VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čeká nás novinka: budeme brzy třídit také bioodpad!

Víte, co je to bioodpad? Jak se třídí? Kde se skladuje? A kolik by to mohlo obyvatele měst stát? Jako první se problémem začali zabývat v Sadské.

29.12.2007
SDÍLEJ:

Budeme třídit také bioodpad?Foto: Foto:DENÍK/Petr Bělka

Bioodpad. Jeden z nových termínů, kterým se začíná zabývat nejen vedení obcí a měst. Odpad ze zahrad, parků, ale i domácností by v nejbližších letech už neměl být součástí běžného komunálního odpadu. Odvážel by se ve speciálních kontejnerech. Buď na zvláštní skládku, nebo na vlastní kompostárnu města.

Problém začali řešit zastupitelé Sadské na svém posledním letošním zasedání. S tím, že se systémem svozu a skladování bioodpadu budou zabývat během roku příštího a obyvatel by se tak měl týkat až od roku 2009.

Lidé by měli dostat nebo si odkoupit nový hnědý kontejner na bioodpad. „Poplatek za svoz odpadu by se nezměnil. Naopak, lidé by na tom měli vydělat. Bioodpad tvoří velkou část komunálního odpadu. Tímto krokem by se uvolnilo místo v běžných popelnicích,“ poznamenal vedoucí odboru správy města Jiří Jeník.

Ve větších městech, například v Praze nebo Plzni, už pilotní projekty třídění bioodpadu probíhají. U domů nebo na sběrných místech na sídlištích jsou rozmístěny speciální nádoby, takzvané composteinery, o objemu 120 nebo 240 litrů. Vyvážejí se zpravidla jednou za dva týdny.

Otázkou ale zůstává, kam svážet bioodpad. Firma Nykos, která zajišťuje svoz odpadu v Sadské, nabízí speciální skládku. „Zatímco skládkování komunálního odpadu stojí 1 600 korun za tunu, bioodpad se skládkuje zhruba za 300 až 400 korun za tunu,“ uvedl Jeník.

Někteří zastupitelé se ale domnívají, že výhodnější by bylo pořídit si skládku vlastní. „Prostory by se na to určitě našly. Stačí pořídit drtič větví nebo štěpkovač a bylo by to to nejvýhodnější řešení,“ je přesvědčen radní Pavel Kolář.

Vedení radnice se chce problémem zaobírat co nejdříve a najít nejvýhodnější systém. „V každém případě nás zřejmě separace bioodpadu, stejně jako další města v nejbližší době nemine. Je proto dobré začít uvažovat s předstihem,“ uzavřela starostka Cecilie Pajkrtová.

Co všechno je bioodpad?

Ze zahrady: listí, tráva, seno, plevel, zbytky rostlin, kořeny a listy zeleniny, větve keřů a stromů, spadané ovoce

Z domácnosti: zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina, skořápky z vajec

do speciálních kontejnerů nepatří: tekuté zbytky jídel, jedlé oleje, kosti, maso, uhynulá zvířata, biologicky nerozložitelné látky

29.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem
76

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem v komorní atmosféře

Zhruba v 19,30 hodin se ozvalo postupně několik výbuchů v garáži v historické části Benátek nad Jizerou, ve Smetanově ulici. Následně garáž začala hořet.
AKTUALIZOVÁNO
16

Večerní drama v Benátkách. V garáži vybuchly plynové lahve

OBRAZEM: V Lysé volili Miss staré koleno

Lysá nad Labem - Výstaviště v Lysé nad Labem zažilo volbu Miss. Ovšem ne ledajaké, ale Miss staré koleno. Akce, která byla součástí veletrhu Senior-Handicap, byla pořádána pro Domov na zámku. Pět odvážných zámeckých dam, Jana Goebeltová, Eva Hemrlová Eva, Františka Jelínková, Věra Švejdová a Květuše Štemberová se nejprve ocitlo v rukou vizážistek a kadeřnic, aby následně zarecitovaly báseň a osvědčily své znalosti v testu. Odborná porota v čele s režisérem Tomášem Magnuskem a Vlastimilem Harapesem nešetřila uznáním, publikum bouřlivě povzbuzovalo. Šerpu Miss nakonec získala Jana Goebeltová, uznání však patří všem dámám.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

KRÁTCE: Elán zahraje na zámku

Loučeň – Akustický koncert legendární československé skupiny Elán se uskuteční na loučeňském zámku 6. července v předvečer oslav 10. výročí otevření zámku veřejnosti.

Rodiče složitě řeší o týden delší prázdniny

Nymburk – O týden dříve zavřou Základní školy Tyršova a Komenského v Nymburce. Žákům tak začnou prázdniny už 26. června. Ředitelé obou škol museli dát dětem na poslední červnový týden ředitelské volno kvůli rekonstrukci budovy, kde je vývařovna pro 1250 školáků.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies