VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neléčená deprese člověka zavede až na hranici života

Stres, nedostatek času a náročné zaměstnání. Podle psychiatrů nejčastější spouštěče, které u přetížených lidí mohou vyvolat deprese.

6.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

A možná právě proto, že jde o nemoc, která muže a ženy čím dál častěji posílá do ordinací odborníků, se stala ústředním tématem Světového dne zdraví, který připadá na pátek 7. dubna a vyhlašuje ho Světová zdravotnická organizace.

Depresivní stavy se podle kralupské praktické lékařky Zity Čermákové projevují pokleslou náladou. „Člověku se nechce vstát z postele, i když je třeba víkend. Často se přidávají i úzkosti, které můžeme popsat jako bolest na hrudi, bušení srdce, sevření hrudníku i nechutenství," vysvětlila Zita Čermáková.

Na akutní stavy úzkosti může obvodní lékař předepsat benzodiazepiny, což jsou sice lehká antidepresiva, ale přesto návykové léky. „Při depresi zase pomáhají léky, které umí vrátit hormon nálady serotonin," upřesnila Zita Čermáková s tím, že praktický lékař má omezené možnosti předepisování léků. Mnohem častěji vystavuje žádanku ke specialistovi, tedy psychiatrovi.

S takovými pacienty má bohaté zkušenosti Renata Nekolová, která před více než před dvaceti lety v Mladé Boleslavi založila Linku důvěry SOS. Upozornila, že pokud lidé včas nevyhledají odborníka, může jim hrozit nejen to, že ráno nevstanou z postele, ale často je mohou přepadat i sebevražedné myšlenky.

„Problémem může být i to, že pokud známí či příbuzní takového člověka neví, že má tyto problémy, mohou ho kvůli popsaným příznakům považovat například za líného, což situaci neprospěje," sdělila Renata Nekolová.

Pokud příznaky trvají déle než dva týdny, je nutná návštěva obvodního lékaře, který zařídí odborná vyšetření a následně pacienta pošle k psychiatrovi. Ten už na základě diagnosy doporučí vhodnou léčbu. „Nejúčinnější bývá kombinace psychofarmak, antidepresiv a psychoterapie, kde lidé mají možnost uvědomit si příčinu onemocnění a mohou na sobě začít pracovat," poznamenala Renata Nekolová.

Přiznala však, že má bohužel i zkušenosti, kdy lidé s depresemi vyhledají pomoc pozdě. „To s sebou samozřejmě nese i určitá rizika. Kromě nadměrné konzumace alkoholu, jímž lidé své problémy nejčastěji řeší, také mnohem delší léčbu či zmíněnou sebevraždu," dodala zakladatelka Linky důvěry SOS Mladá Boleslav.

Nejvyšší počet sebevražd připadá na jaro

O tom, že deprese může mít i smrtelné následky, vědí i policisté. U případů sebevražd vedou speciální statistiky, ve kterých je jako jedna z příčin uvedena právě duševní porucha.

Na druhou stranu mají ale v některých případech omezenou možnost jednoznačně určit, zda příčinou náhlého selhání byla právě deprese.

„Těžké je odpovědět i na to, jaký typ sebevraždy takoví lidé nejčastěji volí. Rozeznáváme celkem devatenáct druhů sebevražd a v tabulkách máme i kolonku na jiný druh. Setkáváme se s oběšeními či skoky z výšky nebo pod vlak," doplnil nymburský policejní rada Marek Šmíd.

Duševní vyrovnanost člověka však mohou ovlivnit i další okolnosti. Pokud se v médiích často objevují zprávy o sebevrazích, začne případů přibývat. „Je to dokázané na základě analýz. Člověk, který si o sebevraždě přečte, může později nabýt dojmu, že to není nic tak těžkého," upozornila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Zajímavé je, že nejvyšší počet sebevražd připadá na jaro. Český statistický úřad uvádí, že nejkritičtějšími měsíci jsou březen a duben. Nicméně svou roli může hrát i změna letního času na zimní, případně předvánoční čas.

Autor: Lucie Růžková, Barbora Walterová, Miroslav Jilemnický

6.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto
1

Letní projekce nevymizely, promítá se i v zámeckém parku

FOTO: Rodiče kontrolovali, děti odměnili

Sadská - Blíží se závěr prázdnin a v souvislosti s tím uspořádala policie ve spolupráci s Besipem preventivní bezpečnostní akci.

Desetitisíce ukradené v herně našli policisté během hodiny

Čelákovice – Pouhou hodinu se podle policie radovala ze snadno získaných peněz trojice cizinců ve věku od 19 do 37 let, kteří jsou podezřelí z okradení pracovníka herny v Čelákovicích. Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ v pátek informovala, že k činu, který byl zřejmě předem promyšlený a naplánovaný, došlo během druhého srpnového úterka; dvě hodiny před polednem.

Policie pátrá po dívce z Poděbrad

Poděbrady – Policisté pátrají po čtrnáctileté Anně Bažové z Poděbrad. Naposledy byla viděna doma v úterý večer.

Zlaté ruce krotící železo ocenili radní mistrovským titulem

Praha – Že má kovář Zdeněk Grausam z Úval na Praze-východ zlaté ruce, je známo nejen v širokém okolí. O jeho šikovnosti dobře vědí i filmaři – pro ty již vyráběl třeba zbraně, které se uplatnily při natáčení filmu Bathory. Nebo výstrojní součástky pro natáčení Letopisů Narnie. Z jeho dílny ale pochází také jídelní servis pro seriál Borgiové či třesoucí se kostel do filmu Tma, který vznikl ve spolupráci s Janem Smrkovským. Zdeněk Grausam je ovšem známý i jako fachman, který si poradí s opravami historických unikátů – a věnuje se také opravám sakrálních památek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení