VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budeme národem vysokoškolsky vzdělaných dělníků u pásu? ptají se mistři z učilišť

Nymbursko/ Odborná učiliště na Nymbursku jsou dvojího druhu: naplněná s atraktivními obory a naopak ty, které nabízí méně atraktivní perspektivu a půlka předpokládaných učňů na nich chybí.

2.4.2008 1
SDÍLEJ:

Automechanici jsou stále v kurzu, jiné obory nikoliv.Foto: Deník: Miroslav S. Jilemnický

Na jedné straně mohutný zájem o obory, u kterých je jisté, že po nich i v budoucnu bude velká poptávka. Na druhou stranu poloprázdné třídy budoucích elektrikářů nebo zámečníků. To je realita učilišť na Nymbursku.


Poděbrady: učně udržíme kvalitou
Střední odborné učiliště v Poděbradech, které vychovává například budoucí číšníky nebo barmany, o zájemce nouzi nemá. Ale není jich ani přílišný nadbytek. „To je dáno několika faktory. Ročníky, které mají nastupovat, jsou slabé, je málo dětí. Například i Hotelová škola v Poděbradech bere letos bez přijímacích zkoušek. Musíme prezentovat školu a udržovat vysokou kvalitu,“ řekla ředitelka školy Helena Klimešová.
Právě kvalita je podle jejich slov ten faktor, podle kterého si absolventy vybírají budoucí zaměstnavatelé. „Na pracovním trhu je v našem oboru dost míst, ale zaměstnavatelé si pochopitelně vybírají ty nejlepší,“ doplnila Klimešová.


Nymburk: přihlásil se jeden elektrikář
V jiné pozici je Střední odborné učiliště v Nymburce. O některé obory je zájem stále. To je případ automechaniků. Z 48 možných míst jich zaplnili 38. „Snažíme se kopírovat trend trhu práce. To znamená, že se zaměřujeme na požadavky zaměstnavatelů. Například se soustředíme na diagnostiku a orientaci elektronických systémů v autech,“ uvedl mistr odborného výcviku Vladimír Antonín.


I v takto atraktivních oborech se však stává, že přijde a vyučí se člověk, který v budoucnu se svým řemeslem nechce mít nic společného. „Jednoho takového jsme tu měli. Loni se vyučil a letos už dělá číšníka. Bylo jasné, že chce mít prostě jen výuční list,“ poznamenal Antonín.


Kritická situace je ale hlavně v dalších oborech, které učiliště nabízí. Dokonce žádný zájemce se nepřihlásil na obory klempíř a obraběč kovů, jeden zájemce si podal přihlášku jako silnoproudý elektrikář. Přitom v prvních dvou jmenovaných profesích se nabízelo vždy 12 volných míst, elektrikářů mohlo učiliště přijmout dokonce 24.


Důvodů nezájmu o tyto obory je podle Antonína několik. „Určitě je to také atraktivitou řemesla a jakousi módní vlnou, například v případě automechaniků. Bohužel je to částečně také jednostrannou medializací jednotlivých profesí,“ říká mistr.


Podle jeho slov se ale situace v budoucnu bude muset změnit. Větší firmy, například automobilky, už prý dokonce uvažují o tom, že si založí vlastní menší učiliště. „Doba si vyžádá opravdu kvalifikované dělníky. Zase přibude lidí, kteří absolvují tříletý učební obor a pak si třeba udělají dvouletou nástavbu. Takové kvalifikované dělníky budeme opravdu potřebovat. Jinak, jak říkal bývalý šéf Škodovky Kulhánek, budeme národem vysokoškolsky vzdělaných dělníků u pásu,“ uzavřel Antonín.

Autor: Miroslav Jilemnický

2.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Paličkování je stále moderní

Nymburk zažil bitvu z I. světové války.
37

Milovice čeká velká rekonstrukce bitvy u Zborova

OBRAZEM: Projekt EDISON učí studenty toleranci

Nymburk - Nymburské Gymnázium Bohumila Hrabala se zapojilo i letos do mezinárodního projektu EDISON. Škola a rodiny žáků se staly na týden domovem studentů z Hongkongu, Číny, Singapuru, Bahrainu, Mexika, Kanady nebo Íránu, aby při společných besedách, prezentacích, ale třeba i přípravě typických pokrmů navzájem srovnávali zvyky, tradice jednotlivých zemí a snažili se jim lépe porozumět.

OBRAZEM: Vzpomněli na výsadkovou skupinu Silver A

Senice - Příběh legendární výsadkové operační skupiny Silver A znovu ožil v neděli v Senicích. Pietní a vzpomínková slavnost Pocta statečným připomněla 75. výročí úspěšného působení skupiny v okupované vlasti, ale bohužel i její tragický konec.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Na tábor už se těší skauti z nymburského Krahujce

Nymburk - Týmová spolupráce, zručnost, samostatnost, to vše jsou vlastnosti, které u dětí rozvíjejí tradiční skautské tábory. Nezbytnou součástí je pobyt v přírodě, kde děti stráví celých čtrnáct dní. Na tradiční skautské tábory vyjedou i letos oddíly nymburského skautského střediska Krahujec.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies