Máme se bát letos dalších povodní? Otázka, při které se na Nymbursku sevře hrdlo především obyvatelům Poděbrad a Vestce. A současný průzkum ukazuje, že právem.

Pravidelně bývají pod vodou některé poděbradské čtvrti. Nejhůř bývá tradičně zasažený Polabec. A velké vody se má proč bát i letos. Slibované třímetrové stěny tvořící hráze jsou zatím v nedohlednu. „Musí se provést změny územního plánu. Město pak vydá územní rozhodnutí. Zpracuje se projektová dokumentace. V současné době máme podány projekty na výstavbu stěn na ministerstvu zemědělství. Věřím, že alespoň tři místa projdou. Skupice, Polabec a lokalita Na Hrázce, která by měla chránit Kluk. Jsou podány samozřejmě další projekty, například ve Velkém Zboží,“ konstatoval šéf odboru životního prostředí poděbradské radnice Jindřich Vondra.

Na otázku, kdy by mohly alespoň některé stěny podél Labe vyrůst, však odpovědět nedokázal. „Časově to v tuto chvíli neumím odhadnout.“ Jisté tedy je, že Poděbraďáci mohou mít z tradiční velké vody hrůzu ještě zřejmě minimálně příštích 5 let.

Snad ještě hůře, než v Poděbradech, mohou dopadnout obyvatelé Vestce. Už při minulé povodni, od které před pár dny uplynuly přesně dva roky, hrozila situace, že se protrhnou hráze nad vsí a vodav podstatě vymaže vesnici z mapy. Podle starosty Jaroslava Janaty se situace a možnost ohrožení životů a zdraví lidí nejen nezlepšila, ale naopak je možnost katastrofy ještě reálnější. „Slibují nám suché poldry, které by situaci zejména ze strany od Zábrdovic mohly vyřešit. Jenže všechno je otázka peněz, a tohle by přišlo řádově na desítky milionů korun,“ krčí rameny Janata.
Podle jeho slov měla obec přislíbenou pomoc před minulými volbami. Po nich se však změnila vláda. „A od té chvíle se s námi nikdo nebaví,“ povzdechne si Janata.

Podle jeho slov jsou v současnosti hráze daleko více rozbité, než byly v minulosti, proto by také takový nápor vody udržet nemusely. „Nebezpečí je daleko větší, než v předchozích letech,“ nechce ani domyslet možnost katastrofy starosta.

Z jeho hlasu čiši bezmoc. „Nevím, jaké škody by musela voda napáchat a kolik lidí musí zemřít, než si patřiční lidé uvědomí, o co jde, a začne se něco dít,“ doplnil Janata.

Současná obleva už na některých menších říčkách v Čechách dělá problémy. Nebezpečí už číhá přímo za humny. Například Cidlina, která také protéká částí Nymburska, má už na některých místech vyhlášen stav bdělosti.

Například v nedalekém Novém Bydžově, kde měla včera říčka výšku 153 centimetrů.