianu Prokešovi 
a všem včetně vězňů, kteří se podíleli na uskutečnění akce. „Tyto projekty budou přinášet nová pracovní místa pro vězně, napomohou tomu, aby vězni spláceli společnosti dluh, který vůči ní mají a stali se dobrými sousedy nás všech," řekl generální ředitel Dohnal.

Autor: Ivana Šmejdová

6.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Okoř 2017.
58

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Už po osmnácté se konalo na kolbišti Pod Hůrou Semické derby koňských spřežení.
36

OBRAZEM: Koňská spřežení se sjela do Semic

Odehrál se 4. ročník festivalu Rock of Sadská

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Hudební festival Rock of Sadská rozjel u jezera rockovou smršť v pátek v 17 hodin a pokračoval v sobotu od 12 hodin. Hlavní hvězdou byl letos newyorský Pro-Pain, ale i řada dalších zahraničních jmen stála za to, například Ost+Front, Parasite Inc. nebo Voice of Ruin.

OBRAZEM: Labe zažilo paddleboarding

Nymburk – Zažít zábavu a přilákat lidi k vodě byl cíl pořadatelů sobotní soutěže v paddleboardingu, která se konala na Labi v areálu Vesláku.

OBRAZEM: Zdeněk Troška po roce opět diktoval

Přerov nad Labem - Skanzen v pohádkách Zdeňka Trošky je už tradiční srpnová akce, kterou připravuje k radosti stovek nadšených dětí i dospělých Polabské muzeum. Před desátou hodinou v sobotu dopoledne stála k pokladně u vstupu do skanzenu dlouhá fronta.

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Mladá Boleslav – Tahle rodina si život bez sportu neumí představit. Přesněji řečeno život bez kola.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení