VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesní klub Skřítek: špinavé ruce se přeci dají umýt!

Milovice - Vše si ohmatat a tak poznávat svět mohou děti v milovické přírodě ve všech obdobích. 

13.3.2012
SDÍLEJ:

Každý den je příroda jiná a nabízí různé hry a poznání. Foto: Deník/ Olga Havránková

Svobodný pohyb 
v přírodě, poznávání okolního světa všemi smysly, vztah k přírodě, zvířatům i lidem. To je velmi stručné shrnutí činnosti Lesního klubu Skřítek 
v Milovicích. Ten je součástí pilotního projektu Ministerstva životního prostředí ČR.

„S dětmi venku za každého počasí bez zdí a plotů“ je hlavní myšlenka klubu na způsob lesní školky, která funguje nejblíž v Praze. V Milovicích klub Skřítek otevřel v září 2010 a je o něj velý zájem. Letos mají tři tety na starost čtrnáct dětí ve věku 2,5 až 3,5 roku.

„Můžeme se dětem věnovat více individuálně, než v kamenné školce, proto také nenavyšujeme počet dětí. Některé maminky byly překvapené, že dítě vezmeme do náruče, to by mělo být jednak přirozené a je to součástí haptiky, tedy neverbální komunikace,“ rozpovídala se v lese mezi pobíhajícími „skřítky“ Gábina Tlapáková, koordinátorka Lesního klubu Skřítek Milovice.

Pohlazení také třeba zvířátka, péče o ně, výroba krmítek pro ptáčky, příprava svačiny, ale i řezání dřeva pilkou. To vše si děti zkouší vlastníma rukama v duchu hesla, že ruka je nástrojem ducha, nebo pomoz mi, abych si pomohl sám. Že vám to připomíná zásady Montessori školky? Je to tak, jen se praktikují v otevřeném prostoru lesa.

Zatím tráví děti venku celé dopoledne dvakrát týdně, od září 2012 by to mělo být každý den. „Nyní máme zázemí v Rodinném centru Milovice, město nám vychází vstříc a snad tak získáme pozemek, kde bychom postavili své zázemí pro pomůcky nebo čtení a svačinku v zimě,“ doufá teta Gábina.

S dětmi totiž běhali venku
i v letošních desetistupňových mrazech a k naprosté spokojenosti. Děti po takovém dopoledni ulehnou bez řečí ke kvalitnímu spánku a také jsou méně často nemocné.

Autor: Olga Havránková

13.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poznejte náš venkov byl název víkendové akce, kterou uspořádala Místní akční skupina Svatojiřský les již tradičně na farmě Pojedy.
35

OBRAZEM: Řemesla, hudbu, tanec i dobré jídlo zažili lidé v Pojedech

Dožínkovou slavnost V zámku a v podzámčí uspořádalo Polabské muzeum společně s obcí Přerov nad Labem a majitelem zámku Českým rozhlasem už tradičně ve skanzenu a přilehlém zámku.
65

OBRAZEM: Arcivévoda byl spokojen s úrodou

Nymburské pivní speciály uspěly v Žatci

Žatec, Nymburk - Prestižního klání mezi řadou českých pivovarů se na Dočesné v Žatci zúčastnil i ten nymburský. A přivezl si dvě ocenění. V rámci anonymní degustace, tedy bez toho, aniž by ochutnávající věděli, z jakého pivovaru vzorek je, uspěly dva nymburské speciály. 

OBRAZEM: Zahrada zemědělky zažila přírodní festival Díkuvzdání

Poděbrady – Zahrada u zemědělské školy v Poděbradech se stala místem konání festivalu Díkuvzdání, který měl ukázat, co všechno nám dává příroda k dispozici a jak se produkty z ní dají využít, v mnoha případech velmi netradičně. A tak účastníci festivalu měli možnost například ochutnat tatarák z brambor, výtečné pomazánky z červené řepy, brambor nebo dýně, které včetně dalších zajímavých pochutin připravili studenti Středního odborného učiliště společného stravování Poděbrady.

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení