Nespokojenost. A jedna výpověď sester za druhou stála na začátku problémů Nemocnice Český Brod. Tedy viditelných problémů. Postupně se ukazuje, že nedostatečný počet středního zdravotnického personálu není jediným soupeřem PP Hospitals, společnosti, která českobrodskou nemocnici provozuje.
V důsledku odchodu zhruba patnácti sester muselo být jedno oddělení léčebny dlouhodobě nemocných dočasně uzavřeno.

Podle vyjádření Jiřího Roda, vedoucího tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny, která tam provedla audit počtu pracovníků, byly zjištěny nedostatky. „Šetření prokázalo nedostatečný počet sester, a proto musel být snížen počet lůžek.“

Jakým způsobem byla lůžka redukována? Kam přišli pacienti z LDN? Tedy pacienti, o něž mnohdy nejsou rodiny schopny se doma postarat, v horším případě se nechtějí postarat? Podle informací ředitele českobrodské nemocnice Pavla Nesnídala se jedná o třicítku lidí. „Skutečně počty lůžek přizpůsobujeme počtu zaměstnanců. Ale snižujeme postupně, takže nejde o nic dramatického. Protože situaci už řešíme od ledna, daří se nám nepřijímáním nových pacientů a přirozeným úbytkem současných mít situaci pod kontrolou.“

Asociace s výrazem přirozený úbytek může být děsivá. Podle informací českobrodské nemocnice zahrnuje ve větší míře pacienty, kteří ukončili v nedávné době léčbu na oddělení následné péče. Spadá tam i několil lidí, kteří na eldénce zemřeli. O kolik lidí se jedná? To si ředitel nemocnice nepamatoval, a vzhledem k dovolené primářky oddělení Jany Forstové nebyl nikdo kompetentní údaj poskytnout. Pavel Nesnídal slíbil příslušné počty dodat v příštím týdnu.

Zároveň potvrdil, že problémem zůstává nábor nových zaměstnanců. „Za poslední dobu jsme získali dvě nové sestry,“ uvedl Nesnídal. Pojišťovna stanovila konkrétní termín pro doplnění chybějícího personálu, především zdravotních sester a pomocného zdravotnického personálu. Tím je 30. září letošního roku. „Pokud vedení nemocnice do stanoveného termínu nedostatky neodstraní, přistoupí VZP ke snížení smluvně stanoveného rozsahu zdravotní péče, včetně odpovídajícího snížení plateb,“ konstatoval Jiří Rod.

Co na to majitel, tedy město? Místostarosta Jakub Nekolný se dělí o neradostné postřehy: „My řešíme věci, které jsou v ekonomické vazbě na město. Co se týká personálního obsazení a léčby je výlučnou záležitostí provozovatele. Vím, že zdravotní sestry shánějí a že přestali přijímat nové pacienty na oddělení LDN.“

Českobrodská radnice si závazek nemocnice nese jako břímě dál. Protože je vlastníkem objektu, musí se spolupodílet na řešení problému s vodou. V nemocnici je totiž na městský vodovod napojena jenom kuchyně. Ostatní budovy využívají studnu, která je v objektu. Voda z tohoto zdroje byla označena za užitkovou. „Byli jsme upozorněni, ať nepoužíváme vodu z kohoutků na pití,“ uvedla jedna z pacientek a dodala, že na chodbách byly umístěny stojany s pitnou vodou.

„Situaci budeme společně řešit. Musíme zvážit všechny možnosti. Například zařízení na úpravu vody. Protože nemocnice má ohromné odběry vody, je napojení na veřejnou vodovodní síť problematické. Objem odběru vody by se navýšil. Co by to udělalo zejména v letních měsících je otázkou,“ obával se místostarosta.

PP Hospitals řeší i ekonomickou situaci. Požádala českobrodskou radnici o snížení nájemného. O tom ve středu večer jednala rada města. Žádné usnesení ale nepřijala. To by mělo padnout až příští středu.