VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé z Byšiček a Řehačky drží tradice

Byšičky - Malebná víska, jedna z nejzachovalejších barokních vesnic na území České republiky, si po léta drží jednu hezkou tradici. Staročeské posvícení, sousedské sobotní posezení při muzice a následně nedělní mše svatá u kapličky na kruhové návsi na jeden víkend více spojí obec 
s nedalekou osadou Řehačka.

28.9.2014
SDÍLEJ:

Staročeské posvícení v ByšičkáchFoto: Deník/Josef Podolák

Samotnému veselí ale nejprve předchází pozvání. „Jedeme s muzikou na voze od domu k domu a zveme sousedy na večerní posezení do hasičské zbrojnice s hudbou a občerstvením. Je takovou tradicí, že hospodyňka z každého stavení nám do nůše vhodí svoje vlastnoručně napečené koláče a přidá nějakou korunu na večerní akci," rozkrývá scénář slavnosti předseda osadního výboru Byšičky Josef Koštíř.

A skutečně, ozdobený vůz tažený traktorem se v sobotu odpoledne vydal na cestu 
a muzika hrála břinkala.

„Tak jakou panimámo?" ptal se kapelník majordomy poté, co do nůše nasypala koláče, přispěla na akci a nalila přítomným šťopičku něčeho ostřejšího. „Tu o tom myslivci," odvětila paní Dana a kapela spustila valčík Na tý louce zelený. U dalšího stavení měli muzikanti o poznání těžší úkol, protože výběr písně nechala hospodyňka na dvou dospívajících dcerách. Dříve, než si slečny stačily objednat nějaký současný hit, kapelník s humorem zahlásil: „Cokoliv, ale Kabáty nehrajeme!" Nakonec se shodli také na nějaké té lidové písničce a jelo se 
o dům dál.

„Tato tradice se tu drží od nepaměti. Hlavními organizátory jsou byšičtí hasiči, kteří se v obci starají o většinu dění. Trochu mě mrz, že mladí nemají o udržení takových zvyků moc zájem, ale je to dáno tím, že na Řehačku jezdí hodně lidí jen na víkendy na chalupu. Ti, kteří se tu usadili natrvalo se postupně zapojují a sbližují s námi starousedlíky a do takovýchto tradičních akcí se rádi zapojují," hodnotí sousedské vztahy Josef Koštíř, nejen předseda osadního výboru, ale také aktivní člen hasičů.

Na internetových stránkách SDH Byšičky se dočteme krásnou stať o obci: „Byšičky jsou malebná vesnička jihozápadně od Lysé nad Labem. V současné hektické době plné ruchu a spěchu jsou oázou pohody, lidské soudržnosti, úcty k tradicím. V panelákovém chaosu zůstaly příkladem urbanistického řádu 
a souladu. Byšičky si zachovaly svoji historickou tvář, svým dokonalým půdorysem okrouhlice zůstaly reliktem šestnáctého století. Z ptačí perspektivy uvidíte v zeleni polí a luk s modrými skvrnami slepých ramen a stuhou Labe krásnou hvězdu vlasatici – kometu obarvenou červení střech. Jejím srdcem je kaplička mezi čtyřmi obrovskými lipami. Jak symbolické – vždyť víra držela ty, kteří tu měli domov, pevně pohromadě i v dobách nepříznivých."

--

Autor: Josef Podolák

28.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejista Jan Stehlík.

ON-LINE: Ptejte se hokejisty Jana Stehlíka

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení