VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Opočnici elektrárna nebude

Opočnice – Na kopečku 
v Opočnici při silnici na Městec Králové s konečnou platností elektrárna nebude. Ani fotovoltaická, ani bioplynová a už vůbec ne větrná.

14.5.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Takováto větrná elektrárna u Opočnice nebude. Foto: Deník

Tak rozhodlo vedení obce s plnou podporou občanů. Pojďme si příběh o Opočnici, jako možném energetickém generátoru,  popsat pěkně od začátku. 

V létě roku 2010 koupila společnost Freitag Project Development  od soukromého vlastníka pozemek o výměře 34 arů v lokalitě bývalého zemědělského družstva se záměrem zbudovat fotovoltaickou elektrárnu. Pro tyto obchodní aktivity byla dokonce založena společnost Solarpark Opočnice, s.r.o. 
a obec byla požádána o spolupráci při zajištění potřebných pozemků. „Investor nám tehdy nabídl, že nám zaplatí za každý hektar 
a mega wattu výkonu sto tisíc korun. Celkově by to přineslo obecní pokladně tři sta tisíc korun ročně.  V obci zavládlo souznění mezi vedením a obyvateli a s myšlenkou jsme souhlasili,“ vzpomíná starosta  Rostislav Dvorský. 

Do děje pak ale výrazně zasáhla novela zákona, podstatně snižující velkoryse nastavené státní dotace. „Firma na nás začala tlačit, aby se vše stihlo do konce roku a měla ještě nárok na nejvyšší možnou finanční podporu z výkupu elektřiny. To ale nebylo technicky a legislativně možné,“ vysvětluje starosta. 

Jednatel společností Solarpark a Freitag Project Development Andrej Glatz hovoří shodně: „Přes původní dohodu s obcí nakonec nebylo možné vše stihnout do konce roku 2010 a proto pro nás tento projekt přestal být zajímavým. Chtěli jsme tedy představit novou myšlenku a tou byla bioplynová stanice. Tady  jsme ale narazili na zásadní odpor,“ říká Glatz. 

Starosta Opočnice  to komentuje  slovy o špatně nastavené státní podpoře obnovitelným zdrojům. „Myšlenka využití jiných zdrojů než fosilních je správná 
a jsem jejím zastáncem. Není ale přeci normální, aby obyčejní lidé na to dopláceli z vlastní kapsy. Celý systém je v naší republice špatně nastavený a to byl ten hlavní důvod, proč jsme o další spolupráci s firmou Freitag nestáli,“ argumentuje starosta Rostislav Dvorský.

V té době, tedy na jaře 2011 se v obci zvedl i hlas lidu, který se bál případné havárie bioplynové stanice, zápachu a vůbec zhoršení životního prostředí. Nepomohl ani nabízený bonus v podobě levnějšího tepla pro 40 až 60 rodinných domků v blízkosti zamýšlené stavby.

Letos v březnu se firma obci ozvala potřetí a zřejmě naposledy. „Tentokrát se na nás obrátili se zájmem vybudovat na kraji obce větrnou elektrárnu. To jsme zamítli hned na prvním projednávání v zastupitelstvu,“ říká starosta Opočnice. Jaké byly konkrétní představy, počet, výška a výkon plánovaných větrníků se už nikdo nedozví. Firma v tomto směru již další kroky dělat nehodlá. 

„Z naší strany to bylo zatím mapování terénu a lokalita Opočnice se nám zdála pro výstavbu větrné elektrárny vhodná. Navíc tam stále vlastníme pozemek. Ve chvíli, kdy jme narazili hned v počátku jednání na neprůchodnost projektu z hlediska územního plánu, nepodnikali jsme v té věci  žádné další kroky. To znamená, že jsme ani nevypracovali studii, protože by to byly vyhozené peníze,“ vysvětluje jednatel společnosti Andrej Glatz a dodává, že firma v současné době neví, jak pozemek využít.  

To, že lidé předchozí nápad firmy Freitag Project Development, tedy bioplynovou stanici v Opočnici nechtěli, potvrzuje i jedna z obyvatelek, která si nepřála být jmenovaná. „Zejména lidi z vrchu, kde měla stanice stát, byli zásadně proti. Pokud se vás něco osobně dotýká a hrozí, že se zhorší prostředí, ve kterém žijete, je jasné, že se proti tomu budete bránit,“ uvedla obyvatelka Opočnice. Zároveň ale dodala, že o posledním nápadu se zbudováním větrné elektrárny vůbec neslyšela. „V podstatě jsme to zamítli hned v zastupitelstvu, proto se to nedostalo do širšího povědomí veřejnosti,“ uzavírá příběh starosta Rostislav Dvorský.

JOSEF PODOLÁK

Autor: Redakce

14.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Řidiči nechávají klíčky na kolech. Pro zloděje

Česká spisovatelka Hana Hindráková zakončila své turné autorského čtení v městské knihovně v Odoleně Vodě.
13

Spisovatelka Hana Hindráková: Na psaní mě baví toulat se v zákoutích fantazie

Nymburský mistr už piluje kádr, získal nejužitečnějšího Čecha sezony

Nymburk – Sotva utichly oslavy čtrnáctého mistrovského titulu, v basketbalovém Nymburku už myslí na příští sezonu. Novými přírůstky na soupisce budou Jaromír Bohačík a Hunter Mickelson, pokračovat má i Eugene Lawrence.

V Čechách budou v úterý tropické teploty, doprovodí je bouřky

Praha - Západní polovinu Česka v úterý zasáhnou tropické teploty i bouřky. V nižších a středních polohách Čech v tento den vystoupají teploty nad 30 stupňů Celsia, odpoledne a večer se pak s příchodem studené fronty mohou ojediněle objevit silné bouřky s krupobitím, nárazovým větrem a přívalovým deštěm, sdělil v pondělí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

OBRAZEM: U vodárenské věže zněl folk

Nymburk - Desátý ročník folkového festivalu Ve stínu vodárenské věže se konal přesně tam, kam jej pasuje jeho název. Pod vodárenskou věží se sešly stovky příznivců i muzikantů.

Zlaté lány řepky pomáhají zemědělcům i včelařům

Nymbursko /ANKETA/ - Žluté lány řepky, které zaplavily střední Čechy i další kraje, přinášejí zisk zemědělcům. Myslivci jsou z nich ale nešťastní. Je totiž zabijákem pro srny, které ji s chutí spásají. Předseda mysliveckého sdružení v Lysé nad Labem Radomír Koňák potvrzuje, že každý rok hynou stovky kusů srnčí zvěře, které otráví vražedná kombinace látek obsažených právě v řepce.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies