VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šikana může být plíživá. 
A nemusí v ní jít jen o rvačky

Nymburk - Šikana, včetně té školní, může mít různé podoby. Vždy však silně ovlivňuje život dítěte

19.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Třináctiletý Honza se stal ve škole obětí šikany. Nikdo si toho dlouho nevšímal. Jak to? Neměl modřiny, nechodil domů zbitý ani špinavý. Přesto byla jeho situace poměrně vážná.

Honza je úspěšným žákem základní školy. Dobře se učí, rád sportuje a chodí do dvou kroužků. Nechodí nijak zvláštně oblékán, má, stejně jako každý dnešní teenager, moderní mobilní telefon a počítač. Přesto se stal obětí šikany ze strany spolužáků.

Začalo to nenápadně, rádoby vtipnou nadávkou na Facebooku. Honza se rozhodl to  ignorovat, protože útočníkem byl oblíbený zlobivec, jehož provokace obdivovala celá třída. Ale postupně začalo na jeho facebookovém účtu nadávek přibývat, a to i od ostatních spolužáků.

„Kápo, který s nadáváním začal, strhl postupně na svou stranu téměř celou třídu. A žáci měli pocit, že mají  jen dvě možnosti: být v jeho přízni, nebo být  přehlíženi," říká Simona Kopicová, vedoucí Centra primární prevence Středočeského kraje. Skoro všichni si bohužel vybrali první možnost a z Honzy se stal třídní outsider.

Honzovi rodiče si dlouho ničeho nevšímali. Až jednou přišel Honza domů s pětkou, což nebylo obvyklé, a tak se začali ptát. Honza se jim svěřil, zjistili, že šikanování syna trvá skoro rok. Proto se ihned obrátili na třídní učitelku 
a začali situaci společně řešit.

Nakonec se problém podařilo úspěšně vyřešit. Byl otevřen jednak v rámci pravidelných besed primární prevence, jednak jej začali řešit sami učitelé. Hoch, který šikanování vedl, přestoupil na jinou školu a jeho největší pomocníci dostali přísné tresty.

Téma šikany bylo proto zařazeno do minimálního preventivního programu a s žáky jej pravidelně probírají lektoři primární prevence rizikového chování ze Semiramis o. s. Školením prošli i učitelé, kteří teď mají mnohem větší šanci rozpoznat rizikové chování včas.

Nutno však připomenout, že škola vše nevyřeší. Proto by měl v závěru zaznít vzkaz rodičům. Oni jsou těmi, kteří znají své dítě nejlíp, kteří k němu mají nejblíž. Tedy – měli by.  A proto všímejme si svých dětí, věnujme jim co nejvíc času. Jedině tak máme šanci zachytit signály něčeho negativního  a pomoci jim.

Kontakt na Centrum primární prevence Středočeského kraje Semiramis: Simona Kopicová, tel.: 733 184 995, kopicova@os-semiramis.cz.

Autor: Ivana Šmejdová

19.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sokolečská lávka v režii místních sokolů a dobrovolných hasičů přinesla báječnou zábavu.
53

FOTO: V Sokolči se vody nikdo nebojí

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

KRÁTCE: Autobusová síť se mění

Nymbursko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Festival Brod 1995 se definitivně vrátil do místa vzniku Rock for People

Český Brod /FOTOGALERIE/ – Původně to měla být před třemi lety jen oslava dvacetin festivalu Rock for People, který se na českobrodském hřišti Na Kutilce zrodil, když ale areál přestal stačit, přestěhovali jej pořadatelé do Hradce Králové. Nakonec se ale zrodila tradice – vzpomínkový festivalový den za rok nahradil koncert kapely Stromboli a další rok opět festival.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení