VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé z Byšiček a Řehačky drží tradice

Byšičky - Malebná víska, jedna z nejzachovalejších barokních vesnic na území České republiky, si po léta drží jednu hezkou tradici. Staročeské posvícení, sousedské sobotní posezení při muzice a následně nedělní mše svatá u kapličky na kruhové návsi na jeden víkend více spojí obec 
s nedalekou osadou Řehačka.

28.9.2014
SDÍLEJ:

Staročeské posvícení v ByšičkáchFoto: Deník/Josef Podolák

Samotnému veselí ale nejprve předchází pozvání. „Jedeme s muzikou na voze od domu k domu a zveme sousedy na večerní posezení do hasičské zbrojnice s hudbou a občerstvením. Je takovou tradicí, že hospodyňka z každého stavení nám do nůše vhodí svoje vlastnoručně napečené koláče a přidá nějakou korunu na večerní akci," rozkrývá scénář slavnosti předseda osadního výboru Byšičky Josef Koštíř.

A skutečně, ozdobený vůz tažený traktorem se v sobotu odpoledne vydal na cestu 
a muzika hrála břinkala.

„Tak jakou panimámo?" ptal se kapelník majordomy poté, co do nůše nasypala koláče, přispěla na akci a nalila přítomným šťopičku něčeho ostřejšího. „Tu o tom myslivci," odvětila paní Dana a kapela spustila valčík Na tý louce zelený. U dalšího stavení měli muzikanti o poznání těžší úkol, protože výběr písně nechala hospodyňka na dvou dospívajících dcerách. Dříve, než si slečny stačily objednat nějaký současný hit, kapelník s humorem zahlásil: „Cokoliv, ale Kabáty nehrajeme!" Nakonec se shodli také na nějaké té lidové písničce a jelo se 
o dům dál.

„Tato tradice se tu drží od nepaměti. Hlavními organizátory jsou byšičtí hasiči, kteří se v obci starají o většinu dění. Trochu mě mrz, že mladí nemají o udržení takových zvyků moc zájem, ale je to dáno tím, že na Řehačku jezdí hodně lidí jen na víkendy na chalupu. Ti, kteří se tu usadili natrvalo se postupně zapojují a sbližují s námi starousedlíky a do takovýchto tradičních akcí se rádi zapojují," hodnotí sousedské vztahy Josef Koštíř, nejen předseda osadního výboru, ale také aktivní člen hasičů.

Na internetových stránkách SDH Byšičky se dočteme krásnou stať o obci: „Byšičky jsou malebná vesnička jihozápadně od Lysé nad Labem. V současné hektické době plné ruchu a spěchu jsou oázou pohody, lidské soudržnosti, úcty k tradicím. V panelákovém chaosu zůstaly příkladem urbanistického řádu 
a souladu. Byšičky si zachovaly svoji historickou tvář, svým dokonalým půdorysem okrouhlice zůstaly reliktem šestnáctého století. Z ptačí perspektivy uvidíte v zeleni polí a luk s modrými skvrnami slepých ramen a stuhou Labe krásnou hvězdu vlasatici – kometu obarvenou červení střech. Jejím srdcem je kaplička mezi čtyřmi obrovskými lipami. Jak symbolické – vždyť víra držela ty, kteří tu měli domov, pevně pohromadě i v dobách nepříznivých."

--

Autor: Josef Podolák

28.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Traktoriáda a výstava historických traktorů v Košíku

Kam za letní zábavou?

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Hradozámecká noc na zámku Loučeň nabídne noční prohlídky až do rána

Loučeň – Nejlepší prohlídky ze zámecké nabídky nonstop až do rána a kapela Mirai. Tak bude vypadat Hradozámecká noc na zámku Loučeň, která se uskuteční poslední srpnovou sobotu, tedy 26. srpna. 

KRÁTCE: Most u Odřeps je zavřený

Nymbursko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Zdravotní sestry se dočkají navýšení platů o dva tisíce korun

Střední Čechy - Sestry ve Středočeském kraji si polepší o dva tisíce hrubého. Středočeští zastupitelé na včerejším mimořádném zasedání rozhodli o poskytnutí státní dotace na platy sester ve výši téměř 43,5 milionů korun. Bodem jejich jednání bylo zároveň poskytnutí dotace na platy pracovníků v sociálních službách.

Ve slabikáři je kus naší rodiny, říká syn ilustrátora Junka

Kersko /ROZHOVOR/ - Hláška z filmu Slavnosti sněženek o tom, jak malíř Junek dotčeně odmítá slepit andělíčkovi prdýlku, protože je „akademickej malíř a udělal slabikář pro děti,“ patří mezi k národním klenotům. Na svého otce, malíře a ilustrátora Václava Junka, na náš nejslavnější slabikář, na Kersko a jeho rázovité obyvatele v čele se spisovatelem Hrabalem, vzpomíná při příležitosti výstavy mistrových ilustrací a obrazů v Kersku jeho syn, úspěšný spisovatel Václav Junek mladší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení