VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V boji proti domácímu násilí v regionu pomáhá prevence

Nymbursko -Domácí násilí na ženách, dětech, seniorech není jen téma pro média. Děje se kolem vás.

9.11.2010
SDÍLEJ:

Domácí násilí, šikana a pronásledování. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Nejrozšířenější a zároveň nejpodceňovanější formou násilí je násilí domácí. Páchané na členech rodiny, na těch nejbližších a nejzranitelnějších: ženách, dětech, seniorech a handicapovaných. Na Nymbursku se proti němu snaží bojovat už druhým rokem nejen poradenstvím, ale také prevencí.

Občanská poradna Nymburk, o. s. jde naproti obětem i potencionálním obětem domácího násilí, šikany a podobné trestné činnosti projektem Prevencí proti domácímu násilí a trestné činnosti. Druhým rokem se v něm zaměřuje na Milovice a Městec Králové, letos přidala Poděbrady. „Cílem projektu je přispět ke snížení násilné a majetkové trestné činnosti, k eliminaci rizikových sociálně patologických jevů a informovat osoby ohrožené domácím násilím a trestnou činností o možnostech obrany,“ uvedla poradkyně Lenka Lesařová z Občanské poradny Nymburk.

Ta má zkušenost například z milovické poradny, kde je k dispozici každé úterý od 14 do 17 hodin. „Během jednoho dne mě navštívilo třiadvacet klientů, sedm z nich z důvodu domácího násilí a ve třech případech došlo k vykázání mužů ze společné domácnosti,“ popisuje aktuální situaci Lesařová a dodává, že problémem je často ekonomická závislost ženy na násilnickém partnerovi. Proto se většinou žena zdráhá odejít nebo kritickou situaci vůbec řešit.

Jaké má oběť v takovém případě možnosti? Poradenství je bezplatné, anonymní, založené na důvěře. Občanská poradna spolupracuje s policií, která může násilníka vykázat na deset dní ze společné domácnosti. Pokud se násilí poté opakuje, je možné jej soudní cestou prostřednictvím předběžného opatření vykázat na měsíc a to lze opakovat až do jednoho roku. Tato lhůta by měla oběti dopřát čas na definitivní vyřešení své životní situace.

Podzimní besedy a přednášky pro základní a mateřské školy se zaměřují také na šikanu, sexuální deviace, problematiku spojenou s odlišným životním stylem a finanční gramotnost. Besedy pro seniory a ženy poukáží na domácí násilí, prevenci kriminality. V Milovicích probíhá kurz sebeobrany do 24. listopadu 2010. V Poděbradech se mohou klienti obracet na pobočku sociálně – právního poradenství v rámci projektu, kterou najdou na městském úřadu.

Na poděbradské radnici se ve čtvrtek 25. listopadu koná beseda u kulatého stolu u příležitosti Mezinárodního dne boje proti násilí na ženách.

Domácí násilí je staré jako lidstvo samo, ale přístup k němu se mění s vývojem společnosti. V minulosti nebylo zvykem zasahovat do vnitřích záležitostí rodiny a podřízené postavené ženy muži bylo normální i se všemi možnými důsledky. Šedesátá a sedmdesátá léta minulého století začala tento problém vynášet na světlo a postoj společnosti se začal měnit.

Domácí násilí se praktikuje fyzickým, psychickým i sexuálním týráním blízké osoby. Začíná útoky proti lidské důstojnosti, pokračuje útoky proti zdraví a vrcholí útoky proti lidskému životu.

Podrobné informace najdete na webu opnymburk.cz.

Autor: Olga Havránková

9.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František Rajtoral spáchal sebevraždu. U Doosan arény vzniklo pietní místo.
13

Rajtoralovi chyběla rodina, shodli se hráči. „Má pozitivní vliv," říká Hašek

Kotlíkové dotace (Praha). Ilustrační foto.

Kotlíkové dotace se postaraly o první koaliční krizi

AUTOMIX.CZ

OBRAZEM: Tyhle české sporťáky uměly i přes 300 km/h. A měly motory z tatrovek

Přestože má většina z nás kopřivnickou tatrovku zafixovanou z minulosti jako automobilku zaměřenou na luxusní "papalášské" limuzíny, případně jako výrobce nákladních aut, v historii najdeme i několik vozů, které se těmto definicím naprosto vymykají.

Exekuce zasáhly každého desátého dlužníka v kraji

Nymbursko - Sedmdesát tisíc korun je průměrná částka, kterou mají na krku dlužníci zasažení exekucemi ze severní části Středočeského kraje. V nelehké situaci je zhruba každý desátý obyvatel ve věku nad patnáct let.

KRÁTCE: Básnířka Eva Hrubá pokřtí knihu

Nymburk – Básnířka Eva Hrubá pokřtí svou novou knihu v divadelním představení Pojďme plout aneb Bezbřehá závrať.

AKTUALIZOVÁNO

Smutná zpráva. Fotbalista Rajtoral spáchal sebevraždu

Českým fotbalem otřásla v neděli večer tragická událost. Fotbalista František Rajtoral působící v Gaziantepsporu spáchal sebevraždu. Podle jednoho z šéfů klubu byl nalezen mrtvý ve svém domě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies