Letošní zima se hlásí o mnoho dříve než v předešlých letech. Ode dneška hlásí meteorologové noční mrazy, které mohou způsobit velké komplikace na silnicích.

Odborníci varují: letní pneumatiky ztrácí své vlastnosti už od sedmi stupňů nad nulou!

Někteří řidiči to ale stále neberou vážně. „Jezdil jsem celý život na letních gumách, tady v Polabí mi to přijde zbytečné nutit lidi k tomu, aby přezouvali. Zaplaťpánbůh to není ještě povinné za každou cenu," říká například František Kovář.

To je ale zásadní chyba. Pokud totiž způsobíte na zledovatělé silnici nebo na sněhu dopravní nehodu, pojišťovna vám nedá ani korunu. Václav Novák z jednoho z nymburských pneuservisů vidí zimní gumy jako naprostou nutnost. „Zimní guma je vyráběna z měkčího materiálu, navíc má většinou šikmý vzorek, který lépe odvádí vodu. Bohužel si lidé neuvědomují, že pneumatika je pro jejich bezpečnost na autě to nejdůležitější," má jasno. Pokud jste se rozhodli nechat vyměnit pneumatiky nyní, musíte počítat i s týdenními objednacími lhůtami.

Nezapomeňte, že od 1. listopadu do konce března je povinnost mít zimní gumy vždy, když se na vozovce objeví námraza nebo sníh.

Podle policistů jde mezi lidmi mylná informace o tom, že zimní pneumatiky jsou od 
1. listopadu povinné.

Vedoucí Dopravního inspektorátu v Nymburce Josef Ulrych říká, že o tom ministerstvo uvažovalo, ale zatím to v zákonu není. „Platí to, co bylo vloni. Pokud je na silnici sníh nebo námraza, musí mít řidič na autě zimní pneumatiky. Ale samozřejmě řešíme případ od případu. Pokud pojede starší člověk za sluníčka na nákup, mezitím se zatáhne a nasněží, můžeme v takovém případě přestupek vyřešit domluvou," říká Josef Ulrich 
s tím, že pokud někdo ale zaviní nehodu kvůli výše popsanému stavu vozovky, může řidič dostat pokutu až dva tisíce korun. „V takových případech ale bývá příčinou nehody také například nepřiměřená rychlost a další přestupky," vysvětlil vedoucí inspektorátu.