VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti Gymnázia B. Hrabala zažili týden odlišných kultur

Nymburk - Projekt EDISON učí české studenty toleranci vůči jiným národům a národnostem

16.6.2015
SDÍLEJ:

Projekt EDISON na nymburském gymnáziuFoto: DENÍK/ Ivana Šmejdová

Singapur, Filipíny, Čína, Vietnam, Kanada, Mexiko, Ukrajina, Thajsko. Tyto vzdálené země se přestěhovaly minulý týden na nymburské Gymnázium Bohumila Hrabala. Bylo to možné díky projektu EDISON, který podporuje toleranci a příznivé společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy. Realizátorem celosvětově užitečné myšlenky je mezinárodní studentská organizace AIESEC.

Jak ji však zrealizovat, aby byla maximálně účinná? Na nymburském gymnázium jsme se to dozvěděli.

Do školy přijelo na celý týden 8 vysokoškolských zahraničních stážistů, kteří měli připravené prezentace 
o svých zemích a v rámci výuky vedli se studenty diskuze dotýkající se historie, ekonomiky, kultury, zvyků, každodenní rutiny, hráli s nimi hry, učili je tance atd. V každé třídě strávili dva dvouhodinové bloky. Jedno dopoledne se neslo v duchu „Global Village", kdy všichni studenti navštěvovali „stánky" jednotlivých zemí v aule a tělocvičně, u nichž se seznamovali krom jiného s kulinářskými specialitami jednotlivých zemí. Z domova si proto přinesli talířky a příbory.

Komunikovalo se pouze 
v angličtině. Jak prozradily angličtinářky Daniela Rosůlková a Majka Miškovská, které měly na starost organizaci náročné akce, škola záměrně zapojila do projektu i nejmladší studenty, aby získávali jazykové „ostruhy" co nejdřív. V případě potřeby byla po ruce pomoc z řad starších studentů a pedagogů. Všichni učitelé, kteří prošli v minulosti jazykovým kurzem, se projektu totiž účastnili také.

Zajímá vás, kde zahraniční praktikanti bydleli? Jak jinak než v hostitelských rodinách nymburských studentů. Ti, kteří nabídli ubytování, měli krom procvičení si angličtiny ideální příležitost získat přátele z cizích zemí, často velmi exotických. Kde jinak by si přišli v Nymburce ke kamarádce například z Thajska či kamarádovi z Filipín?

Tři studentky nám pověděly blíže o „svých" zahraničních hostech. Rodina Hedviky Literové ubytovávala slečnu Mai z Vietnamu, u Kateřiny Korbelové bydlela Dagmar 
z Mexika a u Magdaleny Tomanové Kanaďanka Milum.

A jaké jsou zahraniční stážistky? „Skvělé, dobře spolupracují, jsou vším nadšené," říká i za kolegyně Hedvika. Upřímně řečeno, není se co divit, vždyť čeští studenti ubytovatelé a jejich rodiny připravili stážistům podle svých možností velmi bohatý program. A tak se Kanaďanka Milum seznámila s rodinnou farmou, jezdila na koni, dokonce se prolétla letadlem, vietnamské dívce se zase bude dlouho zdát o chatě a jahodových knedlících a Dagmar z Mexika si díky Kateřině velmi oblíbila bowling.

Podle profesorky Rosůlkové patřil projekt EDISON 
k velkým akcím, které škola pořádala. Odpovídalo mu už pondělní slavnostní zahájení, při němž se na dvoře školy sešli všichni studenti i učitelé.

„Organizační tým se sešel už v půl šesté ráno, kdy se připravovalo ozvučení. Bylo to hezké, potkat studenty zase jinak než ve školních lavicích, kdy dobrovolně brzy ráno staví těžké bedny, tahají kabely. Na dvoře byl nezvyklý klid, svítilo slunce, už tenhle okamžik měl energii," líčí své pocity při přípravách Daniela Rosůlková.

I tohle byl jeden ze silných momentů akce, která přinesla nymburským studentům především mimořádnou příležitost srovnání ČR s odlišnými zeměmi a jejich sociální, ekonomickou, politickou i kulturní situací. Díky tomu mohou uvažovat o tom, zda budou moci v budoucnu přispět ke změně.

Autor: Ivana Šmejdová

16.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Okoř 2017.
58

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Už po osmnácté se konalo na kolbišti Pod Hůrou Semické derby koňských spřežení.
36

OBRAZEM: Koňská spřežení se sjela do Semic

Odehrál se 4. ročník festivalu Rock of Sadská

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Hudební festival Rock of Sadská rozjel u jezera rockovou smršť v pátek v 17 hodin a pokračoval v sobotu od 12 hodin. Hlavní hvězdou byl letos newyorský Pro-Pain, ale i řada dalších zahraničních jmen stála za to, například Ost+Front, Parasite Inc. nebo Voice of Ruin.

OBRAZEM: Labe zažilo paddleboarding

Nymburk – Zažít zábavu a přilákat lidi k vodě byl cíl pořadatelů sobotní soutěže v paddleboardingu, která se konala na Labi v areálu Vesláku.

OBRAZEM: Zdeněk Troška po roce opět diktoval

Přerov nad Labem - Skanzen v pohádkách Zdeňka Trošky je už tradiční srpnová akce, kterou připravuje k radosti stovek nadšených dětí i dospělých Polabské muzeum. Před desátou hodinou v sobotu dopoledne stála k pokladně u vstupu do skanzenu dlouhá fronta.

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Mladá Boleslav – Tahle rodina si život bez sportu neumí představit. Přesněji řečeno život bez kola.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení