VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V boji proti domácímu násilí v regionu pomáhá prevence

Nymbursko -Domácí násilí na ženách, dětech, seniorech není jen téma pro média. Děje se kolem vás.

9.11.2010
SDÍLEJ:

Domácí násilí, šikana a pronásledování. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Nejrozšířenější a zároveň nejpodceňovanější formou násilí je násilí domácí. Páchané na členech rodiny, na těch nejbližších a nejzranitelnějších: ženách, dětech, seniorech a handicapovaných. Na Nymbursku se proti němu snaží bojovat už druhým rokem nejen poradenstvím, ale také prevencí.

Občanská poradna Nymburk, o. s. jde naproti obětem i potencionálním obětem domácího násilí, šikany a podobné trestné činnosti projektem Prevencí proti domácímu násilí a trestné činnosti. Druhým rokem se v něm zaměřuje na Milovice a Městec Králové, letos přidala Poděbrady. „Cílem projektu je přispět ke snížení násilné a majetkové trestné činnosti, k eliminaci rizikových sociálně patologických jevů a informovat osoby ohrožené domácím násilím a trestnou činností o možnostech obrany,“ uvedla poradkyně Lenka Lesařová z Občanské poradny Nymburk.

Ta má zkušenost například z milovické poradny, kde je k dispozici každé úterý od 14 do 17 hodin. „Během jednoho dne mě navštívilo třiadvacet klientů, sedm z nich z důvodu domácího násilí a ve třech případech došlo k vykázání mužů ze společné domácnosti,“ popisuje aktuální situaci Lesařová a dodává, že problémem je často ekonomická závislost ženy na násilnickém partnerovi. Proto se většinou žena zdráhá odejít nebo kritickou situaci vůbec řešit.

Jaké má oběť v takovém případě možnosti? Poradenství je bezplatné, anonymní, založené na důvěře. Občanská poradna spolupracuje s policií, která může násilníka vykázat na deset dní ze společné domácnosti. Pokud se násilí poté opakuje, je možné jej soudní cestou prostřednictvím předběžného opatření vykázat na měsíc a to lze opakovat až do jednoho roku. Tato lhůta by měla oběti dopřát čas na definitivní vyřešení své životní situace.

Podzimní besedy a přednášky pro základní a mateřské školy se zaměřují také na šikanu, sexuální deviace, problematiku spojenou s odlišným životním stylem a finanční gramotnost. Besedy pro seniory a ženy poukáží na domácí násilí, prevenci kriminality. V Milovicích probíhá kurz sebeobrany do 24. listopadu 2010. V Poděbradech se mohou klienti obracet na pobočku sociálně – právního poradenství v rámci projektu, kterou najdou na městském úřadu.

Na poděbradské radnici se ve čtvrtek 25. listopadu koná beseda u kulatého stolu u příležitosti Mezinárodního dne boje proti násilí na ženách.

Domácí násilí je staré jako lidstvo samo, ale přístup k němu se mění s vývojem společnosti. V minulosti nebylo zvykem zasahovat do vnitřích záležitostí rodiny a podřízené postavené ženy muži bylo normální i se všemi možnými důsledky. Šedesátá a sedmdesátá léta minulého století začala tento problém vynášet na světlo a postoj společnosti se začal měnit.

Domácí násilí se praktikuje fyzickým, psychickým i sexuálním týráním blízké osoby. Začíná útoky proti lidské důstojnosti, pokračuje útoky proti zdraví a vrcholí útoky proti lidskému životu.

Podrobné informace najdete na webu opnymburk.cz.

Autor: Olga Havránková

9.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Skupina Elán – Jožo Ráž, Vašo Patejdl a Jano Baláž.

KRÁTCE: Elán zahraje na zámku

Rodiče složitě řeší o týden delší prázdniny

Nymburk – O týden dříve zavřou Základní školy Tyršova a Komenského v Nymburce. Žákům tak začnou prázdniny už 26. června. Ředitelé obou škol museli dát dětem na poslední červnový týden ředitelské volno kvůli rekonstrukci budovy, kde je vývařovna pro 1250 školáků.

OBRAZEM: Žáci dostali vysvědčení o týden dříve

Nymburk - Již dnes se rozdávalo vysvědčení na Základních školách Tyršova (odkud jsou snímky ve fotogalerii) a Komenského v Nymburce. Důvodem je zahájení rekonstrukce budovy Hlaholu, kde se pro tyto dvě školy vaří. Slavnostně oblečené holčičky a kluci z prvních tříd předali přáníčka deváťákům, kteří byli přes veškeré patnáctileté sebevědomí malinko naměkko: vždyť dnes byli ve své škole opravdu naposledy… Pak už došlo ve třídách na klasický rituál posledního školního dne. Učitelka 1. A Václava Pletková přidávala svým prvňáčkům k vysvědčení kromě úsměvu a povzbudivých slov malé dárečky, děti jí přinášely květiny.

Deviant z Kolína se chytil do policejní pasti

Kolín – Více než dva týdny chodily ženy v Kolíně ven s obavami. Strach mnoha z nich nedovoloval pohybovat se v některých místech města bez mužského doprovodu. Muž, který přepadával ženy v Kolíně, sedí v cele předběžného zadržení. Chytil se do připravené pasti.

AKTUALIZOVÁNO

Vlaky kvůli noční bouřce nabraly až 80 minut zpoždění

Nymbursko - Silná noční bouřka, která se přehnala regionem, způsobila škody na majetku, ale také zpozdila vlaky o několik desítek minut.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies