VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Hořátvi mají úvěr, ale nemají teplo aneb Co si neuděláš sám, to nemáš

Hořátev - Nové a opravené komunikace, doplacený úvěr za vodovod, další podané žádosti o dotace, ale i neplánovaná investice do zajištění náhradního zdroje tepla, které mělo proudit z nedaleké bioplynové stanice. To je dnešní Hořátev.

3.5.2016
SDÍLEJ:

Hořátev dnešních dníFoto: DENÍK/ Ivana Šmejdová

Kvetoucí ovocné stromy na široké ulici procházející obcí, upravené trávníky před domy, vykukující stříška opravené zvoničky, kostel s novou fasádou, zkrátka idylický pohled, který je dopřán návštěvníkovi projíždějícímu centrem Hořátve v těchto dnech.
Obec je však pohledná 
a úpravná i v jiných ročních obdobích a pocestný tuší, že se o ni místní v čele s vedením obce průběžně starají. Nicméně pořád je co budovat a zlepšovat.

„Vloni jsme vybudovali 
s pomocí dotace v lokalitě 
s novou zástavbou dvě nové silnice a výstavbu třetí silnice jsme financovali 
z vlastních zdrojů. Obyvatelé zde na silnice čekali léta. Kromě toho jsme zainvestovali i do oprav nejvíce poškozených úseků silnic ve staré zástavbě. Ještě není stav všech místních komunikací stoprocentní, ale budeme v opravách pokračovat, protože to je asi problém, který trápí občany asi nejvíc," vysvětluje na úvod setkání Nymburskému deníku starosta Hořátve Josef Kristl.

Mezi další nejbližší plánované akce se řadí například adaptace uvolněného objektu v areálu školy 
a školky na družinu, tedy centrum volnočasových aktivit pro děti.

Veřejné osvětlení je také na seznamu věcí potřebných, a tak vedení obce opakovaně požádalo o dotaci na jeho rekonstrukci. Stávající sloupy mají původ kdesi v 60. letech a jejich životnost stejně jako kabeláže v zemi se blíží ke konci. Vzhledem k finanční náročnosti této akce se tady však obec bez dotace neobejde.

S pomocí vlastních zdrojů se chtějí v Hořátvi letos pustit do největšího úkolu, který leží na stole, a tím je zajištění tepla pro obecní úřad, školu a školku. Jeho počátek stojí za připomenutí.

„Asi před třemi lety se obec dohodla na výhodné dodávce „odpadního tepla" 
z nově postavené bioplynové stanice nedaleko obce. Firma Talpa, která s návrhem přišla, měla jedinou podmínku, a sice že si obec postaví na vlastní náklady přivaděč tepla, což podle pečlivých propočtů, které jsme si nechali udělat, bylo s ohledem na úspory za teplo stále velmi výhodné. Vzali jsme si čtyřmilionovou půjčku, postavili jsme teplovod, rekonstruovali vytápěcí systémy na obecním úřadě, ve škole a školce, napojili jsme se na bioplynovou stanici a úspěšně se rozjel zkušební provoz. Tři měsíce jsme měli teplo 
a radost z něj, ale pak se to stalo. Odbor životního prostředí v Nymburce bioplynovou stanici uzavřel. Důvodem byla špatná konstrukce bioplynové stanice, což se projevilo únikem kontaminovaných látek, digestátu, do okolní půdy. Výsledkem je, že splácíme úvěr, a nemáme teplo," popisuje zapeklitý příběh starosta Kristl.

A co bylo dál? Či přesněji co bude dál? Vzhledem 
k tomu, že se kauza vleče už třetím rokem, rozhodlo se vedení obce jít vlastní cestou. Obec postaví ve své režii vlastní kotelnu, v první fázi na dřevo, s možností pozdějšího přechodu na alternativní zdroje vytápění, 
a s využitím hotového teplovodu si bude topit sama. Pokud vše klapne a získají se všechna potřebná povolení, ohřejí se ve škole, školce a na obecním úřadu teplem z vlastních zdrojů už letos v zimě.

Závěrem jsme se zeptali starosty Josefa Kristla, zda má v šuplíku schované nějaké tajné přání týkající se obce. Naznačil, že ano, projektů je však více. Mezi jiným by to byla výstavba velkého multifunkčního hřiště pro děti a například ještě rekonstrukce místní sokolovny. To ale bude už jiný příběh.

Autor: Ivana Šmejdová

3.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Okoř 2017. Eddie Stoilow
11

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Už po osmnácté se konalo na kolbišti Pod Hůrou Semické derby koňských spřežení.
36

OBRAZEM: Koňská spřežení se sjela do Semic

Odehrál se 4. ročník festivalu Rock of Sadská

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Hudební festival Rock of Sadská rozjel u jezera rockovou smršť v pátek v 17 hodin a pokračoval v sobotu od 12 hodin. Hlavní hvězdou byl letos newyorský Pro-Pain, ale i řada dalších zahraničních jmen stála za to, například Ost+Front, Parasite Inc. nebo Voice of Ruin.

OBRAZEM: Labe zažilo paddleboarding

Nymburk – Zažít zábavu a přilákat lidi k vodě byl cíl pořadatelů sobotní soutěže v paddleboardingu, která se konala na Labi v areálu Vesláku.

OBRAZEM: Zdeněk Troška po roce opět diktoval

Přerov nad Labem - Skanzen v pohádkách Zdeňka Trošky je už tradiční srpnová akce, kterou připravuje k radosti stovek nadšených dětí i dospělých Polabské muzeum. Před desátou hodinou v sobotu dopoledne stála k pokladně u vstupu do skanzenu dlouhá fronta.

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Mladá Boleslav – Tahle rodina si život bez sportu neumí představit. Přesněji řečeno život bez kola.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení