Ty vznikají kvůli tomu, že z nemocnic v Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi, Benešově a Příbrami si lze léky předepsané na recept odnést levněji než z většiny ostatních lékáren – regulační poplatky za položku na receptu v nich totiž za pacienty platí kraj. V ostatních lékárnách tyto poplatky zpravidla pacienti musí platit i nadále – pouze pár soukromých lékáren ve větších středočeských městech na iniciativu kraje zareagovalo a zaplacené regulační poplatky zákazníkům vracejí ve formě příspěvků na věrnostní karty.

Důsledkem levnějších léků je ovšem dlouhé čekání v lékárnách krajských nemocnic. Zvýšený zájem jsme kvůli zrušení poplatků čekali, ovšem tak vysoký ne,“ připustil hejtman David Rath. Jedním dechem ale dodal, že již podniká kroky k tomu, aby nedůstojné fronty lidí sjíždějících se ze širokého okolí, kteří se nevejdou do prostor lékáren, a tak i desítky minut musejí čekat venku na mrazu, z krajských nemocnic zmizely – a zájemci byli řádně obslouženi bez delšího postávání před dveřmi lékárny. „Omlouváme se všem občanům, kteří nyní musejí čekat na výdej leků. Situací se však intenzivně zabýváme,“ konstatoval Rath.

Situaci v lékárnách již skutečně o víkendu projednával s řediteli nemocnic. Dohodli se na posílení provozu lékáren zaměstnáním dalších lékárníků i pomocných pracovníků, kteří budou například vybalovat materiály, aby odlehčili práci lékárenským laborantům. A nejen to. „V provozech, kde to bude možné, se plánují stavební úpravy, aby bylo více výdejních míst,“ slibuje zlepšení Berill Mascheková z krajského úřadu. Kromě pacientů by si přitom měli polepšit i samotní zaměstnanci lékáren. „Těm vedení nemocnic přislíbilo vyšší odměny, které zohlední mnohonásobný nárůst klientů lékáren – a tudíž i větší pracovní výkony v uplynulých dnech,“ doplnila Mascheková.

Za pravdu dává hejtmanovi i Barbora Svobodová z Benešova – i když, jak připouští, slib zrušení poplatků ji nepřiměl k tomu, aby v krajských volbách šla odevzdat svůj hlas ČSSD. „Nezajímá mě, kdo tam sedí. Pro mě je důležité, že ušetřím. A že jsem tu čekala tři čtvrtě hodiny? Za tu stovku ušetřenou za tři položky na receptu mi to stojí,“ řekla Deníku.

Zaznívají ovšem i hlasy opačné. Ozývají se lidé, kteří by prý poplatky rádi zaplatili, jen kdyby v krajských lékárnách nemuseli na obsloužení čekat. Ti volají i po zřízení speciálních okének, kde by se poplatky vybíraly jako dřív – avšak bez front. S něčím podobným se ale v krajských nemocnicích zatím nepočítá. Taková „okénka“ totiž představuje většina jiných lékáren v okolí…

Hejtman Rath se sice občanům omlouvá za dlouhé čekání – do jisté míry ho však fronty před lékárnami nevybírajícími regulační poplatky těší. Obrovský zájem totiž dává za pravdu jeho slovům o tom, že poplatky lidi trápí a jsou pro ně ekonomickou zátěží. Byť se to političtí protivníci zvláště z řad ODS snažili zpochybňovat. A počet lidí využívajících dar od kraje v podobě uhrazení poplatků mu dodává sil do dalších půtek s oponenty. „Hejtman a předseda zdravotnického výboru Poslanecké sněmovny David Rath vyzývá novou ministryni zdravotnictví Danielu Filipiovou, aby začala jednat s opozičními poslanci o celoplošném zrušení poplatků,“ konstatovala Mascheková.