VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V boji proti domácímu násilí v regionu pomáhá prevence

Nymbursko -Domácí násilí na ženách, dětech, seniorech není jen téma pro média. Děje se kolem vás.

9.11.2010
SDÍLEJ:

Domácí násilí, šikana a pronásledování. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Nejrozšířenější a zároveň nejpodceňovanější formou násilí je násilí domácí. Páchané na členech rodiny, na těch nejbližších a nejzranitelnějších: ženách, dětech, seniorech a handicapovaných. Na Nymbursku se proti němu snaží bojovat už druhým rokem nejen poradenstvím, ale také prevencí.

Občanská poradna Nymburk, o. s. jde naproti obětem i potencionálním obětem domácího násilí, šikany a podobné trestné činnosti projektem Prevencí proti domácímu násilí a trestné činnosti. Druhým rokem se v něm zaměřuje na Milovice a Městec Králové, letos přidala Poděbrady. „Cílem projektu je přispět ke snížení násilné a majetkové trestné činnosti, k eliminaci rizikových sociálně patologických jevů a informovat osoby ohrožené domácím násilím a trestnou činností o možnostech obrany,“ uvedla poradkyně Lenka Lesařová z Občanské poradny Nymburk.

Ta má zkušenost například z milovické poradny, kde je k dispozici každé úterý od 14 do 17 hodin. „Během jednoho dne mě navštívilo třiadvacet klientů, sedm z nich z důvodu domácího násilí a ve třech případech došlo k vykázání mužů ze společné domácnosti,“ popisuje aktuální situaci Lesařová a dodává, že problémem je často ekonomická závislost ženy na násilnickém partnerovi. Proto se většinou žena zdráhá odejít nebo kritickou situaci vůbec řešit.

Jaké má oběť v takovém případě možnosti? Poradenství je bezplatné, anonymní, založené na důvěře. Občanská poradna spolupracuje s policií, která může násilníka vykázat na deset dní ze společné domácnosti. Pokud se násilí poté opakuje, je možné jej soudní cestou prostřednictvím předběžného opatření vykázat na měsíc a to lze opakovat až do jednoho roku. Tato lhůta by měla oběti dopřát čas na definitivní vyřešení své životní situace.

Podzimní besedy a přednášky pro základní a mateřské školy se zaměřují také na šikanu, sexuální deviace, problematiku spojenou s odlišným životním stylem a finanční gramotnost. Besedy pro seniory a ženy poukáží na domácí násilí, prevenci kriminality. V Milovicích probíhá kurz sebeobrany do 24. listopadu 2010. V Poděbradech se mohou klienti obracet na pobočku sociálně – právního poradenství v rámci projektu, kterou najdou na městském úřadu.

Na poděbradské radnici se ve čtvrtek 25. listopadu koná beseda u kulatého stolu u příležitosti Mezinárodního dne boje proti násilí na ženách.

Domácí násilí je staré jako lidstvo samo, ale přístup k němu se mění s vývojem společnosti. V minulosti nebylo zvykem zasahovat do vnitřích záležitostí rodiny a podřízené postavené ženy muži bylo normální i se všemi možnými důsledky. Šedesátá a sedmdesátá léta minulého století začala tento problém vynášet na světlo a postoj společnosti se začal měnit.

Domácí násilí se praktikuje fyzickým, psychickým i sexuálním týráním blízké osoby. Začíná útoky proti lidské důstojnosti, pokračuje útoky proti zdraví a vrcholí útoky proti lidskému životu.

Podrobné informace najdete na webu opnymburk.cz.

Autor: Olga Havránková

9.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kmotrem nové knížky spisovatele Jana Řehounka byl profesor Pavel Pafko.
7

Novou knížku Jana Řehounka pokřtil Pavel Pafko

Profesionální hasiči změřili své síly v krajské soutěži Nejtvrdší hasič přežije
63

Profesionální hasiči změřili své síly v krajské soutěži Nejtvrdší hasič přežije

O část snůšky včelaři přišli, med ale bude

Nymbursko – Včelaři jsou stejně jako zemědělci odkázáni na rozmary počasí. To s nimi a jejich včelami letos sehrálo pěkně divokou hru. Po velmi teplých dnech na začátku jara nastalo prudké ochlazení, včely přišly o část snůšky z ovocných stromů a některé méně zakrmené se rozplodovaly a následně umíraly hlady.

AKTUALIZOVÁNO

IKEM hlásí objev: cukrovka je pryč během několika minut

Praha – Zcela nový léčebný postup, který může znamenat naději na nový život nejen pro statisíce obyvatel naší země, které trápí onemocnění cukrovkou druhého typu, ale doslova by mohl znamenat revoluční objev v lékařství pro celý svět, se chystá testovat Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Aktuálně hledá 150 tlouštíků trpících diabetem, na kterých bude ověžovat účinnost metody DiaGone vyvinuté v Izraeli. Tam se již léčbě podrobilo 27 pacientů – a to nejen s velice nadějnými výsledky, ale hlavně bez komplikací. Ukazuje se, že pacienti trpící cukrovkou mohou žít i bez cukrovky – a bez toho, že by se museli výrazněji omezovat ve svém životním stylu (třeba drastickými dietami). Ověřovat tyto experimentální poznatky se budou v příštích třech letech nejen v Praze, ale také ve Španělsku – a další dvě centra mají vzniknout rovněž v Izraeli.

Kolonáda bude patřit basketu

Poděbrady - Na poděbradské lázeňské kolonádě vyrostou čtyři hřiště pro venkovní basketbal. O příštím víkendu se na nich odehraje mezinárodní turnaj s účastí sportovních celebrit. Velkolepé oslavy sedmdesáti let od založení basketbalu ve městě budou provázet i kulturní akce.

Boleslavsko by se mohlo obejít bez úpravny vody

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Na Boleslavsku teče z kohoutků možná ta úplně nejkvalitnější voda v celém Česku. Také proto místní společnost Vodovody a kanalizace už před několika lety upustila od chlorování 
i jiných způsobů hygienického zabezpečování vody. Potvrdil to Tomáš Zahrádka, které v boleslavské firmě šéfuje výrobně vody.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies