VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nymburk se bude rozhodovat pro jednu 
z variant nového plaveckého bazénu

Nymburk - Varianty jsou dvě: buď přestavět stávající městský bazén, nebo postavit nový. Lidé mohou hlasovat na webu

22.3.2016 8
SDÍLEJ:

TAK BY MOHL VYPADAT přestavěný stávající bazén ve Zbožské ulici. Foto: Vizualizace MÚ Nmburk

Obyvatelé města a okolí se v dohledné době mohou dočkat nového bazénu. Město nechalo zpracovat dvě varianty, o kterých budou rozhodovat zastupitelé, ale v první fázi se k nim mohou vyjádřit sami Nymburáci na webových stránkách města na adrese http://www.mesto-nymburk.cz/index.php?sekce=1&zobraz=anketa_bazen.

Přestavět stávající městský bazén ve Zbožské ulici, nebo postavit nový u Labe za zimním stadionem. To jsou dvě zmíněné varianty, které zpracovávali v posledních měsících architekti.

„Slíbili jsme Nymburákům, a také to plníme, představit reálné studie budoucího městského bazénu, který by se mohl v dohledné době u nás realizovat. Věřte, že cesta od slibu až po představení těchto studií nebyla jednoduchá, 
i když pro mnohé občany příliš zdlouhavá. Nyní předkládáme ucelený materiál o jednom z nymburských milníků," uvedl nymburský starosta Tomáš Mach.

Většina odborníků z řad architektů a ekonomů, ale 
i mnozí zastupitelé se shodují na tom, že by pro město byla varianta rekonstrukce stávajícího bazénu ekonomičtější, navíc bazén v centru města je dostupnější a i sousedství s nemocnicí skýtá vzájemnou spolupráci obou zařízení. V budově bazénu totiž architekti počítají s místem rehabilitace a relaxace.

Naopak druhá varianta výstavby nového bazénu by přinesla zatraktivnění lokality 
u Labe, s možností rozšíření vodního areálu a s dostatkem míst pro parkování. Druhá varianta by ale stála o mnoho více peněz nejen na stavbu, ale hlavně na provoz. Navíc by město muselo i tak investovat další peníze do stávajícího bazénu. Buď na údržbu budovy, nebo do její budoucí demolice. Objekt je natolik specifický, že by bylo jen těžko proveditelné přestavět ho na něco jiného.

Říci svůj názor a poslechnout si více informací od odborníků mají možnost Nymburáci v Malém sále Obecního domu 4. nebo 6. dubna od 18 hodin.

Podívejme se nyní podrobně na obě varianty. Projektant Miloš Mlejnek k první variantě doporučuje stávající budovu bazénu architektonicky sjednotit se sousední budovou služeb. „Jedná se 
o veřejnou stavbu v centru města a dnešní podoba je zcela nevyhovující. Historicky byly podobné objekty veřejných staveb, jako lázně, bazény, sokolovny nebo knihovny ozdobou města," vidí výhodu rekonstrukce projektant.

Odhadované náklady:

Rekonstrukce stávajícího bazénu:
- investiční náklady – 86 milionů korun
- provozní náklady – 6,07 milionu korun ročně

Stavba nového bazénu u Labe:
- investiční náklady – 134,5 milionu korun
- provozní náklady – 8 milionů korun ročně

Rekonstrukce 
ve Zbožské

Projekt rekonstrukce počítá 
s umístěním společných šaten přístupných přes převlékací kabiny tak, aby zpříjemnily rodinné návštěvy. V projektu je umístěno nové přehlednější schodiště na tribunu. Bazénový prostor by byl ve stávající velikosti, jen by se zmenšila hloubka bazénu vložením nového dna. Počítáno je 
s kompletní výměnou keramických obkladů a dlažeb 
a všech rozvodů.

Nosná střešní ocelová konstrukce již nevyhovuje dnešním technickým normám. 
V těchto místech by došlo 
k většímu zásahu. V jižní části bazénu projektant umístil menší halu s dvojskluzavkou 
a větší kruhovou vířivkou. Stávající prostor šaten by byl využit pro wellnes. Nad novými šatnami je v projektu umístěna venkovní ochlazovárna s bazénkem a terasou. Prostor bývalých městských lázní chce architekt propojit
s bazénovou částí. V budově by mohla být podle něj například i posilovna a další rehabilitační zařízení.
Město by si na tuto variantu muselo vzít úvěr kolem 100 milionů korun. Podle vedoucí ekonomického odboru Evy Rusové by podle aktuálních podmínek zatížil rozpočet 
11 miliony korun ročně. „Což se při předpokladu stabilního vývoje příjmů a výdajů města v nejbližších letech jeví jako přijatelné. A to i při mírném nárůstu nákladů na provoz bazénu po rekonstrukci," uvedla pro Městský zpravodaj vedoucí odboru. Ale zároveň také upozornila, že přizvaný odborník na ekonomii Luděk Tesař dal doporučení realizovat místo rekonstrukce stávajícího objektu stavbu bazénu nového s novými technologiemi a vyšším standardem. A to i za cenu dalšího úvěrového zatížení města ve výši přibližně 140 milionů korun.

PRO:
Poloha ve středu města se snadnou dostupností pro školy
- Možnost využití stávajících stavebních konstrukcí - nižší investiční náklady
- Zhodnocení objektu v centru města – jak po stránce technické, tak morální a estetické
- Sousedství s nemocnicí – potenciální rozvoj obou zařízení se vzájemnou spoluprací
- Samostatná funkce městských lázní pro doplňkové služby

PROTI:
- Nemožnost dalšího rozvoje, stísněnost území
- Nutnost řešit dopravu v okolí
- V těsné blízkosti nedostatek míst k parkování
- V investičních nákladech je nutné počítat s rezervou na nepředvídatelné náklady při rekonstrukci
- Kvůli limitovanému prostoru omezený počet plaveckých drah místo 6 jen 5
- Stoprocentní roční výluka provozu při rekonstrukci

Nový bazén

Stavba nového bazénu by nabídla dva základní funkční bloky. V přízemí by byla vstupní hala, pokladna, občerstvení, převlékací kabiny, šatní skříňky, sprchy a wc 
a nezbytné technické a technologické zázemí. V prvním patře by se nacházely šatny zaměstnanců, sklady, elektrorozvodna, výměníková stanice, strojovna vzduchotechniky a strojovna úpravny bazénových vod.

Druhým blokem novostavby by byla samotná bazénová hala se 6 plaveckými drahami 25 metrů dlouhými. Další menší vodní atrakce by byly 
v nižší přístavbě a byly by propojeny ochozem kolem plavecké haly.

V blízkosti občerstvení je 
v projektu zakreslena část pro děti se dvěma čtvercovými bazénky propojenými vodní skluzavkou. Pro větší děti je pak vyprojektovaný krytý tobogán, který by měl dojezd 
i nástup z interiéru haly.

Na jižní straně, směrem 
k Labi, je navržena relaxační část se 2 velkými kruhovými vířivkami s masážními lavicemi, ve střední části by byl umístěn univerzální bazén 
s vířivými masážními lehátky, třemi chrliči, blowerem (dmychadlem) a houpacím bazénem.

Poslední částí areálu, která by měla navázat na bazénovou halu na východní straně, je welness.

V nejspodnější části areálu jsou zakresleny technické provozy včetně zázemí pro zaměstnance.

Podle vedoucí ekonomického odboru Evy Rusové by při výšce úvěru 140 milionů korun na tuto variantu bylo město zatíženo ročně 16 miliony korun. Znamenalo by to podle ní výrazné navýšení výdajové části rozpočtu a nutnost omezení dalších městských investic.

Zásadní rekonstrukce se plavecký bazén v Nymburce po jeho dostavbě v roce 1957 zatím nedočkal. Podle radního Zdeňka Vocáska došlo pouze k dílčím úpravám. „Plánovaná rekonstrukce by byla hrazena z rozpočtu města. Po zpracování projektové dokumentace se otvírají možnosti žádosti dotace z Operačního programu Životního prostřední na řešení energetické náročnosti objektu včetně topení, rekonstrukce fasády, zateplení střechy. Přesnou částku v poměru dotace a přímé náklady města zatím není možné specifikovat," sdělil Vocásek k financování rekonstrukce stávajícího bazénu.

PRO:
- Atraktivní poloha u Labe
- Možnost rozšíření vodního areálu
- Lokalita byla v roce 2009 prověřena vydaným územním rozhodnutím
- Možnost vybudování kapacitního parkoviště
- Stavba na zelené louce, jasné investiční náklady
- Během stavby by nedošlo 
v Nymburce k odstávce bazénu

PROTI:
- Vyšší investiční náklady
- Horší dostupnost pro školy
- Umístění mimo centrum města
- Stavba v záplavovém území – zvýšení nákladů při zakládání stavby
- Při tomto investičním záměru bude město stejně muset investovat do objektu bazénu ve Zbožské ulici

Autor: Milena Krejsová

22.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda Rapid 136 MTX Cabrio.
AUTOMIX.CZ
49

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME

Extrémní srážky zasáhly Střední Čechy: nejezdí vlaky mezi Prahou a Berounem

AKTUALIZOVÁNO

Kounicemi se provalila voda s bahnem

Kounice /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Malé inferno v Kounicích. Stačilo 15 minut a po silnici od Poříčan se valila žlutě bahnitá voda z blízkého pole a rozlévala se dál po obci. Lidé odhadovali, že dosahovala až 30 cm. K tomu padaly kroupy velikosti vlašských ořechů.

Do kněžické malotřídky jezdí děti z celé republiky

Kněžice - Malotřídka v Kněžicích je vyhlášená svým přístupem k domácímu vzdělávání. Své dítě sem přihlásilo 55 rodin ze všech koutů celé České republiky.

OBRAZEM: V Poděbradech soutěžili v čepování piva

Poděbrady - Dokonale čisté sklo, správně seřízené zařízení, načepovaný půllitr či třetinka plzeňského s pěnou jako šlehaná smetana, o to šlo v poděbradské restauraci Náš hostinec. 36 nejlepších výčepních ze středních Čech tu soutěžilo o postup do finále soutěže Pilsner Urquell Master Bartender 2017.

Za gólové dostihy v krajském finále starších přípravek měly Poděbrady 'brambory'

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Útočné pojetí hry mělo jednoznačnou podporu v krajském finále starších přípravek, které v neděli 25. června uspořádal čáslavský fotbalový klub. Rozhodujícím kritériem v základní skupině totiž byl počet vstřelených branek, nikoliv bodový zisk.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies