VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za dva roky by si měl Nymburk oddechnout od těžké dopravy

Nymburk - Ředitelství silnic a dálnicslavnostně zahájilo stavbu další etapy obchvatu města. Hotový má být v roce 2010.

6.10.2008 5
SDÍLEJ:

Dnes byla oficiálně zahájena stavba druhé části obchvatuFoto: Deník/Miroslav S.Jilemnický

Poklepáním na základní kámenv pondělízačala stavba druhé etapy obchvatu Nymburka. Samotné práce by měly začít v nejbližších dnech. Celý obchvat by měl být podle oficiálních informací hotový v říjnu 2010. Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfréda Brunclíka je ale možné, že se stavbu podaří dokončit už v červnu. Maximálně za dva roky by se tak mělo ulevit centru města, kudy vede veškerá těžká kamionová doprava.

Nejen Nymburáci, ale i řidiči, kteří musí městem denně projíždět kvůli práci, čekají na obchvat jako na smilování. Dlouhé kolony často i po metrech popojíždějících kamionů otravují nejen samotné řidiče, ale i chodce a cyklisty. „Už aby obchvat stál. Citelně se tím zkrátí trasa od a k dálnici D11,“ řekl nedávno Deníku řidič ze Všechlap.

„Právě průjezd těžké nákladní dopravy Nymburkem, konkrétně přímo jeho středem, je největším problémem průtahu silnice I/38 městem, protože je veden v současné době jediným mostem přes Labe, který nevyhovuje jak z hlediska možného zatížení, tak především šířkovým uspořádáním. Cílem výstavby obchvatu je tedy odklonění dopravy z centra města a ulehčení života lidem, kteří zde žijí,“ řekl generální ředitel ŘSD Alfréd Brunclík.

Podle ŘSD budou novým obchvatem odstraněny stávající dopravní závady, zvýšena kapacita komunikace a zároveň bezpečnost provozu nejen pro vozidla, ale především pro pěší obyvatele Nymburka. Velkým přínosem bude také podstatné zlepšení životního prostředí v centru města i přilehlých oblastech.

Centrum města by se tak za dva roky mohlo podobat loňskému létu, kdy byla na náměstí Přemyslovců kvůli rekonstrukci kamenného mostu odkloněna doprava z centra. Náměstí se podobalo pěší zóně, a klid a vzduch bez výfukových zplodin si lidé užívali. „Takový klid nepamatujeme už roky,“ pochvalovali si Nymburáci.

Na druhou stranu však panují obavy, aby se z centra Nymburka nevytratili obchodníci. „Trochu se obávám, abychom nedopadli jako v Čáslavi, kde kvůli obchvatu nastal v centru města útlum,“ řekl starosta Nymburka Ladislav Kutík.

Součástí stavby by mělo být pět nových mostů a jedna mimoúrovňová křižovatka. Druhá etapa obchvatu města naváže na první, která končí za železniční tratí v polích.

Stavba bude pokračovat přemostěním Lánské strouhy, podél kolejí seřazovacího nádraží. Následovat bude stavba dalšího mostu, a to přes Mrlinu a silnici směrem Budiměřice, kde vznikne také mimoúrovňová křižovatka.

Další most vznikne nad slepým ramenem Mrliny. Trasa druhé etapy obchvatu pak povede průmyslovou zónou, kde se zkříží se silnicí na Bobnice a vyústí na hlavní silnici na Mladou Boleslav pár metrů za odbočkou na Bobnice. Tady by měl vzniknout kruhový objezd.

Trasa druhé etapy obchvatu Nymburka měří od napojení na první etapu po ukončení kruhovým objezdem 5,9 kilometru. Náklady na stavbu jsou zhruba jedna miliarda korun.

Autor: Olga Ševčíková

Místo události:
6.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce bitvy u Lipan.
63

OBRAZEM: Lipanská mohyla ožila proslulou bitvou

Tradiční výstava modelových kolejišť opět zaujala.
37

OBRAZEM: Modely železnic přilákaly spousty návštěvníků

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.

Václav Neckář kdysi přečetl Ostře sledované vlaky přes noc

Kersko /FOTOGALERIE/ - Na letošním Hrabalově Kersku patřil k vzácným hostům. Doprovázel ho bratr Jan a skupina Bacily. Zpěváckou legendu Václava Neckáře spojuje s Bohumilem Hrabalem především slavný oskarový film Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, natočený v šedesátých letech minulého století. Tehdy třiadvacetiletý Václav Neckář v něm tehdy nezapomenutelně ztvárnil roli železničního eléva Miloše Hrmy.

Policisté jsou v pohotovosti, aby ohlídali Prahu

Praha – Hned několik velkých akcí (s očekávanou velmi početnou návštěvou) i sportovních utkání zaměstná o víkendu pražské policisty. Ti nejen budou zajišťovat bezpečnost návštěvníků, veřejný pořádek a plynulost dopravy, ale jejich specialisté spolupracovali s pořadateli už při přípravě konkrétních opatření a poskytovali jim i potřebné poradenství. Připomněla to mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

/OBRAZEM/ Depešáci v Edenu

Z koncertu v Eden Aréně přinášíme ještě pár fotek, které stále znějí ozvěnou hudby Depešáků a nadšením jejich fanoušků. Koncert, který táhlo především charisma Davida Gahana, fotil Martin Kubišta.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies