VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesní klub Skřítek: špinavé ruce se přeci dají umýt!

Milovice - Vše si ohmatat a tak poznávat svět mohou děti v milovické přírodě ve všech obdobích. 

13.3.2012
SDÍLEJ:

Každý den je příroda jiná a nabízí různé hry a poznání. Foto: Deník/ Olga Havránková

Svobodný pohyb 
v přírodě, poznávání okolního světa všemi smysly, vztah k přírodě, zvířatům i lidem. To je velmi stručné shrnutí činnosti Lesního klubu Skřítek 
v Milovicích. Ten je součástí pilotního projektu Ministerstva životního prostředí ČR.

„S dětmi venku za každého počasí bez zdí a plotů“ je hlavní myšlenka klubu na způsob lesní školky, která funguje nejblíž v Praze. V Milovicích klub Skřítek otevřel v září 2010 a je o něj velý zájem. Letos mají tři tety na starost čtrnáct dětí ve věku 2,5 až 3,5 roku.

„Můžeme se dětem věnovat více individuálně, než v kamenné školce, proto také nenavyšujeme počet dětí. Některé maminky byly překvapené, že dítě vezmeme do náruče, to by mělo být jednak přirozené a je to součástí haptiky, tedy neverbální komunikace,“ rozpovídala se v lese mezi pobíhajícími „skřítky“ Gábina Tlapáková, koordinátorka Lesního klubu Skřítek Milovice.

Pohlazení také třeba zvířátka, péče o ně, výroba krmítek pro ptáčky, příprava svačiny, ale i řezání dřeva pilkou. To vše si děti zkouší vlastníma rukama v duchu hesla, že ruka je nástrojem ducha, nebo pomoz mi, abych si pomohl sám. Že vám to připomíná zásady Montessori školky? Je to tak, jen se praktikují v otevřeném prostoru lesa.

Zatím tráví děti venku celé dopoledne dvakrát týdně, od září 2012 by to mělo být každý den. „Nyní máme zázemí v Rodinném centru Milovice, město nám vychází vstříc a snad tak získáme pozemek, kde bychom postavili své zázemí pro pomůcky nebo čtení a svačinku v zimě,“ doufá teta Gábina.

S dětmi totiž běhali venku
i v letošních desetistupňových mrazech a k naprosté spokojenosti. Děti po takovém dopoledni ulehnou bez řečí ke kvalitnímu spánku a také jsou méně často nemocné.

Autor: Olga Havránková

13.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Staroslavná Budeč
9

Rotunda na hradišti Budeč je nejstarší českou stavbou

Zdeněk Troška zkoušel z pravopisu návštěvníky skanzenu
23

KRÁTCE: Troška ukáže své pohádky

Centrum Nymburka hyzdí výkopy kvůli úniku plynu

Nymburk - Před radnicí na náměstí a u soudu v ulici Na Fortně. To jsou dvě místa, kde aktuálně rostou výkopy, které znepříjemňují především chodcům pohyb po centru města.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

KRÁTCE: V týdnu pozlobí pyly bylin

Nymbursko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

V Milovicích by se mohly vyrábět letecké motory

Milovice - Kolem pěti set pracovních míst by mohlo vzniknout v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. Pokud si tuto lokalitu vybere pro své aktivity společnost GE Aviation Czech, přední světový výrobce proudových, turbovrtulových a turbohřídelových motorů, dílů a integrovaných systémů pro komerční, vojenské, obchodní a obecné letectví. Její zástupci podepsali se Středočeským krajem dohodu o spolupráci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení