Ve středu se v Netřebicích veřejně projednával záměr firmy Proagro Nymburk postavit plynovou biostanici na statku Šumbor. Statek totiž leží asi kilometr od obcí Úmyslovice i Netřebice. Proti výstavbě se už obě obce dvakrát na kraji odvolaly.

Projednání se zúčastnilo mnoho naštvaných lidí. „Po celodenní dřině si chci v létě sednout na zahrádku a odpočívat. Když tu bude ta stanice, nebude to možné,“ myslí si Věra Doušová z Netřebic.

Pan Zelinka z Úmyslovic se zase domnívá, že se nikdo v případě výstavby bioplynové stanice do vesnic nepohrne. „Pokud to tady postavíte, rozvoj obcí se zastaví. Uvažoval jsem o koupi parcely, takhle si ale počkám.“

Biostanice by podle starosty Úmyslovic Miroslava Fejfara spalovala drůbeží trus, prasečí kejdu a kukuřičnou siláž. Vyráběla by elektřinu pro velkovýkrmnu prasat a částečně i teplo.

Obcím nabídlo Proagro zhruba 100 tisíc korun za rok. Podle lidí je to opravdu slabá záplata na zapáchající ovzduší.
Podle Fejfara jde většina větru právě na Úmyslovice. Nezanedbatelným faktem je i zvýšená doprava přes obě obce a prašnost. „Navštívili jsme podobnou biostanici v Žihlí na Plzeňsku a vůbec se nám to nelíbilo. Zapáchalo to všude kolem,“ uvedl Fejfar.

O Žihlí se při diskuzi vyjádřil i Jiří Podolský z Netřebic. „Strávili jsme tam půl dne a auto jsme nemohli vyvětrat do Prahy. Je tam bytovka, ve které už nikdo bydlet nebude,“ popsal situaci Podolský.

Podle podnikového ekologa firmy Proagro Tomáše Sehnala bude zápachu zabráněno. „Přepravující auta budou zastřešená. Drůbeží trus se doveze do biostanice. Tuhá část, která zbyde, pak na výrobu hnojiv do drůbežárny v Městci Králové. Splňujeme hygienické normy,“ uvedl Sehnal.

Po středečním veřejném projednání záměru se musí posudek záměru doplnit. Nezávislý odborník Jaroslav Barbus totiž vznesl několik námitek.
„Především výskyt amoniaku je alarmující. Při skladování odpadové suroviny se uvolňuje amoniak z moči a výkalů. To pak všichni cítíme,“ řekl Jaroslav Barbus, který posudek kritizoval tvrdě a zastupoval tak stanovisko starostky Netřebic Miluše Líbalové.

Zástupci obcí nyní čekají na stanovisko kraje.
„Počkáme na nové vyjádření. Pokud dá znovu kraj souhlas ke stavbě biostanice, rozhodně bychom potom materiál napadli a předali ministerstvu životního prostředí,“ popsal další postup Úmyslovic starosta Fejfar.