VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři z Luxoru vzpomínali na Polsko s velvyslankyní

Poděbrady - Velvyslankyně Polska Grażyna Bernatowicz přijala pozvání do poděbradského Luxoru

25.6.2015
SDÍLEJ:

Velvyslankyni Polska Grażynu Bernatowicz přivítal v poděbradském Luxoru ředitel Jaromír Novák.Foto: Milan Čejka

Vedení Domova seniorů Luxor Poděbrady pokračuje v seznamování svých klientů s evropskými zeměmi. Do Luxoru tedy už několik let přijíždějí zástupci jejich ambasád. Tentokrát přijala pozvání mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Polské republiky v České republice Grażyna Bernatowicz. 
V jejím doprovodu byla 
i radní velvyslanectví Izabella Wollejko-Chwastowitz.

Vzácná návštěva se v rámci uspořádaného Dne Polska dočkala srdečného přijetí ze strany ředitele Jaromíra Nováka a dalších zaměstnanců domova. Nejprve byla velvyslankyně ve vyzdobené jídelně upřímně uvítána podle klasického slovanského zvyku, tedy chlebem a solí. Všichni přítomní si potom rádi připili polským jablečným vínem (ciderem). „Polsko je vedle Slovenska naším blízkým sousedem. Oba naše národy spojuje bohatá historie, současnost 
a určitě i nadějná budoucnost. Dobře vím, že řada našich seniorů Polsko navštívila a má na vaši krásnou zemi mnoho pěkných vzpomínek," uvedl kromě jiného Jaromír Novák. Velvyslankyně ve svých slovech zdůraznila, že senioři zůstávají důležitou a zkušenou složkou společnosti jak v Polsku, tak i v České republice. „Určitě by se na ně nemělo zapomínat, mnozí z nich se zapojují do aktivního společenského života. Otázkou zůstává, jestli se znalostí a dovedností seniorů dostatečně využívá a zda jim společnost dokáže pomáhat," upozornila Grażyna Bernatowicz.

Obyvatelé Luxoru dále zhlédli krátký videoprogram, který přiblížil našeho severního souseda. Snímek zachytil proměny Polska za posledních pětadvacet let a zachytil několik atraktivních turistických destinací. Potom se v jídelně rozproudila bohatá a neformální beseda. Během ní zejména seniorky zavzpomínaly na svoje návštěvy polských měst nebo historických památek. Řeč se také zavedla na odlišnosti nebo podoby polské a české kuchyně. Velvyslankyně ještě položila velký důraz na rozvoj vzájemného cestovního ruchu. „Jedině stálým a hlubším poznáváním se naše národy budou více sbližovat, tím se také mohou bořit bariéry, které se někdy objevují," připomněla ambasadorka.

Den Polska v Luxoru nabídl klientům také stylové polední menu. Kuchařky připravily polévku z červené řepy a jako hlavní jídlo se podávaly zapečené brambory se zelím a uzeným masem. Na závěr si velvyslankyně se zájmem prohlédla některé pokoje, ve kterých senioři bydlí. Zvlášť srdečného přijetí se jí dostalo od Jarmily Gabrielové a Milušky Třešňákové. S oběma se ráda a ochotně nechala vyfotit. 
V rámci programu návštěvy zavítala polská velvyslankyně ještě do poděbradských lázní a byla přijata na místní radnici.

MILAN ČEJKA

Autor: Redakce

25.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sokolečská lávka v režii místních sokolů a dobrovolných hasičů přinesla báječnou zábavu.
53

FOTO: V Sokolči se vody nikdo nebojí

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

KRÁTCE: Autobusová síť se mění

Nymbursko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Festival Brod 1995 se definitivně vrátil do místa vzniku Rock for People

Český Brod /FOTOGALERIE/ – Původně to měla být před třemi lety jen oslava dvacetin festivalu Rock for People, který se na českobrodském hřišti Na Kutilce zrodil, když ale areál přestal stačit, přestěhovali jej pořadatelé do Hradce Králové. Nakonec se ale zrodila tradice – vzpomínkový festivalový den za rok nahradil koncert kapely Stromboli a další rok opět festival.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení