VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Keře u přechodů podle čtenářů Deníku ohrožují životy chodců

Nymbursko - Podle zkušeností policistů nasvětlené přechody zvyšují bezpečnost chodců na silnicích. Některým přechodům však podle lidí ani světla nepomohou.

23.10.2008
SDÍLEJ:

Jeden z nebezpečných přechodů pro chodce na Nymbursku je i v Kostomlatech nad Labem za odbočkou na Rozkoš.Foto: DENÍK/Olga Ševčíková

Špatná viditelnost nebo nešťastné umístění blízko frekventovaných křižovatek. To jsou podle lidí největší nedostatky řady přechodů pro chodce v ulicích Nymburska. Háček je v tom, že většina přechodů, na které lidé Deník upozornili, se nachází na krajských silnicích. S řešením problému na těchto komunikacích však obce nemají zrovna pozitivní zkušenosti. Například v Sadské se nastříkání nových přechodů v ulici Hálkova dočkali až poté, co se zde stalo neštěstí.

Za nejvíce problémové považují lidé právě ty přechody, které jsou umístěny v křižovatkách. „Jeden takový přechod máme v Kostomlatech, když se odbočuje na Stratov. Divím se, že tam ještě nedošlo k neštěstí… Je naprosto neviditelný a navíc skrytý za keři,“ píše na webu Nymburského deníku Alena.

Za naprosto lahůdkový považuje Zuzana přechod ve Velkém Zboží. „Je umístěný v pravotočivé zatáčce a chodce není vidět přes roh domu. Takže při jízdě od Poděbrad si můžete tipnout, jestli vám tam někdo vkročí či ne,“ píše.

Ale i v Nymburce chodci na pár takových „lahůdkových“ přechodů natrefí. Za zmínku stojí například přechod za nadjezdem v ulici V Kolonii. Ten je vyznačen téměř souběžně s křižovatkou. A o kousek dál, u úřadu práce, pokud chce chodec přejít po přechodu, jak by správně měl, skončí ve stromě.
Za nebezpečný považuje Lucie Brzáková z Nymburka i přechod u Lidlu. „Spousta lidí se přes tento nebezpečný přechod bojí přejít z důvodu vysokých keřů, které jsou osázeny blízko vozovky a svoji výškou ohrožují viditelnost řidiče. Toto nepřehledné či nebezpečné místo je hned za kruhovým objezdem při výjezdu z Nymburka směrem na Kolín. Několikrát již zde mohlo dojít ke střetu automobilu s chodcem. Dnes a denně tudy prochází mnoho lidí na nákup, ale také naopak zde projede spousta automobilů,“ napsala do redakce Nymburského deníku.

Jeho přemístění by však prý bylo problematické. Vedoucí odboru správy a rozvoje městského majetku nymburské radnice Vlastimil Janda však řekl, že na tento problém upozorní Lidl, kterému pozemek s keři patří.

Podle zkušeností Nymburáků je další nebezpečný přechod na Boleslavské ulici u Nároďáku. „Za šera ráno i večer, když proti sobě jedou vozidla s rozsvícenými světly, tak často chodce uvidíte až před kapotou. Je tam špatně vidět a také ti, co přecházejí vozovku, velice moc spěchají,“ myslí si Hana.
Právě na tomto místě by měl ještě v tomto roce vzniknout nasvětlený přechod. V loňském roce jich v Nymburce přibylo devět. Další jsou v plánu. Nově by se měly objevit na těch nejfrekventovanějších silnicích. „Šest nasvětlených přechodů bude do konce tohoto roku hlavně na Boleslavské silnici,“ řekl Janda. Vzniknout by podle něj měly na křižovatkách s ulicemi Komenského, 28. října, Husova, V Kolonii, na Všechlapském vrchu a pak také u lávky přes Valy v ulici Velké Valy.

Nasvětlené přechody si pochvalují nejen chodci a řidiči, ale i policisté. „Tyto přechody určitě přispívají bezpečnosti. Doposud jsme na nich žádnou nehodu nezaznamenali,“ řekl šéf dopravní policie v Nymburce Josef Ulrich

Autor: Olga Ševčíková

23.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nymburk zažil bitvu z I. světové války.
37

Milovice čeká velká rekonstrukce bitvy u Zborova

Nymburské Gymnázium Bohumila Hrabala se zapojilo i letos do mezinárodního projektu EDISON.
19

OBRAZEM: Projekt EDISON učí studenty toleranci

OBRAZEM: Vzpomněli na výsadkovou skupinu Silver A

Senice - Příběh legendární výsadkové operační skupiny Silver A znovu ožil v neděli v Senicích. Pietní a vzpomínková slavnost Pocta statečným připomněla 75. výročí úspěšného působení skupiny v okupované vlasti, ale bohužel i její tragický konec.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Na tábor už se těší skauti z nymburského Krahujce

Nymburk - Týmová spolupráce, zručnost, samostatnost, to vše jsou vlastnosti, které u dětí rozvíjejí tradiční skautské tábory. Nezbytnou součástí je pobyt v přírodě, kde děti stráví celých čtrnáct dní. Na tradiční skautské tábory vyjedou i letos oddíly nymburského skautského střediska Krahujec.

Filmaři točí v našem regionu scény z války i pohádky

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Zahraniční i české filmové a televizní produkce mají zažité lokality, ve kterých vždy najdou potřebné kulisy ke svým filmovým scénám. A to bez ohledu na dobu, ve které se děj odehrává. Například bývalé vojenské prostory u Milovic se často objeví ve válečných scénách, nedávno se na tomto místě točila i bitva z dob povstání sedláků. Mělnická nemocnice se zase stala kulisou pro příběh o lásce, který nese název Májová romance doktora Mráze. Boleslavská věznice si zahrála v americkém velkofilmu Mission Impossible: Ghost Protocol, nebo dramatu Lidice.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies