VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šlotavský plácek se postupně proměňuje. K lepšímu!

Budiměřice, Šlotava - Veřejný prostor ve Šlotavěv sousedství říčky Trnávky, mezi místními známý pod názvem Na Plácku, doznává v poslední době výrazných změn. Objevil se tu dětský kolotoč, na instalaci čekají dvě lavičky, ale hlavně tu byly vysazeny topoly a vy-budována parkovací stání.

13.12.2016
SDÍLEJ:

Proměna šlotavského pláckuFoto: Archiv Marka Merhouta

Prostranství mezi břehem Trnávky a šlotavskými domy podél staré nymburské cesty nese malebný místní název „Na Plácku". Ještě před několika lety Trnávku lemovaly vzrostlé topoly, po nichž po zásahu Povodí Labe zbyly jen rozpadající se pařezy. To už ale není pravda. Plácek se postupně mění.

V jeho špičce je v rámci dotačního projektu Děti obci, obec dětem nově instalovaný dětský kolotoč a vysazeno několik okrasných stromů. Na montáž čekají dvě lavičky. Mohutný topol černý byl kvůli nevyhovujícímu zdravotnímu stavu na konci listopadu poražen. Místní obyvatelé již nemusí parkovat na trávě díky 15 vybudovaným zpevněným stáním.

Zřejmě nejzajímavějším počinem však bylo vysázení 14 kusů topolů, a to dobrovolnými silami více než dvaceti členů místních spolků a občanů. Materiálové náklady ve výši necelých 19 tisíc korun byly uhrazeny Nadací Partnerství za přispění společnosti Makro Cash & Carry.

„Původně jsme žádost o dotaci na výsadbu stromů sice směřovali na obnovu ovocné aleje podél staré cesty do Oupadu, ale záměr se bohužel nepodařilo naplnit vzhledem k majetkoprávním poměrům v místě zamýšlené výsadby. Vrátit stromy podél cesty, kam historicky patří, však nevzdáváme a budeme se o to snažit v rámci probíhajících pozemkových úprav," říká starosta Budiměřic Marek Merhout.

Plácek stále není v konečné formě. Stále zbývá srovnat terénní nerovnosti, aby mohl být bez problémů strojově sečen, a na jaře vysadit okrasné keře. „Příští rok se budeme věnovat i zarostlým břehům Trnávky. Alespoň té části, které je nejvíce na očích, byť jde o povinnost správce toku," naznačuje plán vedení obce starosta Merhout.

Krátká videa jak ze sázení nových topolů, tak z kácení starého stromu si můžete prohlédnout ve webové videotéce obce. Více najdete na http://www.budimerice.cz/news/premena-slotavskeho-placku/.

Autor: Ivana Šmejdová

13.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Okoř 2017.
58

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Už po osmnácté se konalo na kolbišti Pod Hůrou Semické derby koňských spřežení.
36

OBRAZEM: Koňská spřežení se sjela do Semic

Odehrál se 4. ročník festivalu Rock of Sadská

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Hudební festival Rock of Sadská rozjel u jezera rockovou smršť v pátek v 17 hodin a pokračoval v sobotu od 12 hodin. Hlavní hvězdou byl letos newyorský Pro-Pain, ale i řada dalších zahraničních jmen stála za to, například Ost+Front, Parasite Inc. nebo Voice of Ruin.

OBRAZEM: Labe zažilo paddleboarding

Nymburk – Zažít zábavu a přilákat lidi k vodě byl cíl pořadatelů sobotní soutěže v paddleboardingu, která se konala na Labi v areálu Vesláku.

OBRAZEM: Zdeněk Troška po roce opět diktoval

Přerov nad Labem - Skanzen v pohádkách Zdeňka Trošky je už tradiční srpnová akce, kterou připravuje k radosti stovek nadšených dětí i dospělých Polabské muzeum. Před desátou hodinou v sobotu dopoledne stála k pokladně u vstupu do skanzenu dlouhá fronta.

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Mladá Boleslav – Tahle rodina si život bez sportu neumí představit. Přesněji řečeno život bez kola.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení