VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptali jste se on-line pořadatele 24 hodin čtení Martina Váchy

Poděbrady - Martin Vácha připravuje už mnoho let každoroční maraton čtení, který vznikl jako vzpomínka na Sametovou revoluci. On sám se aktivně revolučních událostí v Poděbradech zúčastnil. Měl v té době i svoji kapelu.

11.11.2009
SDÍLEJ:

Martin Vácha Foto: DENÍK/Milena Jínová

Ačkoliv vás vůbec neznám, z vašich odpovědí mám trochu pocit, že jste takový malý Jára Cimrman. Alespoň podle šíře vašich zájmů (literatura, vynálezectví, občanské aktivity…) Co třeba takhle oblast sportu? Nechystáte nějaký průnik v této oblasti? Třeba vzduchoplavectví:-)
evelín


Ne, skutečně nechystám. Na sporty jsem byl vždy levý, i když jsem prodělal parašutistický výcvik. Skočil jsem si jen třikrát. Ještě rád jezdím na koni.

Dobrý den! Jak se Vám líbí akce Kniha mého srdce? Prozradíte, která je ta Vaše? Vím, že jich musí být hodně, když pořádáte tak bohulibou seanci nonstop čtení. Zkuste:) Díky, pozdravy
Leoš, Dvory


Často mne lidé zaměňují s bratrem Petrem, autorem první z těchto knih. Pochvala patří jemu. Sám jsem žádnou knihu nenapsal, ale píši básně, povídky a texty písní.

Pane Vácho, já jsem pro veškerou legraci a párkrát jsem se byl na čtecích maratónech podívat. Ale i když jsme tam byl třeba těsně po obědě, nikdy tam moc lidí nebylo, třeba kolem pěti, deseti. Jak to řešíte v noci? Nečtou občas autoři sami pro sebe?
Marcel Janoušek, Poděbrady


Je pravda, že v nočních blocích bylo přítomno někdy jen dvanáct lidí, leč štafeta se nepřerušila. Je zajímavé, že letos se na noc chystá poměrně dost lidí.

Vážený jmenovče! Jsem moc rád, že jste zase obnovili tradici čtení. Moc vám v tom fandím a držím palce. Zajímá mě, kdy se bude čist fantastická literatura. můžete mě navigovat?
Aleš Vácha


Děkuji, že fandíte naší akci, těším se, že nás navštívíte. Máme blok sci-fi, který začíná v sobotu od 23 hodin. S celým předběžným programem se můžete seznámit v Poděbradských novinách nebo na www.dsj.cz. Vyloženě fantastická literatura zatím není zastoupena, což můžete napravit vlastním příspěvkem.

Pane Vácho, hrajete ještě? A pokud ano, proč o vás není slyšet?
Alena, Poděbrady


Ano, stále hraji, jak na kytaru, tak na heligonku. Byl jsem i ve finále autorské Porty v Jihlavě. Dnes hraji pro pobavení a v příležitostně různých klubech. V úterý 17. listopadu hraji na akci k výročí revoluce, která začíná v 15 hodin u lázeňského domu Libenský a poté od 17 hodin pokračuje v kinosále na zámku.

Za prvé nám přeji hodně zdraví ke včerejšímu svátku. Ale zajímá mě, když jste byl tak aktivní v roce 1989, proč jste nešel do politiky?
Martin Kocman


Děkuji za přání, které svému jmenovci opětuji. Zajímám se především o komunální politiku, zúčastňuji se různých mítinků a zasedání poděbradské radnice. Organizoval jsem akci zástavbě části poděbradského parku. Také jsem jednou kandidoval do zastupitelstva, ale myslím si, že být politikem není moje poslání.

V listopadu jste roznášel letáky do podniků na Nymbursku. Máte z té doby nějakou příhodu z natáčení? :-)
Roman


Vzpomínám si, jak jsem roznášel letáky v podniku, ve kterém jsem pracoval. Náhle se do výrobní haly vřítil tehdejší předseda KSČ, sápal se mi po krku a řval: "Ty hajzle, já tě zabiju!" Já jsem zvolal: "Jen to udělejte, budete jedním z nich!" To už se mezi nás vrhli přítomní dělníci a začali mě chránit. Tak jsem zachránil až zmuchlané podpisové letáky. Za pár dní, když už byly poměry v naší zemi jasné, se mi omlouval, že mu jen praskly nervy.

Dobrý den, slyšel jsem, že se věnujete zajímavým vynálezům z oblasti elektroniky. Co všechno jste už vymyslel? A jak dopadl váš vynález lanovky na stožárech rádiovek? Díky za odpověď.
Milan Hlavsa


Již patnáct let se zabývám vývojem a výrobou speciálních měřících přístrojů pro snímání otáček, rychlostí a průtoků kapalin a plynů. Využití se našlo od diagnostiky těžké důlní techniky až po lékařské přístroje. Podstatným vynálezem je magnetická sonda, která je schopná zaregistrovat kupříkladu pohyb různých předmětů i přes nepřístupné kryty. Tato sonda je pantentována. Co se týče lanovky, té byl udělen patent asi před měsícem. Takže uvidíme, jestli se využije.

Ahoj Martine, jak vzpomínáš na tu listopadovou dobu, když jsme hráli v Poděbradech s kapelou na mítinkách a prožívali euforii… co ti těch dvacet let přineslo a jak se na ně díváš?
Milena Jínová


Byla to krásná doba. Jezdili jsme tenkrát po celém okrese, s námi vystupovali hudebník Jindřich Šťáhlavský a herec Václav Kotva, kteří byli v tu dobu v Poděbradech na léčení. Velkou část revolučních dnů jsem prožil v Praze, kde jsem studoval. Vzpomínám si, jak pražští taxikáři vozili studenty po Praze zadarmo nebo prodavačky v Bílé labuti rozdávaly lidem zadarmo trikolóry. Lidé měli k sobě velmi blízko.

Dobrý den, každý rok jsem navštívil vaše čtení. Je to super akce. Jak jste ji vlastně vymysleli? A kolik příspěvků je letos naplánováno a v jakém časovém horizontu?
Karel Jíra


Akce vznikla na přelomu listopadu roku 1999, jako jeden z happeningů na podporu znovuotevření poděbradského divadla Na Kovárně. Autorem hlavní myšlenky byl Dr. Ladislav Langr. Zatím počítáme s více než sedmdesáti příspěvky. Akce začíná v pátek 13. listopadu v 18 hodin a končí v sobotu 14. listopadu v 18 hodin. V průběhu akce se najde volný prostor pro neplánové příspěvky.

11.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nymburské Gymnázium Bohumila Hrabala se zapojilo i letos do mezinárodního projektu EDISON.
19

OBRAZEM: Projekt EDISON učí studenty toleranci

Příběh legendární výsadkové operační skupiny Silver A znovu ožil v neděli v Senicích. Pietní a vzpomínková slavnost Pocta statečným připomněla 75. výročí úspěšného působení skupiny v okupované vlasti, ale bohužel i její tragický konec.
24

OBRAZEM: Vzpomněli na výsadkovou skupinu Silver A

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Na tábor už se těší skauti z nymburského Krahujce

Nymburk - Týmová spolupráce, zručnost, samostatnost, to vše jsou vlastnosti, které u dětí rozvíjejí tradiční skautské tábory. Nezbytnou součástí je pobyt v přírodě, kde děti stráví celých čtrnáct dní. Na tradiční skautské tábory vyjedou i letos oddíly nymburského skautského střediska Krahujec.

Filmaři točí v našem regionu scény z války i pohádky

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Zahraniční i české filmové a televizní produkce mají zažité lokality, ve kterých vždy najdou potřebné kulisy ke svým filmovým scénám. A to bez ohledu na dobu, ve které se děj odehrává. Například bývalé vojenské prostory u Milovic se často objeví ve válečných scénách, nedávno se na tomto místě točila i bitva z dob povstání sedláků. Mělnická nemocnice se zase stala kulisou pro příběh o lásce, který nese název Májová romance doktora Mráze. Boleslavská věznice si zahrála v americkém velkofilmu Mission Impossible: Ghost Protocol, nebo dramatu Lidice.

OBRAZEM: Dechovka přilákala na kolonádu i mladé

Poděbrady - První ročník festivalu dechové hudby s názvem Hudbou k srdcím se konal na poděbradské kolonádě. Zahajovací koncert patřil těm nejpovolanějším, Městské hudbě Františka Kmocha z Kolína.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies